Prace Patrycji Dołowy w Galerii Obok ZPAF

Już w najbliższy piątek - 28 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się kolejny wernisaż w Galerii Obok ZPAF. Tym razem swój projekt fotograficzny zaprezentuje Patrycja Dołowy. Za intrygującym tytułem "Baśń. The Hard Boiled Wonderland" kryje się opowieść o człowieku.

Czego dotyczy prezentowana wystawa? Frapującym jest zapewne tytuł odnoszący się do książki Haruki Murakamiego "Koniec świata i Hard boiled wonderland", czy autorka jednak odnosi się bezpośrednio do książki, czy tylko się nią inspiruje?

Pierwszy kontakt z wystawą budzi mieszane uczucia chociażby ze względu na możliwość wielorakich interpretacji, które działają mocno zarówno w warstwie wizualnej jak i tej związanej z ukrytymi znaczeniami poszczególnych przedstawień postaci, gestów, czy artefaktów. Gdybym miała ustosunkować się do wystawy, powiedziałabym tak - zróbmy smaczną kanapkę ze zdjęcia i efektów malarskich wynikających z ingerencji w negatyw, dorzućmy do tego szczyptę paryskiej atmosfery fin de siecle, posmarujmy filozofią wziętą z Zygmunta Freuda, przyprawmy witkiewiczowską dekadencją... Coś przeoczyłam?
- zastanawia się kuratorka wystawy - Anna Wolska.

Autorka zapytana o istotę i interpretację swojej wystawy odpowiada:(...) baśń pozwala tworzyć uniwersalne metafory. Jest jak okno w podświadomości. Odczytując baśnie, dotykamy naszych pierwotnych lęków i ujarzmiamy je. Dzieje się tak dlatego, że w baśni święte i nieodzowne jest wszystko, co współtworzy nasze Ja, ale świętości nie można zamknąć w obrębie dobra. Istotne jest zaznanie obydwu biegunów ludzkiej kondycji. Bohater baśni nie jest niewinny, a swoje winy może odkupić. Uzdrawianie poprzez baśń to wędrówka przez zakazane rewiry i otwieranie zamkniętych drzwi skarbca. Chociaż w moim cyklu mówię o sobie, świadoma własnych uwikłań (w moich seansach, jak nazywam swoje sesje fotograficzne, jestem często sama ze sobą, wtedy najsilniej konfrontuję się ze swymi lękami i niemocą), próbuję opowiedzieć o Człowieku.

Patrycja Dołowy urodziła się w Bostonie, w stanie Massachusetts w 1978 roku. Mieszka w Warszawie. Tworzy subiektywną fotografię inscenizowaną, używając klasycznych technik. Klisze barwi, maluje, wydrapuje, gniecie. Swoje sesje nazywa seansami. Jest autorką kilku cykli fotograficznych. Opublikowała album Efemeryki/Ephemerics (Warszawa 2005), publikowała też w pismach artystycznych Format i Tytuł roboczy Otwarty Magazyn Sztuki oraz w magazynach wielkonakładowych (m. in. Exclusiv, Gaga). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą.


Patrycja DołowyBaśń. The Hard Boiled Wonderland
Wernisaż: 28.01.2011, godz. 19:00
Termin: 29.01-18.02.2011

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4