Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF - teleobiektyw w wersji kieszonkowej

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Tokina prezentuje lustrzany obiektyw SZX Super Tele 400 mm F8 Reflex MF. To alternatywa dla standardowej optyki długoogniskowej, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi.

Tokina zaprezentowała ciekawy teleobiektyw pełnoklatkowy SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF. To poręczna i lekka konstrukcja o długości zaledwie 8 cm i wadze 350 g, a to za sprawą budowy - zamiast soczewek mamy tutaj zwierciadła sferyczne odbijające światło, jak w astronomicznych teleskopach. Dzięki temu można było zmniejszyć rozmiary obiektywu trzykrotnie w stosunku do klasycznej optyki, bazującej wyłącznie na soczewkach.

Plusy albo minusy

Lustrzana konstrukcja ma jednak swoje charakterystyczne cechy. Nie ma w niej przysłony - obiektyw ma stałą jasność f/8, a nieostrości w tle przybierają kształt obwarzanków. Tzw. „donut bokeh” widoczny jest zarówno przy zdjęciach z małej odległości, jak i na dłuższych planach.

Obiektyw nie posiada również napędu AF, więc ostrzenie odbywa się ręcznie za pomocą pierścienia o obrocie 270 stopni. Ostrość może być jednak ustawiana z odległości 115 cm, co przekłada się na powiększenie 1:2.5. Pozwala to uzyskać na zdjęciach całkiem przyzwoite zbliżenia makro.

Wyposażenie i mocowania

SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Standardowo posiada mocowanie typu T-mount (gwint 0,75 mm), ale po zastosowaniu odpowiednich adapterów można go podłączyć do korpusów: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, a w przyszłości również Nikon Z oraz Canon R.

Informację na temat polskiej ceny oraz dostępność mają zostać podane wkrótce.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike 85 mm f/1.8 AF - tania portretówka teraz także z mocowaniem Nikon F
Meike 85 mm f/1.8 AF - tania portretówka teraz także z mocowaniem Nikon F
Pokazany przed dwoma laty budżetowy obiektyw portretowy doczekał się wreszcie wersji pod lustrzankowy system Nikona. Kosztuje mniej niż 1000 zł.
10
0
Zenit Selena 58 mm f/1.9 - kolejny obiektyw na horyzoncie
Zenit Selena 58 mm f/1.9 - kolejny obiektyw na horyzoncie
Wygląda na to, że Zenit przygotowuje się na jesienną ofensywę. Do obiektywów, które oficjalnie pokazane mają zostać jesienią dołącza nowy, ciekawy model - 58 mm...
0
0
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
Szkło Viltrox 85 mm f/1.8 zamienisz w obiektyw f/1.6 aktualizując firmware
To z pewnością jedna z najciekawszych informacji na temat aktualizacji oprogramowania obiektywów, o jakiej pisaliśmy. Okazuje się, że z pomocą nowego firmware’u możemy...
27
1