Fotograficzna rekonstrukcja wspomnień, czyli nowa wystawa Joanny Chudy w Galerii Bielskiej BWA

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wystawa “Niepamięć. Tożsamość ukryta” zgłębia temat pamięci i jej ekwiwalentów materialnych, którymi są fotografie. Od 6 września w Galerii Bielskiej BWA.

Wystawa “Niepamięć. Tożsamość ukryta”  prezentuje projekt Joanny Chudy, który obejmuje cykl fotograficzny, składający się z kilkunastu czarno-białych i kolorowych fotografii, uzupełniony przez artystkę pracami multimedialnymi oraz tekstami literackimi. Projekt realizowany był na południu Polski, w miejscach zróżnicowanych kulturowo i społecznie, bogatych w różne tradycje i doświadczenia.

Oniryczny, subiektywny krajobraz Podhala

- Projekt umożliwił artystce zgłębienie interesującego ją od dawna tematu pamięci i jej ekwiwalentów materialnych, którymi są fotografie. Wydobyte z archiwów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej pozwoliły osadzić jej poszukiwania w konkretnej przestrzeni kulturowej południowej Polski i odnieść je do wspólnej historii i doświadczeń mieszkających tu ludzi. - mówi Agata Smalcerz, kurator wystawy.

fot. Joanna Chudy, z cyklu "Niepamięć. Tożsamość ukryta"

Pejzaż Podhala w ujęciu Joanny Chudy jawi się jako tajemniczy, nieokreślony, zamglony. Podobne założenia przyświecały jej w cyklu „Śląski Ulisses”, w którym w formie tryptyku zestawiała nieoczywisty śląski pejzaż z portretem młodej dziewczyny. Cykl z Podhala ma odmienny styl, inne motywy, inne podłoże, jednak przywołuje podobnie oniryczny klimat, tak charakterystyczny dla autorki.

Nie tylko wystawa

Wystawie Joanny Chudy „Niepamięć. Tożsamość ukryta” towarzyszy bogato ilustrowana publikacja pod tym samym tytułem, zawierająca teksty krytyczne o twórczości artystki oraz tekst autorki, odnoszący się do idei projektu. 88-stronicowa książka, zawierająca 55 zdjęć autorskich oraz 15 archiwalnych, została wydana w dwóch wersjach językowych.

fot. Joanna Chudy, z cyklu "Niepamięć. Tożsamość ukryta"

Projekt fotograficzny i publikacja „Niepamięć, tożsamość ukryta” zrealizowane zostały w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Druk publikacji dofinansował Urząd Miasta Bielska-Białej.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy “Niepamięć. Tożsamość ukryta” odbędzie się w piątek, 6 września 2019 roku, o godzinie 18:00, w Galerii Bielskiej BWA, przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku Białej. Zdjęcia będzie można oglądać do 6 października.

Sylwetka autora

Joanna Chudy (ur. 1976) - absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie (2002) oraz Wyższego Studium Fotografii w PWSFTiT w Łodzi. W 2013 uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Autorka 20 indywidualnych wystaw fotograficznych, uczestniczka 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, laureatka wielu konkursów fotograficznych. Zajmuje się fotografią kreacyjną, prezentuje czarno-biały nurt fotografii klasycznej. Od 2014 roku jest członkiem ZSPAF; w Zarządzie Okręgu Górskiego ZPAF pełni funkcję sekretarza. Od 2006 roku pracuje jako nauczyciel w Zespole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Wykładowca przedmiotów artystycznych na uczelniach wyższych. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 i 2018 oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2011). Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz w kolekcjach prywatnych.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem galeriabielska.pl.

{$in-article-newsletter}
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i wystawy polskich uczelni
Startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie - sztuka Afryki Subsaharyjskiej, interesujące debiuty i...
Już za tydzień startuje kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. W programie m.in. największa w Europie prezentacja współczesnej fotografii afrykańskiej, wystawy sekcji Show OFF...
15
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
Nadchodzi 10. Vintage Photo Festiwal - wielkie nazwiska i pytania o sztuczną inteligencję
12 września w Bydgoszczy startuje kolejna edycja jednego z największych i najstarszych festiwali fotografii analogowej w Europie. W programie m.in. wystawa Sary Moon i Magdaleny...
4
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Dołącz do Next77 na Festiwalu Fotoforma i zgarnij super nagrody
Next77 zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska podczas Festiwalu Fotoforma i wzięcia udziału w specjalnym konkursie! Super nagrody czekają na odwiedzających stoisko o 12:00, 14:00 i...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)