Andrzej A. Mroczek "Książka o fotografowaniu"

ms
16 Lut 2009

W księgarniach pojawiło się trzecie, rozszerzone wydanie "Książki o fotografowaniu" Andrzeja A. Mroczka. W przystępny, a zarazem wnikliwy sposób, autor omawia zagadnienia związane z warsztatem fotograficznym. Odpowiada, jak radzić sobie w różnych warunkach oświetleniowych, jak wykorzystać możliwości sprzętu, porusza zagadnienia związane z kompozycją obrazu. Propozycja dla ambitnych początkujących, a także zaawansowanych autorów, którzy w świadomy sposób chcieliby realizować fotograficzne pomysły.

Andrzej A. Mroczek napisał swoją pierwszą książkę o fotografowaniu ponad 25 lat temu. Jak dziś wspomina, publikacja powstała trochę przez przypadek. Nie było gazet, nie działały telefony, zasiadł do pisania, nie mając innego zajęcia. Tekst powstał w ciągu kilku miesięcy. Podręcznik ukazał się nakładem wydawnictwa Warta, które specjalizowało się w książkach o gotowaniu i o robótkach na drutach. Książka "O fotografowaniu" była wydarzeniem. Jak w żadnej innej pozycji tego typu, obok porad pojawiły się kolorowe zdjęcia.

W 2001 roku ukazała się nowa "Książka o fotografowaniu", która była swego rodzaju kontynuacją pracy z początku lat osiemdziesiątych. Obecnie do księgarń trafiło już trzecie, poszerzone, odmienione wydanie tej propozycji.

Okładka "Książki o fotografowaniu"

Rozdziały rozbudowano, niektóre napisano od początku, uzupełniono o informacje dotyczące nowych technologii. Wiele miejsca poświęcono możliwościom fotografii cyfrowej. Książka w formacie A4, wydana na kredowym papierze i oprawiona w twardą okładkę, to prawie 300 stron z bardzo dużą ilością tekstu i 200 fotografiami.

"Książka o fotografowaniu" to propozycja zarówno dla początkujących, ambitnych autorów, którzy chcą podnieść poziom świadomości robienia zdjęć, jak i bardziej zaawansowanych fotoamatorów.

W książce znalazły się informacje o sprzęcie fotograficznym, zarysowano podstawowe różnice między urządzeniami cyfrowymi i analogowymi. Przyjrzano się aparatom mało, średnio i wielkoformatowym. Omówiono zagadnienia techniczne, takie jak pomiar światła, czytanie histogramu, działania filtrów, dobieranie czasu naświetlania i wartości przysłony, światłoczułości różnych materiałów. Każdej z omawianych kwestii towarzyszą przykładowe fotografie, na których pokazano analizowane problemy.

Książka podpowiada, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach zdjęciowych. Autor dokonał wyboru popularnych problemów, z jakimi przychodzi się mierzyć podczas fotografowania przyrody, architektury, wnętrz, przedmiotów w ruchu. Podsuwa różne rozwiązania. Pisze o kadrowaniu, o tym, jak uporać się z kłopotliwym kontrastem, jak mierzyć światło w różnych niestandardowych warunkach, gdzie się ustawiać. Pokazuje w jak rozmaity sposób można fotografować ludzi.

Całość napisano ładnym, a zarazem prostym i przystępnym językiem. Przy każdym nowym, bardziej zaawansowanym określeniu, autor spieszy z wytłumaczeniem, by nawet zupełnie początkującego czytelnika nie zostawić w niepewności. Nie znaczy to, że książka traktuje jedynie o najbardziej podstawowych kwestiach. Wręcz przeciwnie. Amatorzy wzorów i tabelek również znajdą coś dla siebie.

Książkę wzbogacają anegdoty i historie autora. Andrzej A. Mroczek przywołuje też twórczość i sylwetki wybitnych fotografów.

Na każdym kroku stara się zachęcić do wysiłku zdobywania wiedzy. Namawia do rzetelności i świadomości podczas fotografowania, do kształtowania i dbania o własne priorytety. Wskazuje na różne płaszczyzny, na których można mówić o wartościach fotografii.

"Książka o fotografowaniu" to propozycja dla ambitnych początkujących, a także bardziej zaawansowanych autorów. Dla wszystkich tych, którzy z chęcią poświęcą trochę czasu na lekturę. Duża ilość tekstu sprawia, że nie jest to propozycja na jeden wieczór.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Helion. Do publikacji dołączono płytę CD, na której znajdują się m.in. publikowane w książce zdjęcia.

28 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (Sala Mieszczańska przy ul. Korzennej) o godzinie 18:00 odbędzie się otwarte spotkanie z autorem książki. Początek o godzinie 18. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników fotografii. Wstęp wolny.


Specjalnie dla naszych Czytelników mamy 20 egzemplarzy "Książki o fotografowaniu" Andrzeja A. Mroczka.
Aby wygrać jedną z nich, należy przesłać na adres konkurs@fotopolis.pl mail (zatytułowany Andrzej A. Mroczek) z odpowiedzią na pytanie:

Jak nazywają się (należy podać imiona i nazwiska) wszyscy polscy lauraci tegorocznej nagrody World Press Photo?

Na Wasze odpowiedzi czekamy do północy 22 lutego 2009 (niedziela) . Spośród nadesłanych, prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy nagrody. O wynikach konkursu powiadomimy na stronie Fotopolis.pl

Prosimy o podanie w wiadomości swojego imienia i nazwiska oraz adresu pocztowego, na który będziemy mogli wysłać nagrodę.

Aktualizacja, 25.02.2009
Konkurs został rozstrzygnięty. Książki otrzymują: Krzysztof Szymański, Mateusz Suda, Piotr Januszewski, Michał Cichy, Damian Bilski, Krzysztof Wiatr, Przemek Hippman, Krzysztof Gniefkowski, Katka Szmorąg, Witold Cegiełka, Piotr Lawenda, Krzysztof Habko, Michał Czechowski, Daniel Szymański, Agnieszka Michalska, Ewa Chlebda, Ewa Madeja, Dorota Krauze, Marta Zając, Paweł Iwańczuk. Gratulujemy!

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0