Prace Patrycji Dołowy w Galerii Obok ZPAF

Już w najbliższy piątek - 28 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się kolejny wernisaż w Galerii Obok ZPAF. Tym razem swój projekt fotograficzny zaprezentuje Patrycja Dołowy. Za intrygującym tytułem "Baśń. The Hard Boiled Wonderland" kryje się opowieść o człowieku.

Czego dotyczy prezentowana wystawa? Frapującym jest zapewne tytuł odnoszący się do książki Haruki Murakamiego "Koniec świata i Hard boiled wonderland", czy autorka jednak odnosi się bezpośrednio do książki, czy tylko się nią inspiruje?

Pierwszy kontakt z wystawą budzi mieszane uczucia chociażby ze względu na możliwość wielorakich interpretacji, które działają mocno zarówno w warstwie wizualnej jak i tej związanej z ukrytymi znaczeniami poszczególnych przedstawień postaci, gestów, czy artefaktów. Gdybym miała ustosunkować się do wystawy, powiedziałabym tak - zróbmy smaczną kanapkę ze zdjęcia i efektów malarskich wynikających z ingerencji w negatyw, dorzućmy do tego szczyptę paryskiej atmosfery fin de siecle, posmarujmy filozofią wziętą z Zygmunta Freuda, przyprawmy witkiewiczowską dekadencją... Coś przeoczyłam?
- zastanawia się kuratorka wystawy - Anna Wolska.

Autorka zapytana o istotę i interpretację swojej wystawy odpowiada:(...) baśń pozwala tworzyć uniwersalne metafory. Jest jak okno w podświadomości. Odczytując baśnie, dotykamy naszych pierwotnych lęków i ujarzmiamy je. Dzieje się tak dlatego, że w baśni święte i nieodzowne jest wszystko, co współtworzy nasze Ja, ale świętości nie można zamknąć w obrębie dobra. Istotne jest zaznanie obydwu biegunów ludzkiej kondycji. Bohater baśni nie jest niewinny, a swoje winy może odkupić. Uzdrawianie poprzez baśń to wędrówka przez zakazane rewiry i otwieranie zamkniętych drzwi skarbca. Chociaż w moim cyklu mówię o sobie, świadoma własnych uwikłań (w moich seansach, jak nazywam swoje sesje fotograficzne, jestem często sama ze sobą, wtedy najsilniej konfrontuję się ze swymi lękami i niemocą), próbuję opowiedzieć o Człowieku.

Patrycja Dołowy urodziła się w Bostonie, w stanie Massachusetts w 1978 roku. Mieszka w Warszawie. Tworzy subiektywną fotografię inscenizowaną, używając klasycznych technik. Klisze barwi, maluje, wydrapuje, gniecie. Swoje sesje nazywa seansami. Jest autorką kilku cykli fotograficznych. Opublikowała album Efemeryki/Ephemerics (Warszawa 2005), publikowała też w pismach artystycznych Format i Tytuł roboczy Otwarty Magazyn Sztuki oraz w magazynach wielkonakładowych (m. in. Exclusiv, Gaga). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą.


Patrycja DołowyBaśń. The Hard Boiled Wonderland
Wernisaż: 28.01.2011, godz. 19:00
Termin: 29.01-18.02.2011

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4