HD Pentax-FA 31 mm f/1.8, 43 mm f/1.9 i 77 mm f/1.8 Limited - nowe powłoki, ta sama optyka

1

Autor: Maciej Luśtyk

25 Luty 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Ricoh aktualizuje serię lustrzankowych obiektywów Pentax o wersje HD trzech szkieł ze swojej oferty. Otrzymamy lepsze powłoki i zaokrągloną przysłonę, reszta zostaje w większości bez zmian.

Trzy jasne, kompaktowe pełnoklatkowe stałki Pentax o oryginalnych ogniskowych doczekały się aktualizacji w postaci wersji HD. Układy optyczne pozostają takie same, jak w przypadku wersji sprzed dekady, także raczej nie ma co spodziewać się szału w zakresie rozdzielczości i korekcji aberracji, a i napęd AF sterowany przez śrubokręt w aparacie nie zapewni nam raczej szybkości porównywalnej z bardziej nowoczesnymi systemami, ale producent obiecuje, że szkła dostarczą nam widocznie lepszej jakości obrazu.

Nowe szkła Pentax HD Limited zaoferują przede wszystkim lepszą pracę pod światło i przyjemniejsze rozmycie tła

Odpowiadać mają za to powłoki HD, które zwiększają transmisję światła i redukują odbicia, co zapewnić ma kontrastowe zdjęcia nawet podczas pracy pod światło.

Otrzymujemy też zaokrąglone 8- i 9-listkowe przysłony, które zapewnić mają przyjemniejsze odwzorowanie nieostrości wraz z bardziej zaokrąglonym bokeh. Nowością jest także powłoka SP (Super Protect) na przedniej soczewce, która dzięki właściwościom hydro i oleofobowym ułatwi utrzymanie szkła w czystości.

Plusem szkieł są ich naprawdę niewielkie rozmiary i waga (HD Pentax-FA 31 mm f/1.8 Limited - 65 x 69 mm, 341 g, HD Pentax-FA 43 mm f/1.0 Limited - 64 x 27 mm, 155 g, HD Pentax-FA 77 mm f/1.8 Limited - 64 x 48 mm, 270 g). Otrzymujemy też eleganckie metalowe tubusy, ale bez uszczelnień.

Cena i dostępność

Nowe obiektywy Pentax trafią do sprzedaży w kwietniu 2021 roku w cenach 599 dolarów (43 mm f/1.9), 799 dolarów (77 mm f/1.8) i 1049 dolarów (32 mm f/1.8).

Szkła dostępne będą w czarnej i srebrnej wersji kolorystycznej, z mocowniem Pentax K. Polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie ricoh-imaging.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox 24 mm f/1.8 FE trafia do sprzedaży - znamy polską cenę
Viltrox 24 mm f/1.8 FE trafia do sprzedaży - znamy polską cenę
Na polskim rynku debiutuje pierwszy z 3 nowych kompaktowych niedrogich obiektywów Viltrox do systemu Sony E. Dzięki dobrej cenie będzie świetną alternatywą zarówno dla...
4
0
Canon wstrzymuje produkcję kolejnych obiektywów do lustrzanek. Na liście jest aż 13 modeli
Canon wstrzymuje produkcję kolejnych obiektywów do lustrzanek. Na liście jest aż 13 modeli
Linie produkcyjne aż 13 obiektywów Canona zostają w tym roku wstrzymane. Wśród nich są modele pełnoklatkowe EF oraz modele EF-S do lustrzanek APS-C
6
0
Nadchodzą dwa nowe ciekawe zoomy Tamrona
Nadchodzą dwa nowe ciekawe zoomy Tamrona
Tamron nie zwalnia tempa i szykuje kolejne ciekawe produkcje do aparatów bezlusterkowych. Tym razem będzie to pełnoklatkowy zoom 100-500 mm i szerokokątny zoom 11-20...
23
2
Powiązane artykuły