Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia

Autor: Maciej Luśtyk

14 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości generowania obrazu przy pomocy sztucznej inteligencji, otwierając przed użytkownikami zupełnie nowe perspektywy.

Program Luminar od zawsze mocno związany był z funkcjami AI. Można by nawet powiedzieć, że zapoczątkował trend, który obserwujemy dzisiaj. Już w 2017 roku oferował on m.in. wyuczony na sieciach neuronowych filtr AI, który automatycznie poprawiał zdjęcie, a kilka lat później ukraińscy programiści jako pierwsi zaprezentowali światu możliwość automatycznej podmiany nieba, wywołując spore zamieszanie.

Dziś, po kilku kolejnych odsłonach programu i mniej lub bardziej udanym badaniu ścieżek jego rozwoju, aplikacja przybrała wreszcie finalny kształt w postaci bazującej na systemie subskrypcji platformie Luminar NEO, która wzorem Photoshopa i Lightrooma stale rozwijana jest o nowe funkcje. I choć program imponuje dziś naprawdę zaawansowanym zbiorem funkcji AI, w tym zakresie ostatnio zaczęła wyprzedzać go oferta Adobe, która została wyposażona w funkcje bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji.

Opcje generowania obrazu AI wkraczają do programu Luminar. Czy dorównają Photoshopowi?

Mogło by się wydawać, że niewielkie studio odpowiedzialne za program Luminar nie będzie miało takich środków, by na tym polu móc konkurować z Adobe, na szczęście wygląda na to, że jest inaczej. Po niedawnej odsłonie funkcji GenErase, która pozwala na inteligentne usuwania obiektów, twórcy wprowadzają tryb GenSwap, rozbudowujący możliwości aplikacji o najlepsze, co do zaoferowania ma nam generatywna AI.

W założenie, funkcja GenSwap działać ma podobnie jak nowe funkcje maskowania AI w Photoshopie. Możemy więc swobodnie zamieniać wygląd obiektów, ich fragmentów czy też dużych obszarów na zdjęciach, lub też generować zupełnie nowe elementy obrazu. Wystarczy jedynie wymaskować pożądany obszar i wpisać to, czego oczekujemy.

Na chwilę obecną trudno ocenić na ile skuteczne będą możliwości opcji GenSwap, ale pierwsze przykłady udostępnione przez producenta robią dobre wrażenie. Aplikacja wydaje się dobrze rozpoznawać to, czego oczekujemy i oferować realistyczne efekty, a my będziemy móc między innymi swobodnie zmieniać elementy ubioru, uprościć retusz twarzy, generować nowe tła czy też swobodnie ingerować w zdjęcia krajobrazowe. Jesteśmy natomiast ciekawi jak GenSwap poradzi sobie z bardziej wymagającymi i abstrakcyjnymi zadaniami, jak np. zamiana fryzury czy przekształcanie elementów na zdjęciach, na których więcej się dzieje.

O tym przekonać mamy się już niebawem. Funkcja GenSwap trafi do oferty programu Luminar NEO już 16 listopada.

Cena i dostępność

Aplikację Luminar NEO możemy zakupić w formie subskrypcji w cenie 50 zł miesięcznie (lub 350 zł rocznie) albo w formie pojedynczej płatności (999 zł), obejmującej dożywotnią gwarancję i wybór 8 wtyczek z katalogu funkcji Pro Extensions.

Więcej informacji o możliwościach i planach programu Luminar NEO znajdziecie na stronie https://skylum.com/luminar.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nowa aktualizacja Lightrooma zamieni kita w jasną stałkę. Czy jest jeszcze sens kupować jasne obiektywy?
Nowa aktualizacja Lightrooma zamieni kita w jasną stałkę. Czy jest jeszcze sens kupować jasne...
Po co wydawać krocie na drogie obiektywy, skoro ich plastykę możemy zasymulować na etapie postprodukcji? Nowa aktualizacja Lightrooma wprowadza kolejne funkcje oparte o AI, m.in....
9
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
1
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)