"Gry z portretem" Krzysztofa Gierałtowskiego

Autor: Łukasz Kacperczyk

6 Wrzesień 2004
Artykuł na: 4-5 minut

Na naszym rynku ukazała się właśnie bardzo nietypowa publikacja. Nietypowa, bo choć wydana nakładem autora książka "Gry z portretem" ma format albumowy i jest poświęcona znakomitemu fotografowi-portreciście, nie znajdziemy w niej ani jednego zdjęcia. Zamieszczono w niej za to prawdopodobnie wszystkie teksty Krzysztofa Gierałtowskiego i o Krzysztofie Gierałtowskim - publikowane już wcześniej i niepublikowane.

Na naszym rynku ukazała się właśnie bardzo nietypowa publikacja. Nietypowa, bo choć wydana nakładem autora książka Gry z portretem: dokumentacja Krzysztofa Gierałtowskiego 1962-2004 ma format albumowy (27 x 36 cm) i jest poświęcona znakomitemu fotografowi-portreciście, nie znajdziemy w niej ani jednego zdjęcia. Zamieszczono w niej za to prawdopodobnie wszystkie teksty Krzysztofa Gierałtowskiego i o Krzysztofie Gierałtowskim - zarówno publikowane już wcześniej, jak i te, które po raz pierwszy zostały udostępnione szerszej publiczności.

Okładka książki "Gry z portretem: dokumentacja Krzysztofa Gierałtowskiego 1962-2004"

W liczącej ponad 140 stron publikacji przeczytamy nie tylko wszystko, co Gierałtowski napisał w związku ze swoją twórczością (eseje, listy, wypowiedzi w wywiadach itp.), ale też niemal wszystko, co napisano o nim i do niego - od pierwszych, jednozdaniowych wzmianek, przez korespondencję z portretowanymi po teksty z katalogów wystaw, a wszystko to w chronologicznej kolejności. Całość wieńczy alfabetyczny spis autorów wraz z odnośnikami do poszczególnych tekstów oraz obszerne (i zaiste imponujące) CV Gierałtowskiego.

Krzysztof Gierałtowski jest znany z tego, że nie owija w bawełnę i stara się mówić prosto z mostu, dzieląc się z czytelnikami/słuchaczami nie zawsze wygodną dla większości prawdą lub, jak kto woli, swoim spojrzeniem na polską rzeczywistość fotograficzną. Można się z nim zgadzać lub nie, ale nie można mu odmówić polemicznego zacięcia a przede wszystkim zaangażowania w sprawy rodzimej fotografii. Dlatego możliwość zaznajomienia się z kulisami jego niezwykle udanej kariery to nie lada gratka nie tylko dla miłośników jego twórczości. Z pewnością nie można też narzekać na poziom innych autorów, których teksty znajdziemy w Grach z portretem - są wśród nich takie znakomitości, jak Ryszard Kapuściński, Jan Szczepański czy Jacek Żakowski.

Książkę Gry z portretem: dokumentacja Krzysztofa Gierałtowskiego 1962-2004 można zamówić przez Internet bezpośrednio u autora i bohatera publikacji - kosztuje 30 zł plus koszty przesyłki za pobraniem - a jeśli ktoś mieszka lub będzie przejazdem w Warszawie, z pewnością warto odwiedzić fotografa w jego studiu. Nie powinno być problemów z namówieniem go na autograf czy dedykację.

Podajemy adres e-mailowy Krzysztofa Gierałtowskiego: galeria-studio@gieraltowski-foto.com.pl, na który należy słać zamówienia.

Obszerna recenzja opisywanej publikacji już wkrótce w Fotopolis.

Czytaj także:

Twarz jako znak - Fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego >>>

Z wizytą u Gierałtowskiego >>>

Rozmowa z Krzysztofem Gierałtowskim >>>

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Powiązane artykuły