Nikon ma gratkę dla fotografów sportowych. NX Field to profesjonalny system zdalnego sterowania

Autor: Redakcja Fotopolis

7 Czerwiec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

17 czerwca zadebiutuje NX Field - system, który umożliwi połączenie i zdalne sterowanie wieloma aparatami i automatyczne przesyłanie z nich zdjęć na serwery FTP. A wszystkiego dokonacie z poziomu tabletu lub smartfona.

Oprogramowanie NX Field zostanie udostępnione przez NPS (Nikon Professional Services), organizację, za pośrednictwem której firma Nikon oferuje pomoc i usługi profesjonalnym fotografom na całym świecie. System jest kompatybilny z lustrzankami cyfrowymi Nikon D6 i Nikon D5, a w przyszłości jest planowane zapewnienie obsługi aparatów bezlusterkowych, takich jak Nikon Z 9, Z 7II i Z 6II. Oprogramowanie NX Field umożliwia zsynchronizowane wyzwalanie i zdalną regulację ustawień dla maksymalnie 10 aparatów w połączeniu z natychmiastowym przesyłaniem zdjęć na wybrany serwer FTP.

Nikon NX Field zapowiada się na system zdalnego sterowania na miarę naszych czasów

Dzięki połączeniu kilku zgodnych lustrzanek cyfrowych firmy Nikon system umożliwia „głównemu” aparatowi jednoczesne sterowanie wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach. Aparaty można podłączyć kablem przewodowej sieci LAN lub za pośrednictwem bezprzewodowej sieci LAN.

Po pobraniu aplikacji NX Field wyzwalaniem migawki w zdalnych aparatach można sterować z poziomu smartfona lub tabletu. Aplikacja może być używana do łatwego zdalnego wykonywania szeregu zadań, w tym sprawdzania podglądu na żywo przez obiektyw, zmieniania ustawień aparatu oraz sprawdzania i przesyłania zdjęć zarejestrowanych przez aparaty. Co więcej, system umożliwia natychmiastowe i automatyczne przesyłanie zdjęć z aparatu głównego oraz z aparatów zdalnych na serwer FTP.

Oprogramowanie NX Field umożliwia zdalne fotografowanie poprzez sieć 5G³ lub Internet, co oznacza, że można go używać przebywając w znacznej odległości od aparatów. Na przykład, przy jego użyciu można spoza Japonii obsługiwać aparaty ustawione w Tokio.

Ponadto, ze względu na możliwość ustawienia zdalnych aparatów w trudno dostępnych miejscach, np. na linii mety wyścigu lub przy kopule stadionu, oprogramowanie NX Field pomaga uchwycić decydujące chwile z perspektyw i pod kątami, które dotychczas były poważnym wyzwaniem. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnego fotografowania zdalnym aparatem, przy którym jedyną możliwością jest ręczne ustawianie ostrości, oprogramowanie NX Field pozwala na korzystanie z autofokusu z poziomu aplikacji lub z aparatu głównego.

Cena i dostępność

Aby korzystać z systemu NX Field, trzeba zainstalować (za opłatą) dedykowane oprogramowanie aparatu i pobrać aplikację NX Field na urządzenie inteligentne. Szczegółowe informacje dotyczące instalowania zamieszczono w witrynie internetowej NPS.

Na razie nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować usługa, która wystartuje 17 czerwca 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Masz Plan Fotograficzny Adobe CC? Programy Premiere Rush i Photoshop Express dostaniesz za darmo
Adobe robi ukłon w stronę współczesnych twórców i udostępnia subskrybentom Planu Fotograficznego dwie ważne aplikacje, które pozwolą na jeszcze szybszą pracę w...
6
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza optymalizacja
DxO Photolab 5 i FilmPack 6 - wsparcie dla aparatów Fujifilm, nowe symulacje filmów i lepsza...
DxO aktualizuje swoje dwa sztandarowe programy do edycji. Ucieszą się zwłaszcza użytkownicy aparatów Fujifilm z matrycami X-Trans, którzy właśnie otrzymali ciekawą...
7
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2022 - proste programy do obróbki zdjęć i filmów
Nowe wersje programów Photoshop i Premiere Elements wprowadzają jeszcze więcej wygodnych funkcji, które ułatwić mają edycję zdjęć oraz filmów osobom nie znającym się...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)