Śląska Fotografia Artystyczna - album i wystawa poświęcona wybitnym twórcom z regionu

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall i Fundacja Wielki Człowiek zapraszają do Krzeszowic na obszerną wystawę poświęconą najważniejszym fotografom ze Śląska. Ekspozycji towarzyszy publikacja o tym samym tytule. Start 4 marca.

„Śląska Fotografia Artystyczna” to projekt będący dowodem uznania dla śląskich fotografików, ale także efekt współdziałania z artystami i teoretykami. „Bez wątpienia fotografia eksplorująca śląską specyfikę jest ważnym wątkiem w naszej historii. Nie mniej jednak środowisko śląskich fotografików oferuje znacznie większe zróżnicowanie w podejściu do sztuki. Wśród artystów, których nazwiska pojawiają się najczęściej można odnaleźć przedstawicieli dokumentu, kreacji, fotografii społecznej, konceptualnej i wielu innych.” - zapowiadają organizatorzy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Projekt miał swoją premierę pod koniec 2019 roku w Katowicach. Teraz będziemy mogli zobaczyć go po raz kolejny w Krzeszowicach. Na wystawie pokazane zostaną prace 9 fotografów związanych z rejonem Śląska: Wilhelma von Blandowskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Zofii Rydet, Anny Chojnackiej, Michała Cały, Waldemara Jamy, Jakuba Byrczka, Andrzeja B. Górskiego i Rafała Milacha.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja o tym samym tytule. Zaprezentowano w niej dzieła i sylwetki wybitnych twórców, których redaktor wydawnictwa - Wojciech Kukuczka, wytypował jako szczególnie reprezentatywnych dla śląskiej fotografii. Wybór ten nie był łatwy i wynikał z konsensusu wypracowanego w gronie krytyków, teoretyków, kuratorów oraz samych artystów tworzących środowisko.

"Śląska Fotografia Artystyczna" | Fundacja Wielki Człowiek

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

  • Wydawca: Fundacja Wielki Człowiek
  • Teksty: dr Adam Sobota, dr Krzysztof Jurecki
  • Redakcja: dr Wojciech Kukuczka
  • Oprawa: Twarda
  • Ilość stron: 276

Zróżnicowane postawy twórcze pozwalają na podkreślenie wielopłaszczyznowego aspektu grona fotografów wywodzących się z tego przemysłowego regionu. Istotnym zagadnieniem, które wydaje się wybrzmiewać w publikacji jest pytanie, czy śląska fotografia posiada cechy dystynktywne, czy artystów łączy coś więcej poza wspólną przestrzenią geograficzną, w której tworzą.

„Poprzez tę inicjatywę, pragniemy zwrócić uwagę na wartości artystyczne, które wnosili i nadal wnoszą śląscy fotograficy, stanowiąc wielki wkład w historię polskiej fotografii.” - komentuje kurator.

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Śląska Fotografia Artystyczna” odbędzie się w piątek, 4 marca 2022 roku w Galerii Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, przy ul. dr. J. Walkowskiego 1. Zdjęcia będzie można oglądać do 24 kwietnia.

Album towarzyszący wystawie można zamówić w cenie 89 zł na stronie slaskafotografiaartystyczna.pl.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ckiskrzeszowice.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Manfrotto, Lowepro, JOBY - sprawdź oferty z okazji Black Friday
Skorzystaj z atrakcyjnych promocji z okazji Black Friday i kup statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY w atrakcyjnych cenach
1
Powiązane artykuły