„Obserwatorzy” - zbiorowa wystawa z okazji 75-lecia ZPAF

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Wrzesień 2022
Artykuł na: 4-5 minut

ZPAF Okręg Śląski zaprasza do Katowic na zbiorową wystawę z okazji 75 lat istnienia Związku Polskich Artystów Fotografików. Na ekspozycji zawisną zarówno prace historyczne, jak i zdjęcia współczesne. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 września.

Związek Polskich Artystów Fotografików zrzesza w swoich szeregach twórców z różnym doświadczeniem, reprezentujących różnorodne postawy twórcze, artystów z bardzo charakterystycznym sposobem widzenia i pokazywania świata, ale również takich, którzy nie wpisują się sztywno w jakiś nurt. W tym roku stowarzyszenie obchodzi 75 lat - ta rocznica stała się motywacją do wielu różnych inicjatyw, mających na celu podkreślenie znaczenia tego wieku. Także Okręg Śląski pragnie dołączyć do obchodów jubileuszu dodając od siebie to co najlepsze - postaci i ich fotografie.

Perły Okręgu Śląskiego ZPAF

fot. Jerzy Łakomski, Kopalnia Generał Zawadzki, 1969

Wystawę „Obserwatorzy”, którą dla Państwa przygotowaliśmy można podzielić na dwie części, choć granica między nimi jest umowna. Pierwszą z nich są prace historyczne, autorstwa fotografów wywodzących się z naszego okręgu, którzy pozostali na zawsze w naszej pamięci. Ich twórcy to dla nas starsze koleżanki i koledzy, z których wielokrotnie bierzemy przykład w swojej twórczości, którzy są dla nas ikonami, którzy inspirują.

Na wystawie pokazujemy m.in. mniej znane prace Seweryna Błochowicza, Anny Chojnackiej, Haliny Holas-Idziakowej, Leonarda Idziaka, Stefana Konwińskiego, Jerzego Lewczyńskiego, Tadeusza Maciejko, Edwarda Poloczka, Zofii Rydet, Bronisława Stapińskiego, Stanisława Ziółkiewicza. Postaci, te przeszły do kanonu polskiej fotografii, budowały Związek Polskich Artystów Fotografików i nasz okręg.

fot. Bolesław Stachow

Druga część, to prace żyjących starszych kolegów, których mamy możliwość obserwować przy pracy, i z którymi na co dzień współtworzymy Okręg Śląski. Są to: Jakub Byrczek, Michał Cała, Waldemar Jama, Jerzy Łakomski, Bogusław Michnik, Wojciech Prażmowski, Zbigniew Sawicz, Bolesław Stachow, Timm Stutz, Jan Zegalski oraz Aleksander Żakowicz. Fotografowie ci wiekiem zbliżeni są do dojrzałości samej organizacji. Zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, lecz mimo że ich znaczenie w historii fotografii jest ogromne, często ukrywają się za swoją skromnością.

fot. Michał Cała, Siemianowice Śląskie, 1980

Wszystkich bohaterów wystawy postrzegamy jako Obserwatorów rzeczywistości, którzy dokumentują otaczający ich świat na swój unikalny sposób. Czasem jest to czysty dokument, chwytanie życia na gorąco, a czasem patrzenie w sposób autorski, twórczy, artystyczny. Fotografie, które pragniemy zaprezentować na wystawie mają przede wszystkim świadczyć o obecności wszystkich autorów w historii fotografii, w historii ZPAF‑u, w historii Okręgu Śląskiego. Mamy nadzieję, że pokazanie razem prac tych Obserwatorów będzie doskonałym sposobem uczczenia jubileuszu 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.

Kurator: Kamil Myszkowski

Autorzy prac prezentowanych na wystawie 

Na wystawie "Obserwatorzy" zobaczymy w sumie prace 22 różnych artystów. Są to: Seweryn Błochowicz, Anna Chojnacka, Halina Holas-Idziakowa, Leonard Idziak, Stefan Konwiński, Jerzy Lewczyński, Tadeusz Maciejko, Edward Poloczek, Zofia Rydet, Bronisław Stapiński, Stanisław Ziółkiewicz, Jakub Byrczek, Michał Cała, Waldemar Jama, Jerzy Łakomski, Bogusław Michnik, Wojciech Prażmowski, Zbigniew Sawicz, Bolesław Stachow, Timm Stutz, Jan Zegalski, Aleksander Żakowicz.

fot. Jerzy Łakomski

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Obserwatorzy” odbędzie się w środę, 7 września 2022 roku, o godz. 18.30 w Galerii „Katowice”, przy ul. Dąbrowskiego 2 w Katowicach.

Zdjęcia można oglądać do 30 września, od wtorku do piątku w godz. 17.00-20.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie zpaf.katowice.pl.

(fot. okładkowa: Waldemar Jama, z serii "Fantomy", 1966)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
OdNowa - wystawa Marka Lapisa
8 października rusza intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych szlachetnych technik analogowych i cyfrowych. Projekt "OdNowa" Marka Lapisa przedstawia refleksje związane z pandemią.
4
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Święto Fotoforma Warszawa - pięć dni atrakcji dla fotografów z okazji rozbudowy salonu
Warsztaty, prelekcje, fotospacery, spotkania z ambasadorami i promocje na sprzęt - to wszystko przez 5 dni dla swoich klientów przygotował sklep Fotoforma z okazji rozbudowy swojego salonu w...
13
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
Sony World Photography Awards 2023 - znamy skład jury i terminy wystaw
World Photography Organisation ogłosiła skład jury tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards 2023, a także poinformowała o nowych nagrodach oraz podała terminarz wystaw.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)