Immersive View - mapy Google staną się świetnym narzędziem do planowania sesji fotograficznych

Autor: Maciej Luśtyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Google na dobre zmieniło to, jak korzystamy z Map. Teraz wprowadza kolejną rewolucję, która pozwoli nam oglądać interesujące miejsca swobodnie jak nigdy dotąd. Nowa funkcja szczególnie spodoba się fotografom.

Google zrewolucjonizowało to, jak planujemy podróże i wyszukujemy interesujące miejsca. Dziś to już nie tylko prosta nawigacja, ale potężne narzędzie, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Niebawem pokochają je również fotografowie, szukający ciekawych lokacji na zdjęcia.

Jeśli w ostatnich latach uruchamialiście Google Earth, z pewnością zauważyliście, że w dużym przybliżeniu mapa oferuje widok 3D. Teraz Google idzie o krok dalej i zaoferuje nam stworzoną przy pomocy układów AI i danych z satelity, szczegółową cyfrową reprezentację danych miejsc, która pozwoli nam poczuć się, jakbyśmy byli na miejscu. Mowa o funkcji Immersive View, która została zaprezentowana podczas konferencji Google I/O 2022.

Jak street view z powietrza

Nową funkcję Immersive View Google opisuje jako „street view w powietrzu”. W skrócie otrzymujemy szczegółowy trójwymiarowy, aktualizowany w czasie rzeczywistym o dane na temat ruchu czy pogody widok danego miejsca z powietrza, który możemy dowolnie przybliżać aż do poziomu ulicy.

Nowy tryb pozwala m.in. regulować pory dnia, by zobaczyć jak dane miejsce prezentuje się o danej godzinie, a także - co być może bardziej imponujące - odwiedzać wnętrza poszczególnych budynków, które zostały odtworzone w 3D na podstawie zdjęć z internetu.

Nowy sposób wyszukiwania lokacji do zdjęć i filmów

W praktyce otrzymujemy więc narzędzie, które umożliwi nam w najbardziej dokładny dotychczas sposób odwiedzić miejsca, w których nigdy nie byliśmy. Lub po prostu zobaczyć, jak będzie układać się światło w pobliskim parku, który wybraliśmy sobie na miejsce następnej sesji. Jesteśmy przekonani, że Immersive View stanie się narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez osoby „skautujące” lokacje do zdjęć i filmów. Nie mówiąc już o droniarzach, którym pozwoli dość szczegółowo zaplanować miejskie przeloty.

Co chyba najciekawsze, funkcja Immersive View będzie swobodnie dostępna z poziomu aplikacji na smartfona. Jak na razie nowa opcja ograniczona jest jedynie do kilku obszarów takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Los Angeles, San Francisco i Tokyo, ale wraz z rozwojem technologii Google chce rozszerzać ofertę o kolejne miasta.

Prawdopodobnie więc już w najbliższych latach w ramach Immersive View będziemy mogli obejrzeć też polskie miasta, a kto wie, być może także lokacje typowo plenerowe.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Apple aktualizuje Final Cut Pro z myślą o komputerach Mac Studio
Firma Apple udostępniła uaktualnienie dla programu Final Cut Pro. Nowa wersja poprawia wydajność programu na komputerach Mac Studio i wprowadza kilka nowych funkcji.
5
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych narzędzi
DaVinci Resolve 18 - darmowy edytor wideo wprowadza opcję współpracy w chmurze i szereg nowych...
Jeden z najbardziej zaawansowanych programów do edycji filmów na rynku rozszerza funkcjonalność o opcję kolaboracji przez sieć i szereg innych wygodnych nowości. Jak...
8
DxO PureRAW 2 - lepsza optymalizacja, nowe funkcje i wsparcie dla aparatów Fujifilm
DxO PureRAW 2 - lepsza optymalizacja, nowe funkcje i wsparcie dla aparatów Fujifilm
DxO PureRAW to program, który pozwala przetworzyć zdjęcia z wykorzystaniem zaawansowanego algorytmu DeepPrime jeszcze przed samym procesem obróbki. Jego druga odsłona...
7
Powiązane artykuły