TTArtisan 27 mm f/2.8 XF - supertani ekwiwalent 40 mm z autofokusem do Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

31 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent prezentuje swój pierwszy obiektyw z AF do systemu Fujifilm. Jest tani, mały, oferuje uniwersalną ogniskową i doskonale sprawdzi się jako pierwsza stałka dla hobbysty.

Od niedawna system Fujifilm X staje się jedną z najbardziej atrakcyjnych pozycji na rynku. Obok świetnie wyposażonych body otrzymujemy wreszcie dostęp do szkieł zewnętrznych producentów. W ostatnich miesiącach z mocowaniem X debiutowały m.in. obiektywy Tamrona, Sigmy i Samyanga, a teraz oferta poszerza się także o obiektywy TTArtisan.

Mały, tani i uniwersalny - TTArtisan 27 mm f/2.8 XF będzie doskonałym wyborem na pierwszy obiektyw

Na pierwszy ogień chiński producent przygotował model TTArtisan 27 mm f/2.8 XF - czyli prawdopodobnie najbardziej uniwersalne szkło, jakie mogliśmy otrzymać. Ogniskowa 41 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki) zaoferuje nam doskonały balans między między szerokim kątem, a węższym polem widzenia, pozwalając skutecznie realizować różne rodzaje zdjęć - od reportażu do portretu.

Do tego obiektyw jest naprawdę mały i lekki (61 x 29 mm, 93 g), dzięki czemu będzie idealną parą dla niewielkich korpusów systemu Fujifilm, jak X-T200, X-S1 czy X-T30 II. Do tego producent obiecuje, że będzie niezły optycznie.

Model TTArtisan 27 mm f/2.8 XF zbudowano w oparciu o 6 soczewek w 5 grupach, wśród których znajdziemy 2 elementy HR. Do tego 7-listkowa przysłona i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 35 cm. Na przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 39 mm, a specjalny dekielek z portem USB-C pozwoli na ewentualną aktualizację firmware’u.

Najważniejsze jest jednak to, że jest to obiektyw wyposażony w elektronikę. Otrzymujemy więc system autofokusu, współpracujący z algorytmami śledzenia Fujifilm, a także możliwość zapisania pełnych danych EXIF i wygodnej pracy w trybach preselekcji.

Jeśli jednak lubimy pracę w pełnym manualu, dzięki obecności pierścienia ostrości i przysłony, nowe szkło TTArtisan możemy wykorzystywać jak typowy obiektyw analogowy, czym pozytywnie wybija się ponad niektóre budżetowe konstrukcje w systemie Fujifilm. Wygląda jedynie na to, że przysłony nie przełączymy na tryb bestopniowy. Nie otrzymujemy też uszczelnień, ale szkło wynagradza nam to wyjątkowo przystępną ceną.

Cena i dostępność

TTArtisan 27 mm f/2.8 XF debiutuje w cenie 150 dolarów (ok. 700 zł), czyli ponad dwukrotnie niższej niż natywny model 27 mm f/2.8. Jesteśmy przekonani, że będzie sprzedawał się jak świeże bułeczki.

Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy. Szkło można już zamawiać za pośrednictwem oficjalnego sklepu producenta, należy się jednak liczyć z tym, że w przypadku wysyłki z Chin mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty celne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.myshopify.com.

TTArtisan 27 mm f/2.8 XF - specyfikacja:

Nazwa TTArtisan 27 mm f/2.8 XF
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 27 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 6 elementów / 5 grup (2 x HR)
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Pole widzenia 56°
Minimalna odległość ogniskowania 35 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 39 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 61 x 29 mm
Waga 93 g
Cena w dniu premiery 150 dolarów

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)