Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany

Autor: Maciej Luśtyk

21 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność, ale dzięki małym rozmiarom i cenie może spodobać się amatorom.

Obiektywy lustrzane cieszyły się dużą popularnością w latach 70. I 80. XX wieku, głównie ze względu na wagę, niewielkie rozmiary i przystępne ceny. Później świat optyki o nich nieco zapomniał, jednak od kilku lat, ze względu na rosnący segment amatorskich obiektywów znów wracają do łask.

Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF to kolejny lustrzany, manualny teleobiektyw Tokiny, który charakteryzuje się powyższymi zaletami i który może okazać się świetną propozycją na start przygody z długimi obiektywami. Zwłaszcza, że współczesne bezlusterkowce oferują w większości system peakingu, który pozwala na wygodną pracę ze szkłami manualnymi.

Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF- niedrogi, długi teleobiektyw dla amatora

Układ optyczny obiektywu Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF składa się z 7 soczewek w 7 grupach i oferuje stałą przysłonę f/8. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 170 cm, oferując maksymalne powiększenie 1:2.86, co umożliwi używanie go w zastosowaniach pseudo makro. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Ze względu na swoją budowę, gdzie światło odbijane jest wewnątrz obiektywu od powierzchni soczewek, szkło oferuje charakterystyczną reprodukcją punktów świetlnych w nieostrościach (tzw. donut bokeh). Dzięki temu jest też bardzo kompaktowe (9 cm długości) i lekkie (310 g), pozwalając schować cały zestaw do niewielkiej torby fotograficznej.

Należy jedynie pamiętać, że to obiektyw w pełni manualny (bez wsparcia elektroniki i AF) ze stałą przysłoną, co wymusi na nas kompensację ekspozycji wyłącznie za pomocą czasu migawki i czułości ISO, co w określonych sytuacjach może ograniczać pole jego zastosowań.

Cena i dostępność

Jak na razie producent nie podał jeszcze oficjalnej ceny ani dostępności nowego szkła, ale najprawdopodobniej tak, jak w przypadku modelu 400 mm będziemy tu mieli do czynienia z pułapem ok. 1000 zł.

Szkło wyposażone jest w mocowanie T-Mount i w zależności od wariantu dostarczane z adapterami mocowań Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, Nikon Z.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. - najlepszy obiektyw do vlogów w Mikro Cztery Trzecie?
Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. - najlepszy obiektyw do vlogów w Mikro Cztery Trzecie?
Panasonic prezentuje szkło, które ma szansę na nowo zwrócić uwagę vlogerów w kierunku systemu Mikro Cztery Trzecie. Ze względu na przystępną cenę i kompaktowość...
7
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika, dystrybutor obiektywów Viltrox rusza z nową promocją. Każdy, kto do końca czerwca 2022 roku zakupi jedno ze szkieł objętych promocją, będzie mógł kupić...
1
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Venus Optics oficjalnie zapowiada nową serię kompaktowych obiektywów anamorficznych. W serii znajdą się obiektywy 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4 ze...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)