Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany

Autor: Maciej Luśtyk

21 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność, ale dzięki małym rozmiarom i cenie może spodobać się amatorom.

Obiektywy lustrzane cieszyły się dużą popularnością w latach 70. I 80. XX wieku, głównie ze względu na wagę, niewielkie rozmiary i przystępne ceny. Później świat optyki o nich nieco zapomniał, jednak od kilku lat, ze względu na rosnący segment amatorskich obiektywów znów wracają do łask.

Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF to kolejny lustrzany, manualny teleobiektyw Tokiny, który charakteryzuje się powyższymi zaletami i który może okazać się świetną propozycją na start przygody z długimi obiektywami. Zwłaszcza, że współczesne bezlusterkowce oferują w większości system peakingu, który pozwala na wygodną pracę ze szkłami manualnymi.

Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF- niedrogi, długi teleobiektyw dla amatora

Układ optyczny obiektywu Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF składa się z 7 soczewek w 7 grupach i oferuje stałą przysłonę f/8. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 170 cm, oferując maksymalne powiększenie 1:2.86, co umożliwi używanie go w zastosowaniach pseudo makro. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 72 mm.

Ze względu na swoją budowę, gdzie światło odbijane jest wewnątrz obiektywu od powierzchni soczewek, szkło oferuje charakterystyczną reprodukcją punktów świetlnych w nieostrościach (tzw. donut bokeh). Dzięki temu jest też bardzo kompaktowe (9 cm długości) i lekkie (310 g), pozwalając schować cały zestaw do niewielkiej torby fotograficznej.

Należy jedynie pamiętać, że to obiektyw w pełni manualny (bez wsparcia elektroniki i AF) ze stałą przysłoną, co wymusi na nas kompensację ekspozycji wyłącznie za pomocą czasu migawki i czułości ISO, co w określonych sytuacjach może ograniczać pole jego zastosowań.

Cena i dostępność

Jak na razie producent nie podał jeszcze oficjalnej ceny ani dostępności nowego szkła, ale najprawdopodobniej tak, jak w przypadku modelu 400 mm będziemy tu mieli do czynienia z pułapem ok. 1000 zł.

Szkło wyposażone jest w mocowanie T-Mount i w zależności od wariantu dostarczane z adapterami mocowań Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, Nikon Z.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - lepsza rozdzielczość, szybszy autofokus, lżejsza obudowa
Sigma prezentuje drugą generację standardowego reporterskiego zoomu do aparatów bezusterkowych Sony E i L-Mount. Nowa Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN II Art to usprawnienia w każdym...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)