Adobe Lightroom Mobile 2.0 - ważna aktualizacja dla urządzeń z systemem Android

Autor: Michał Chrzanowski

23 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Firma Adobe zaprezentowała nową aktualizację programu Lightroom Mobile. Wersja 2.0 wprowadza wiele kluczowych rozwiązań - w tym jedno, które funkcjonalność oraz ergonomię użytkowania wzbija na zupełnie nowy poziom.

Wraz z nową aktualizacją Adobe Lightroom Mobile użytkownicy korzystający z programu na urządzeniach mobilnych z systemem Android otrzymają wiele istotnych zmian związanych nie tylko z postprodukcją, lecz także ogólnym działaniem programu. Soft w wersji 2.0 wyposażył mobilnego Lightrooma w opcję Point Curve, dzięki której zyskujemy możliwość szczegółowego ingerowania w krzywą tonalną zakładki Tone Curve. Od teraz jesteśmy w stanie nie tylko zaznaczyć punkty na linii, lecz także modyfikować poszczególne kanały RGB. Do tej pory takie opcje były dostępne wyłącznie w stacjonarnej wersji programu. Co więcej, w module pojawia się także nowa funkcja Split Toning. Za jej sprawą nałożymy na najjaśniejsze i najciemniejsze partie planu fotograficznego odcień i zabarwienie, co znacznie zwiększa edycyjne możliwości programu. Otrzymujemy także narzędzie Color/B&W, za pomocą którego będziemy mieć kontrolę między innymi nad nasyceniem wybranych przez nas kolorów. W panelu znalazła się również, uwielbiana przez fotografów krajobrazu i przyrody, funkcja Dehaze, dzięki której zniwelujemy widoczne na zdjęciach zamglenia.

Jednak największą nowością, która pojawiła się w zaprezentowanej odsłonie programu, jest możliwość wykonywania zdjęć w formacie DNG (Digital Negatives - jeden z odpowiedników formatu RAW). Dzięki zaimplementowanej do Lightrooma autorskiej aplikacji kamery, jesteśmy w stanie - bez konieczności otwierania zewnętrznych programów - wykonać obraz DNG, na który nie zostaną naniesione żadne profile kamery i efekty kolorystyczne. Co więcej utworzone zdjęcie nie musi być dodatkowo importowane, ponieważ jest już automatycznie zapisane w panelu programu. Co również istotne, jesteśmy w stanie wyświetlić wybrany preset, który pokaże nam jak będzie wyglądał ostateczny efekt - jeszcze przed wykonaniem fotografii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Firma Adobe, podczas tworzenia nowej, mobilnej odsłony popularnego programu, współpracowała ze znanym fotografem i podróżnikiem, Colby Brownem. Podczas swojego pobytu na Kubie, korzystał on z Ligtrooma Mobile w wersji 2.0. Dzięki niemu nie tylko wykonał zdjęcia w formacie DNG, lecz także poddał je szczegółowej obróbce za pomocą uaktualnionego programu. Poniżej kilka efektów, które udało mu się osiągnąć

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Aby móc efektywnie korzystać z aplikacji potrzebne jest minimum 8GB wolnego miejsca na dysku i 4-rdzeniowy procesor 1.7GHz. Bezpłatny Adobe Lightroom Mobile w wersji 2.0 jest tuż dostępny do pobrania. Dokonać tego możecie za pośrednictwem serwisu Google Play. Więcej informacji o programie możecie dowiedzieć ze strony adobe.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Luminar NEO wprowadza generatywną AI do swoich funkcji. Limitem w edycji będzie już tylko wyobraźnia
Twórcy programu Luminar informują o wprowadzeniu nowej funkcji o nazwie GenSwap. Tym samym program dołącza do rosnącego grona aplikacji, które w procesie edycji wykorzystują możliwości...
5
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon Multi-Camera Control - produkcje wielokamerowe na wyciągnięcie palca
Canon przedstawia nową bezpłatną aplikację na smartfony, która znacznie ułatwić ma pracę w środowisku wielokamerowym. Pozwala obsłużyć do 4 kamer jednocześnie, umożliwiając na szeroką...
5
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
Project Stardust - Adobe szykuje rewolucję w edycji grafiki
„Wszystko będzie warstwą”, tak w skrócie można opisać nową technologię, która według słów producenta ma kompletnie odmienić to, jak pracujemy z produktami Adobe.
8
Powiązane artykuły