TTArtisan 10 mm f/2 - jasny i tani obiektyw superszerokokątny do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

18 Grudzień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent rozszerza ofertę obiektywów manualnych o model 10 mm f/2. Szkło jest jasne, kompaktowe, oferuje ekwiwalent 15 mm dla pełnej klatki o kosztuje niecałe 1000 zł.

TTArtisan 10 mm f/2 to nowy obiektyw, który ma szansę spodobać się wszystkim fanom szerokiego kąta z niewielkim budżetem. Dzięki superszerokiemu (ekwiwalent 15 mm dla pełnej klatki) kątowi widzenia i dużej jasności, szkło sprawdzi się m.in. w fotografii architektury, pejzażu i wnętrz, ale też w astrofotografii.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 13 soczewkach w 10 grupach, wśród których znajdziemy dwa elementy asferyczne i dwie soczewki HR, co powinno zaoferować wyrównaną rozdzielczość. Producent obiecuje ponadto, że szkło zostało dobrze skorygowane pod względem dystorsji - ta, mimo ekstremalnego kąta widzenia pozostać ma praktycznie niewidoczna. Oprócz tego, otrzymujemy 8-listkową przysłonę, która została zaprojektowana tak, by punkty świetlne po jej domknięciu były reprodukowane w formie 8-ramiennych gwiazdek.

Nowy TTArtisan 10 mm f/2 to obiektyw w pełni manualny, bez systemu komunikacji z aparatem. Prostą konstrukcję wynagradza nam jednak w pełni metalowym tubusem oraz możliwością stosowania tradycyjnych filtrów kołowych w rozmiarze 72 mm, za pomocą dołączanego do zestawu adaptera. Obiektyw pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm.

Szkło waży 333-345 g w zależności od wersji.

Zdjęcia przykładowe

Poniżej możecie obejrzeć oficjalne zdjęcia przykładowe z obiektywu, udostępnione przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

Cena i dostępność

Obiektyw TTArtisan 10 mm f/2 już niebawem trafi do sprzedaży w Polsce w cenie 899 zł, w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z, Fujifilm X, Canon RF i Mikro Cztery Trzecie (ekwiwalent 20 mm).

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)