Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania

0

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

17 czerwca zadebiutuje NX Field - system, który umożliwi połączenie i zdalne sterowanie wieloma aparatami i automatyczne przesyłanie z nich zdjęć na serwery FTP. A wszystkiego dokonacie z poziomu tabletu lub smartfona.

Oprogramowanie NX Field zostanie udostępnione przez NPS (Nikon Professional Services), organizację, za pośrednictwem której firma Nikon oferuje pomoc i usługi profesjonalnym fotografom na całym świecie. System jest kompatybilny z lustrzankami cyfrowymi Nikon D6 i Nikon D5, a w przyszłości jest planowane zapewnienie obsługi aparatów bezlusterkowych, takich jak Nikon Z 9, Z 7II i Z 6II. Oprogramowanie NX Field umożliwia zsynchronizowane wyzwalanie i zdalną regulację ustawień dla maksymalnie 10 aparatów w połączeniu z natychmiastowym przesyłaniem zdjęć na wybrany serwer FTP.

Nikon NX Field zapowiada się na system zdalnego sterowania na miarę naszych czasów

Dzięki połączeniu kilku zgodnych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon system umożliwia „głównemu” aparatowi jednoczesne sterowanie wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach. Aparaty można podłączyć kablem przewodowej sieci LAN lub za pośrednictwem bezprzewodowej sieci LAN.

Po pobraniu aplikacji NX Field wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach można sterować z poziomu smartfona lub tabletu. Aplikacja może być używana do łatwego zdalnego wykonywania szeregu zadań, w tym sprawdzania podglądu na żywo przez obiektyw, zmieniania ustawień aparatu oraz sprawdzania i przesyłania zdjęć zarejestrowanych przez aparaty. Co więcej, system umożliwia natychmiastowe i automatyczne przesyłanie zdjęć z aparatu głównego oraz z aparatów zdalnych na serwer FTP.

Oprogramowanie NX Field umożliwia zdalne fotografowanie poprzez sieć 5G³ lub Internet, co oznacza, że można go używać przebywając w znacznej odległości od aparatów. Na przykład, przy jego użyciu można spoza Japonii obsługiwać aparaty ustawione w Tokio.

Ponadto, ze względu na możliwość ustawienia zdalnych aparatów w trudno dostępnych miejscach, np. na linii mety wyścigu lub przy kopule stadionu, oprogramowanie NX Field pomaga uchwycić decydujące chwile z perspektyw i pod kątami, które dotychczas były poważnym wyzwaniem. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnego fotografowania zdalnym aparatem, przy którym jedyną możliwością jest ręczne ustawianie ostrości, oprogramowanie NX Field pozwala na korzystanie z autofokusu z poziomu aplikacji lub z aparatu głównego.

Cena i dostępność

Aby korzystać z systemu NX Field, trzeba zainstalować (za opłatą) dedykowane oprogramowanie aparatu i pobrać aplikację NX Field na urządzenie inteligentne. Szczegółowe informacje dotyczące instalowania zamieszczono w witrynie internetowej NPS.

Na razie nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować usługa, która wystartuje 17 czerwca 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Mac i iPad jako jeden ekosystem - MacOS Monterey szykuje małą rewolucję w pracy
Projektanci Apple’a od zawsze przykładali dużo uwagi do kwestii łączności pomiędzy urządzeniami. Wraz z najnowszym systemem przeniesiona zostanie ona na kolejny...
0
0
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Capture One z aplikacją na iPada na początku 2022 roku
Najnowsze iPady z procesorem M1 udowodniły, że mogą stać się funkcjonalną stacją do obróbki zdjęć i filmów. Skorzystać chce z tego Capture One, wypuszczając „mobilną”...
0
0
Capture One i Luminar AI z natywnym wsparciem procesorów M1 - ma być szybciej i lepiej
Capture One i Luminar AI z natywnym wsparciem procesorów M1 - ma być szybciej i lepiej
Dwaj czołowi konkurencji Lightrooma ogłosili pełne wsparcie nowych wersji aplikacji dla wprowadzonych w 2020 roku komputerów Apple z układem M1, co przełożyć ma się na...
0
0
Powiązane artykuły