Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych

Autor: Maciej Luśtyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa funkcja szczególnie spodoba się fotografom.

Google zrewolucjonizowało to, jak planujemy podróże i wyszukujemy interesujące miejsca. Dziś to już nie tylko prosta nawigacja, ale potężne narzędzie, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Niebawem pokochają je również fotografowie, szukający ciekawych lokacji na zdjęcia.

Jeśli w ostatnich latach uruchamialiście Google Earth, z pewnością zauważyliście, że w dużym przybliżeniu mapa oferuje widok 3D. Teraz Google idzie o krok dalej i zaoferuje nam stworzoną przy pomocy układów AI i danych z satelity, szczegółową cyfrową reprezentację danych miejsc, która pozwoli nam poczuć się, jakbyśmy byli na miejscu. Mowa o funkcji Immersive View, która została zaprezentowana podczas konferencji Google I/O 2022.

Jak street view z powietrza

Nową funkcję Immersive View Google opisuje jako „street view w powietrzu”. W skrócie otrzymujemy szczegółowy trójwymiarowy, aktualizowany w czasie rzeczywistym o dane na temat ruchu czy pogody widok danego miejsca z powietrza, który możemy dowolnie przybliżać aż do poziomu ulicy.

Nowy tryb pozwala m.in. regulować pory dnia, by zobaczyć jak dane miejsce prezentuje się o danej godzinie, a także - co być może bardziej imponujące - odwiedzać wnętrza poszczególnych budynków, które zostały odtworzone w 3D na podstawie zdjęć z internetu.

Nowy sposób wyszukiwania lokacji do zdjęć i filmów

W praktyce otrzymujemy więc narzędzie, które umożliwi nam w najbardziej dokładny dotychczas sposób odwiedzić miejsca, w których nigdy nie byliśmy. Lub po prostu zobaczyć, jak będzie układać się światło w pobliskim parku, który wybraliśmy sobie na miejsce następnej sesji. Jesteśmy przekonani, że Immersive View stanie się narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez osoby „skautujące” lokacje do zdjęć i filmów. Nie mówiąc już o droniarzach, którym pozwoli dość szczegółowo zaplanować miejskie przeloty.

Co chyba najciekawsze, funkcja Immersive View będzie swobodnie dostępna z poziomu aplikacji na smartfona. Jak na razie nowa opcja ograniczona jest jedynie do kilku obszarów takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco i Tokyo, ale wraz z rozwojem technologii Google chce rozszerzać ofertę o kolejne miasta.

Prawdopodobnie więc już w najbliższych latach w ramach Immersive View będziemy mogli obejrzeć też polskie miasta, a kto wie, być może także lokacje typowo plenerowe.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
5
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon przedstawia nową bezpłatną aplikację na smartfony, która znacznie ułatwić ma pracę w środowisku wielokamerowym. Pozwala obsłużyć do 4 kamer jednocześnie, umożliwiając na szeroką...
5
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
„Wszystko będzie warstwą”, tak w skrócie można opisać nową technologię, która według słów producenta ma kompletnie odmienić to, jak pracujemy z produktami Adobe.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)