Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF - teleobiektyw w wersji kieszonkowej

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina prezentuje lustrzany obiektyw SZX Super Tele 400 mm F8 Reflex MF. To alternatywa dla standardowej optyki długoogniskowej, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi.

Tokina zaprezentowała ciekawy teleobiektyw pełnoklatkowy SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF. To poręczna i lekka konstrukcja o długości zaledwie 8 cm i wadze 350 g, a to za sprawą budowy - zamiast soczewek mamy tutaj zwierciadła sferyczne odbijające światło, jak w astronomicznych teleskopach. Dzięki temu można było zmniejszyć rozmiary obiektywu trzykrotnie w stosunku do klasycznej optyki, bazującej wyłącznie na soczewkach.

Plusy albo minusy

Lustrzana konstrukcja ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Nie ma w niej przysłony - obiektyw ma stałą jasność f/8, a nieostrości w tle przybierają kształt obwarzanków. Tzw. „donut bokeh” widoczny jest zarówno przy zdjęciach z małej odległości, jak i na dłuższych planach.

Obiektyw nie posiada również napędu AF, więc ostrzenie odbywa się ręcznie za pomocą pierścienia o obrocie 270 stopni. Ostrość może być jednak ustawiana z odległości 115 cm, co przekłada się na powiększenie 1:2.5. Pozwala to uzyskać na zdjęciach całkiem przyzwoite zbliżenia makro.

Wyposażenie i mocowania

SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Standardowo posiada mocowanie typu T-mount (gwint 0,75 mm), ale po zastosowaniu odpowiednich adapterów można go podłączyć do korpusów: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, a w przyszłości również Nikon Z oraz Canon R.

Informację na temat polskiej ceny oraz dostępność mają zostać podane wkrótce.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0