Luminar debiutuje w wersji na iPada i… Apple Vision Pro

Autor: Maciej Luśtyk

6 Marzec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurent dla Lightrooma, program Luminar, debiutuje w końcu w wersji na iPada. Nowa aplikacja chce odmienić sposób w jaki edytujemy, łącząc zabawę z profesjonalnymi rezultatami.

Program Luminar długo dojrzewał do swojej obecnej formy. Zaczynając od aplikacja, która była swojego rodzaje klonem Lightrooma, przez lata przekształcił się w platformę, która opiera się w dużym stopniu na funkcjach AI. Można nawet powiedzieć, że twórcy zapoczątkowali trend wykorzystywania uczenia maszynowego do poszczególnych procesów postprodukcji. To w Luminarze pojawiły się po raz pierwszy „inteligentne” funkcje podmiany nieba czy automatycznego retuszu zdjęć portretowych. A rozwiązań tego typu producent oferuje oczywiście znacznie więcej.

Obróbka w formie zabawy

Teraz z funkcjonalności Luminara będą mogli wreszcie skorzystać także użytkownicy iPadów. Aplikacja Luminar for iPad zamykać ma najciekawsze i najważniejsze możliwości desktopowej wersji w apce, z której będziemy mogli skutecznie i wygodnie korzystać na tablecie. Wygoda jest tu zresztą kluczem, bo w przypadku wersji na iPada producent postanowił zupełnie odmienić odmienić interfejs tak, by cały proces był „bardziej interaktywny i angażujący”.

O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim mobilna wersja Luminara oferuje wsparcie dla rysika, a obróbce i używaniu poszczególnych narzędzi będą towarzyszyć animacje i efekty dźwiękowe, aby używanie programu stanowiło formę zabawy samą w sobie. Póki co trudno ocenić czy to dobry kierunek, ale sądząc po screenach i filmikach można stwierdzić, że Luminar for iPad oferuje bardzo czysty i przejrzysty interfejs.

Producent zaznacza jednak, że mimo dość uproszczonej obsługi, program jest nam w stanie zaoferować profesjonalne rezultaty i wykorzystuje te same zaawansowane systemy AI, co wersja desktopowa. Poza podstawowymi funkcjami panelu Develop otrzymujemy więc m.in. wspomnianą wcześniej możliwość podmiany nieba, funkcję łatwego usuwania obiektów, opcję Relight, która pozwoli nam zmienić charakter oświetlenia danej sceny czy wyuczone na sieciach neuronowych funkcje automatycznej poprawy detalu i ogólnego wyglądu zdjęcia. Do tego bogaty zestaw filtrów efektowych, tryb przeznaczony do obróbki zdjęć monochromatycznych i… wsparcie dla nowych gogli AR Apple Vision Pro, w przypadku których otrzymać mamy zupełnie nowe doznania w zakresie sposobu pracy nad zdjęciami.

Luminar for iPad nie stara się dublować wersji desktopowej. To po prostu wygodne narzędzie do szybkiego przygotowania zdjęć do internetu 

Na pierwszy rzut oka nie jest to aplikacja tak rozwinięta, jak wersja Luminar NEO na komputery. Nie widać tu między innymi funkcji poświęconych retuszowi twarzy i skóry czy opcji wykorzystujących generatywną AI, ale też chyba nie o to tu chodzi. W odróżnieniu od aplikacji desktopowej, Luminar for iPad nie stara się celować w zawodowców czy ambitnych hobbystów, a raczej w osoby, które chcą po prostu wygodnie przygotować pojedyncze zdjęcia do publikacji w mediach społecznościowych.

Cena i dostępność

Niestety jak wszystkie współczesne aplikacje, Luminar for iPad dostępny jest do kupienia w App Store w systemie subskrypcji, w cenach 4,99 dolara (opłata miesięczna), 19,99 dolarów (opłata półroczna) i 29,99 dolarów (opłata roczna). Funkcje programu możemy też wypróbować bezpłatnie w ramach 7-dniowej wersji próbnej.

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na stronie https://skylum.com/pl/luminar-for-ipad.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nowa aktualizacja Lightrooma zamieni kita w jasną stałkę. Czy jest jeszcze sens kupować jasne obiektywy?
Nowa aktualizacja Lightrooma zamieni kita w jasną stałkę. Czy jest jeszcze sens kupować jasne...
Po co wydawać krocie na drogie obiektywy, skoro ich plastykę możemy zasymulować na etapie postprodukcji? Nowa aktualizacja Lightrooma wprowadza kolejne funkcje oparte o AI, m.in....
8
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
1
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
Powiązane artykuły