TTArtisan 250 mm f/5.6 Reflex - kompaktowy teleobiektyw z donut bokeh

Autor: Maciej Luśtyk

5 Czerwiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

TTArtisan prezentuje niewielki i niedrogi manualny teleobiektyw lustrzany, który podłączymy do niemal każdego aparatu. Cechą szczególną tego modelu jest charakterystyczne rozmycie tła, z reprodukcją punktów świetlnych w formie „obwarzanków”.

Obiektywy lustrzane zdecydowanie przeżywają swój renesans. Po kilku premierach Tokiny, podobną konstrukcję prezentują Chińczycy z TTArtisan. Tym razem jest to manualny obiektyw TTArtisan 250 mm f/5.6 Reflex Donut Bokeh, bazujący, zarówno pod względem parametrów, jak i wyglądu, na klasycznym obiektywie Minolta RF Rokkor 250 mm f/5.6.

Kompaktowe wymiary i unikalne bokeh

Jak w przypadku większości obiektywów lustrzanych, otrzymujemy tu ograniczenie w postaci stałej wartości przysłony (f/5.6), ale obiektyw wynagradza nam to niewielkimi wymiarami (6,5 x 72, cm) i niską wagą (ok. 380 g).

Unikalną właściwością obiektywu jest tzw. donut Bokeh, czyli spowodowana taką, a nie inną konstrukcją optyczną reprodukcja punktów świetlnych w nieostrościach w formie charakterystycznych obwarzanków. Na krótszych odległościach (minimalna odległość ostrzenia: 2 m) szkło możemy się traktować jako obiektyw efektowy, przy ostrzeniu na większe odległości efekt ten będzie jednak dużo mniej zaakcentowany.

Zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na podstawie zdjęć przykładowych, udostępnionych przez dystrybutora.

Co ważne, obiektyw debiutuje w mocowaniu M42, co pozwoli na łatwe adaptowanie praktycznie na każde dostępne mocowanie, a producent twierdzi, że duże pole obrazowe pozwala także na efektywną współprace z aparatami średnioformatowymi.

Cena i dostępność

Obiektyw jest już dostępny w sklepie Interfoto (wyłącznego dystrybutora marki TTArtisan) w cenie 1599 zł.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)