TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł

Autor: Maciej Luśtyk

25 Wrzesień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością, ale za to jest bardzo tani.

Tani długi teleobiektyw to w zasadzie oksymoron. Nawet kierowane typowo do amatorów i ciemne modele Canon RF 600 mm f/11 i 800 mm f/11 to koszt rzędu 4-5 tyś. złotych. Pewnego rodzaju alternatywą mogą być manualne, budżetowe konstrukcje lustrzane, pokroju serii Tokena Refleks. Tu jednak ogranicza nas zarówno konstrukcja obiektywu, jak i otrzymywane efekty. Być może jednak jest jeszcze inna droga.

TTartisan 500 mm f/6.3 jest w pełni manualny i nie zerwie nam czapki z głowy. Ale za to każdy może sobie na niego pozwolić

Oto TTartisan prezentuje obiektyw 500 mm f/6.3 - pierwsze tak długie szkło, które wyszło współcześnie z fabryki chińskiego producenta. Jak w przypadku większości szkieł marki, jest to obiektyw w pełni manualny, a więc pozbawiony systemu AF, układu stabilizacji, a nawet styków, które pozwoliły na komunikację z korpusem i wygodną pracę w trybach preselekcji.

Do tego wykresy MTF wskazują, że bazujący na układzie 8 soczewek w 5 grupach obiektyw, choć nieźle ma radzić sobie z aberracją chromatyczną czy winietą, raczej nie porazi nas rozdzielczością. Sam producent ostrzega też, by nie chwytać obiektywu za mocowanie statywowe, gdyż śruby mogą tego nie wytrzymać…

Z pewnością nie będzie to obiektyw idealny, ani pewnie nawet bardzo dobry, ale za to będzie po prostu tani i dostępny dla każdego zainteresowanego dużymi zbliżeniami. W oficjalnym sklepie producenta szkło zadebiutowało w cenie 330 dolarów, czyli ok 1450 zł. Będzie więc łakomym kąskiem dla amatorów krajobrazów i dzikiej przyrody, pozwalając zainteresowanym niedużym kosztem liznąć tego, co tego typu ogniskowe mają do zaoferowania.

Poza tym obiektyw ciekawie wypada pod względem przysłony (12-listków, domykana do wartości f/32) oraz tego, że pierścienie na tubusie wyposażone są w zębatki systemów follow focus. Najwyraźniej producent widzi też swój nowy obiektyw w zastosowaniach wideo. Minimalna odległość ostrzenia to mało imponujące 3,3 m, ale producent zapewnia że i taki wynik pozwoli na atrakcyjne uchwycenie detali.

Cena i dostępność

Obiektyw TTartisan 500 mm f/6.3 dostępny jest do kupienia ze sklepów TTartisan i Pergear cenie 315 euro (ok. 1450 zł), w wersjach z mocowaniem Canon RF, Nikon Z, Sony E i L-mount.

Dokładna polska cena ani data pojawienia się w rodzimej dystrybucji nie jest jeszcze znana.

Specyfikacja:

Nazwa TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezusterkowców za 1500 zł
Producent TTartisan
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon RF
L-mount
Nikon Z
Sony E
Ogniskowa 500 mm
Maksymalna jasność 6.3
Maksymalna wartość przysłony 32
Liczba listków przysłony 12
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 8 elementów / 5 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia
Minimalna odległość ogniskowania 3,3 m
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Waga 1617 g
Akcesoria osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 315 euro

Więcej informacji znajdziecie na stronie ttartisan.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)