TTArtisan AF 56 mm f/1.8 - kolejny tani obiektyw z autofokusem

Autor: Maciej Luśtyk

2 Kwiecień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Chińczycy z TTartisan prezentują kolejny obiektyw APS-C wyposażony w silnik AF. Tym razem jest to portretówka 56 mm f/1.8, która zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 84 mm.

Po dobrze przyjętych modelach AF 27 mm f/2.8 i AF 35 mm f/1.8, chińska marka TTArtisan pokazuje kolejny obiektyw z autofokusem, który wzbogaci ofertę szkieł do aparatów z matrycami APS-C. Nowy TTArtisan AF 56 mm f/1.8 to propozycja z segmentu budżetowych obiektywów portretowych - jest lekki, kompaktowy i oferuje ekwiwalent ogniskowej 84 mm.

TTArtisan AF 56 mm f/1.8 - prawdopodobnie najtańsza portretówka z AF na rynku

Na układ optyczny obiektywu składa się 10 soczewek w 9 grupach i 9-listkowa przysłona. W tym wszystkim 2 soczewki HR i 1 soczewka ED. Całość pozwoli zaś na ostrzenie z minimalnej odległości 50 cm. Jeśli chodzi o jakość optyczną, prawdopodobnie nie ma co spodziewać się cudów, ale z pewnością będzie on ciekawą propozycja na początek przygody z fotografią portretową.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik krokowy STM, czyli taki, jak w większości współczesnych niedrogich stałek. Możemy więc liczyć na całkiem szybkie, skuteczne i ciche ostrzenie tak podczas robienia zdjęć, jak i filmowania (choć to potwierdzą dopiero testy).

Co ciekawe, obiektyw ma być w całości wykonany z metalu, ale jest przy tym bardzo lekki i waży jedyne 233-245 g (w zależności od mocowania). Przyjemnie prezentują się także wymiary, wynoszące raptem 62 x 65 mm.

Cena i dostępność

Na chwilę obecną obiektyw TTArtisan AF 56 mm f/1.8 został oficjalnie zaprezentowany jedynie w Chinach i póki co nie znamy jeszcze jego ceny. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze premiery producenta, cena powinna oscylować w okolicach 750 zł. Tym samym będzie to jedna z najtańszych portretówek AF na rynku.

Obiektyw TTArtisan AF 56 mm f/1.8 będzie dostępny w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i Fujifilm X.

Źródło: weibo.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
1
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)