HD Pentax-FA 31 mm f/1.8, 43 mm f/1.9 i 77 mm f/1.8 Limited - nowe powłoki, ta sama optyka

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Ricoh aktualizuje serię lustrzankowych obiektywów Pentax o wersje HD trzech szkieł ze swojej oferty. Otrzymamy lepsze powłoki i zaokrągloną przysłonę, reszta zostaje w większości bez zmian.

Trzy jasne, kompaktowe pełnoklatkowe stałki Pentax o oryginalnych ogniskowych doczekały się aktualizacji w postaci wersji HD. Układy optyczne pozostają takie same, jak w przypadku wersji sprzed dekady, także raczej nie ma co spodziewać się szału w zakresie rozdzielczości i korekcji aberracji, a i napęd AF sterowany przez śrubokręt w aparacie nie zapewni nam raczej szybkości porównywalnej z bardziej nowoczesnymi systemami, ale producent obiecuje, że szkła dostarczą nam widocznie lepszej jakości obrazu.

Nowe szkła Pentax HD Limited zaoferują przede wszystkim lepszą pracę pod światło i przyjemniejsze rozmycie tła

Odpowiadać mają za to powłoki HD, które zwiększają transmisję światła i redukują odbicia, co zapewnić ma kontrastowe zdjęcia nawet podczas pracy pod światło.

Otrzymujemy też zaokrąglone 8- i 9-listkowe przysłony, które zapewnić mają przyjemniejsze odwzorowanie nieostrości wraz z bardziej zaokrąglonym bokeh. Nowością jest także powłoka SP (Super Protect) na przedniej soczewce, która dzięki właściwościom hydro i oleofobowym ułatwi utrzymanie szkła w czystości.

Plusem szkieł są ich naprawdę niewielkie rozmiary i waga (HD Pentax-FA 31 mm f/1.8 Limited - 65 x 69 mm, 341 g, HD Pentax-FA 43 mm f/1.0 Limited - 64 x 27 mm, 155 g, HD Pentax-FA 77 mm f/1.8 Limited - 64 x 48 mm, 270 g). Otrzymujemy też eleganckie metalowe tubusy, ale bez uszczelnień.

Cena i dostępność

Nowe obiektywy Pentax trafią do sprzedaży w kwietniu 2021 roku w cenach 599 dolarów (43 mm f/1.9), 799 dolarów (77 mm f/1.8) i 1049 dolarów (32 mm f/1.8).

Szkła dostępne będą w czarnej i srebrnej wersji kolorystycznej, z mocowniem Pentax K. Polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ricoh-imaging.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie...
6
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z...
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze...
8
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Oferta przystępnych cenowo obiektywów kinematograficznych poszerza się o 4 nowe ciekawe konstrukcje, w tym o pierwszy w katalogu producenta model anamorficzny - XEEN...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)