Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF - teleobiektyw w wersji kieszonkowej

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina prezentuje lustrzany obiektyw SZX Super Tele 400 mm F8 Reflex MF. To alternatywa dla standardowej optyki długoogniskowej, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi.

Tokina zaprezentowała ciekawy teleobiektyw pełnoklatkowy SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF. To poręczna i lekka konstrukcja o długości zaledwie 8 cm i wadze 350 g, a to za sprawą budowy - zamiast soczewek mamy tutaj zwierciadła sferyczne odbijające światło, jak w astronomicznych teleskopach. Dzięki temu można było zmniejszyć rozmiary obiektywu trzykrotnie w stosunku do klasycznej optyki, bazującej wyłącznie na soczewkach.

Plusy albo minusy

Lustrzana konstrukcja ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Nie ma w niej przysłony - obiektyw ma stałą jasność f/8, a nieostrości w tle przybierają kształt obwarzanków. Tzw. „donut bokeh” widoczny jest zarówno przy zdjęciach z małej odległości, jak i na dłuższych planach.

Obiektyw nie posiada również napędu AF, więc ostrzenie odbywa się ręcznie za pomocą pierścienia o obrocie 270 stopni. Ostrość może być jednak ustawiana z odległości 115 cm, co przekłada się na powiększenie 1:2.5. Pozwala to uzyskać na zdjęciach całkiem przyzwoite zbliżenia makro.

Wyposażenie i mocowania

SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Standardowo posiada mocowanie typu T-mount (gwint 0,75 mm), ale po zastosowaniu odpowiednich adapterów można go podłączyć do korpusów: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, a w przyszłości również Nikon Z oraz Canon R.

Informację na temat polskiej ceny oraz dostępność mają zostać podane wkrótce.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia...
1
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
Wraz z aparatem EOS R100 Canon wprowadza na rynek nowy budżetowy obiektyw typu pancake. Jest mały i lekki, a dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się zarówno z korpusami pełnoklatkowymi, jak i...
2
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)