Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF - teleobiektyw w wersji kieszonkowej

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina prezentuje lustrzany obiektyw SZX Super Tele 400 mm F8 Reflex MF. To alternatywa dla standardowej optyki długoogniskowej, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi.

Tokina zaprezentowała ciekawy teleobiektyw pełnoklatkowy SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF. To poręczna i lekka konstrukcja o długości zaledwie 8 cm i wadze 350 g, a to za sprawą budowy - zamiast soczewek mamy tutaj zwierciadła sferyczne odbijające światło, jak w astronomicznych teleskopach. Dzięki temu można było zmniejszyć rozmiary obiektywu trzykrotnie w stosunku do klasycznej optyki, bazującej wyłącznie na soczewkach.

Plusy albo minusy

Lustrzana konstrukcja ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Nie ma w niej przysłony - obiektyw ma stałą jasność f/8, a nieostrości w tle przybierają kształt obwarzanków. Tzw. „donut bokeh” widoczny jest zarówno przy zdjęciach z małej odległości, jak i na dłuższych planach.

Obiektyw nie posiada również napędu AF, więc ostrzenie odbywa się ręcznie za pomocą pierścienia o obrocie 270 stopni. Ostrość może być jednak ustawiana z odległości 115 cm, co przekłada się na powiększenie 1:2.5. Pozwala to uzyskać na zdjęciach całkiem przyzwoite zbliżenia makro.

Wyposażenie i mocowania

SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Standardowo posiada mocowanie typu T-mount (gwint 0,75 mm), ale po zastosowaniu odpowiednich adapterów można go podłączyć do korpusów: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, a w przyszłości również Nikon Z oraz Canon R.

Informację na temat polskiej ceny oraz dostępność mają zostać podane wkrótce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - uniwersalny zoom do bezlusterkowców L-Mount
Leica Vario-Elmarit SL 24-70 mm f/2.8 ASPH - uniwersalny zoom do bezlusterkowców L-Mount
Leica prezentuje popularny zoom 24-70 mm, który wzbogaca ofertę systemu L-Mount (Leica, Panasonic, Sigma) i obiecuje stać się idealnym kompanem dla bezlusterkowych...
4
0
Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - superjasny ekwiwalent 50 mm do bezlusterkowców APS-C
Venus Optics Laowa Argus 33 mm f/0.95 CF APO - superjasny ekwiwalent 50 mm do bezlusterkowców APS-C
Na rynku debiutuje długo oczekiwana linia Argus, wśród której znajdziemy jasne manualne obiektywy stałoogniskowe do współczesnych bezlusterkowców. Na początek...
2
2
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
9
1
Powiązane artykuły