TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro - nowy obiektyw makro z funkcją przesunięcia osi optycznej

Autor: Krzysztof Mularczyk

16 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Firma TTArtisan zaprezentowała niezwykle wszechstronny obiektyw do makrofotografii. Nowy Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro nie dość, że oferuje aż dwukrotne powiększenie obrazu, to na dodatek - jak sugeruje już nazwa - może być pochylany i przesuwany względem osi optycznej.

Zaprezentowany dziś TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro to manualna konstrukcja, która na pewno zainteresuje miłośników zdjęć i filmów z bliska. Ten pełnoklatkowy obiektyw o klasycznych dla fotografii makro parametrach 100 mm f/2.8 pozwala rejestrować tematy w 2-krotnym powiększeniu, a na dodatek może być regulowany względem osi optycznej aparatu poprzez pochylenie +/-8 stopni, przesunięcie +/-6 mm, a nawet obrót +/-90 stopni. W rezultacie pozwala na kreatywną zabawę z głębią obrazu lub korekcję perspektywy.

Konstrukcja optyczna nowego obiektywu bazuje na 14 soczewkach ustawionych w 10 grupach. Ostrość może być ustawiana od 25 cm do nieskończoności, a więc TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro sprawdzi się również jako np. jako obiektyw portretowy. Obecność okrągłej 12-listkowej przysłony ma zapewnić plastyczne nieostrości także po zmniejszeniu otworu względnego.

W zestawie z obiektywem producent dodaje także zimną stopkę, którą można przykręcić do tubusa w czterech miejscach i wykorzystać ją jako mocowanie akcesoriów oświetleniowych.

Efekty stosowania funkcji Tilt-Shift

Producent pokazał działanie nowego obiektywu w praktyce. Możliwości wynikające z funkcji Tilt-Shift pozwalają m.in. na korekcję perspektywy rodem z fotografii architektury, niwelowanie odbić lub zabawę z selektywną ostrością.

Funkcja Tilt-Shift nie dla każdego mocowania

TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro będzie dostępny z mocowaniami: Sony E, Canon RF, Fujifilm X, Nikon Z, L-Mount i Micro 4/3. Ale to nie wszystko.

Choć nowy makroobiektyw TTArtisan, to konstrukcja pełnoklatkowa, koło obrazowe jest na tyle duże, że z powodzeniem bez efektu winietowania pokrywa także średnioformatowe matryce w aparatach systemu Fujifilm GFX. Producent udostępnił więc wersję tego obiektywu z mocowaniem GFX, ale jest ona pozbawiona funkcji Tilt-Shift. W takiej klasycznej wersji makro obiektyw TTArtisan 100 mm f/2.8 2X Macro ma być dostępny także na lustrzankowych mocowaniach Canon EF i Nikon F.

Obie wersje obiektywu mają średnicę 72 mm, ale model Tilt-Shift jest o około 1 cm dłuższy. W zależności od wersji obiektyw waży od 695 do 845 g.

TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro - cena i dostępność

Obiektyw TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro z mocowaniami E, X, Z lub RF można już zamówić na stronie producenta. Cena wersji Tilt-Shift wynosi 389 dolarów. Pozostałe zapowiedziane mocowania na razie nie są dostępne.

TTArtisan Tilt-Shift 100 mm f/2.8 2X Macro - zdjęcia przykładowe producenta

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa Argus T1 Cine - rekordowo jasne filmowe stałki w przystępnych cenach
Laowa kolejny raz udowadnia, że nieprzypadkowo cieszy się tytułem jednego z innowatorów rynku optyki. Nowe filmowe obiektywy Argus Cine oferują rekordową jasność, niewielkie wymiary i...
7
Powiązane artykuły