Tokina Vista 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka wyższej klasy

Autor: Maciej Luśtyk

11 Styczeń 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina rozszerza ofertę obiektywów kinematograficznych o model 65 mm T1.5, który wypełnić ma lukę pomiędzy wariantami 50 i 85 mm. Jak zwykle producent obiecuje też wzorową , perfekcyjnie ostrą optykę, bez efektu breathingu.

Tokina Vista 65 mm T1.5 to kolejny superjasny pełnoklatkowy obiektyw stałoogniskowy z ofercie kinematograficznych obiektywów producenta, który, jak twierdzi producent „został zaprojektowany specjalnie z myślą o użytkownikach poszukujących jakości bez kompromisów i zunifikowanego rozwiązania do długoterminowych zastosowań filmowych”.

Pod względem optyki, Tokina Vista 65 mm T1.5 zadowolić ma nawet bardzo wybrednych filmowców

Wypełniając lukę pomiędzy modelami 50 i 85 mm, świetnie sprawdzić ma się przy kreowaniu szerszych kadrów portretowych i niewielkich zbliżeń, bez konieczności martwienia się o problemy towarzyszące zwykle jasnym szkłom.

„Zaawansowana konstrukcja optyczna przekłada się na perfekcyjną ostrość generowanego obrazu, niemalże pozbawionego niepożądanych artefaktów i aberracji. Rozwinięta technologia pozwoliła również wyeliminować prawie do zera efekt oddychania obiektywu” - obiecują twórcy.

Konstrukcja optyczna nowego obiektywu bazuje na 14 elementach w 13 grupach i 9-listkowej przysłonie, które pozwolą nam na ostrzenie z minimalnej odległości 69 cm. Z kolei pole obrazowania, wynoszące 46,7 mm będzie w stanie w pełni pokryć nawet panoramiczne matryce takich kamer, jak Red Weapon 8K VV. Otrzymujemy też możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 114 mm i mocowanie statywowe na przednim elemencie, w celu lepszego podparcia zestawu filmowego.

Nowa filmowa stałka Tokiny nie bije rekordu kompaktowości, ale w świecie profesjonalnych produkcji wideo mało kto przywiązuje wagę do gabarytów

Nie jest to jednak model ścigający się z konkurencją pod względem wymiarów i wagi. Szkło w największym wariancie mierzy 187 x 114 mm i waży 2,46 kg. Biorąc jednak pod uwagę ceny filmowej optyki Tokiny, wydaje się, że pod względem rezultatów producent mierzy znacznie wyżej niż popularne ostatnimi czasy kompaktowe kinematograficzne stałki konkurencji. Tak czy siak w realiach profesjonalnej pracy filmowej, rozmiary szkieł nie mają aż tak wielkiego znaczenia jak w przypadku fotografii.

Aktualna oferta linii obiektywów Tokina Vista

 

Cena i dostępność

Jak na razie cena nowego obiektywu nie jest jeszcze znana, ale biorąc pod uwagę ile kosztują pozostałe modele z serii, należy spodziewać się pułapu rzędu 30-40 tys. złotych.

Obiektyw będzie dostępny w wersjach z bagnetami PL, LPL, Canon EF, Sony E i Mikro Cztery Trzecie.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Po obiektywach AF przyszedł czas na kolejną rewolucję w ofercie Samyanga. Producent zaprezentował świetnie zapowiadający się obiektyw 24-70 mm do Sony E, który jest...
34
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Łączy w sobie niezwykłą kompaktowość i lekkość przy stałej jasności f/2.8. Czy Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary będzie pierwszym wyborem dla fotografów i filmowców wykorzystujących aparaty...
32
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)