Co łączy twórców ze Śląska? Przekonaj się z albumem „Śląska Fotografia Artystyczna”

1
Maciej Luśtyk
12 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Rydet, Lewczyński, Milach i inni. Nowy album to zwieńczenie intensywnej, wielomiesięcznej pracy artystów i teoretyków fotografii. Publikacja prezentuje dzieła i sylwetki twórców reprezentatywnych dla regionu. Premiera już 18 grudnia.

„Śląska Fotografia Artystyczna" jest wyjątkowym i ważnym wydawnictwem. Jest to pierwsza, po „Formach i Ludziach” Alfreda Ligockiego, publikacja w sposób przekrojowy prezentująca zjawisko fotografii, której spoiwem jest Śląsk. To interesujące i cenne kompendium wiedzy, które zapewne okaże się ważnym elementem biblioteki każdego fana fotografii artystycznej. - mówią twórcy.

Kompendium wiedzy na temat śląskiej fotografii

Album poza zaprezentowaniem znamienitych fotografii artystów, zawiera także wyczerpujące informacje przedstawiające sylwetki twórców oraz cechy szczególne ich praktyki artystycznej. Autorami opisów są Adam Sobota oraz Krzysztof Jurecki.

„Śląska Fotografia Artystyczna” to album będący dowodem uznania dla śląskich artystów fotografików. W publikacji zaprezentowano dzieła i sylwetki wybitnych twórców, których redaktor wydawnictwa - Wojciech Kukuczka, wytypował jako szczególnie reprezentatywnych dla śląskiej fotografii. Wybory te są nieoczywiste, pozwalające na podkreślenie wielopłaszczyznowego aspektu grona fotografików wywodzących się z tego przemysłowego regionu.

W książce znajdziemy zdjęcia: Wilhelma von Blandowskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Zofii Rydet, Anny Chojnackiej, Michała Cały, Waldemara Jamy, Jakuba Byrczka, Andrzeja B. Górskiego, Wojciecha Prażmowskiego i Rafała Milacha.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Wystawa towarzysząca

Publikacji tej towarzyszyć będzie wystawa fotografii, której to wernisaż otworzy wieczór premierowy książki. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną wyselekcjonowane z albumu fotografie autorów, takich jak Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet czy Waldemar Jama.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy i premiera książki odbędzie się w środę 18 grudnia 2020 roku, o godzinie 18:00 w centrum Katowice Miasto Ogrodów, przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach.

Album wydany został przez Fundację Wielki Człowiek. Do dnia premiery książkę można nabyć na stronie projektu w promocyjnej cenie 79 zł (normalnie 109 zł). Wysyłka zostanie zrealizowana w dniu premiery.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem slaskafotografiaartystyczna.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
22 pomysły na lepsze zdjęcia w 2020 roku. Styczniowy numer Digital Camera Polska już w sprzedaży
22 pomysły na lepsze zdjęcia w 2020 roku. Styczniowy numer Digital Camera Polska już w sprzedaży
Na sklepowe półki trafia właśnie najnowsze wydanie magazynu Digital Camera Polska, a w nim m.in.: inspiracje i porady na temat rozwijania fotograficznych umiejętności....
1
0
Jaka naprawdę jest Warszawa? Projekt „Puls” to próba zbadania współczesnej tożsamości stolicy
Jaka naprawdę jest Warszawa? Projekt „Puls” to próba zbadania współczesnej tożsamości stolicy
Znani fotografowie, artyści, działacze i pisarze - 12 twórców przez ostatni rok skupiało się na badaniu pulsu Warszawy. Rezultatem są dwie książki, archiwum...
4
0
Zima to doskonały czas na fotografię czarno-białą. Poznaj ją z najnowszym wydaniem Digital Camera Polska
Zima to doskonały czas na fotografię czarno-białą. Poznaj ją z najnowszym wydaniem Digital Camera...
Zimą nie ma co fotografować? Monochrom zmieni wasze zdanie. W najnowszym numerze DCP podpowiadamy co i jak fotografować w czerni i bieli. Oprócz tego jak zawsze...
0
0
Powiązane artykuły