Tokina 400 mm f/8 N II S - kompaktowy lustrzany teleobiektyw w nowej odsłonie

Raptem rok po premierze pierwsze wersji, Tokina wypuszcza aktualizację współczesnego obiektywu lustrzanego. Model Tokina 400 mm f/8 N II S oferuje usprawniony układ optyczny i udoskonalone mocowanie, które pozwoli na łatwe adaptowanie do 8 różnych systemów.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Pokazany latem 2020 roku obiektyw Tokina SZX Super Tele 400 mm f/8 Reflex MF to prawdopodobnie jedno z najdziwniejszych współczesnych szkieł. Z jednej strony możemy być mało atrakcyjny, bo jest w pełni manualny, niezbyt jasny i bazuje na zapomnianej już dzisiaj technologii lustrzanej, której efektem jest m.in. mało przyjemnie wyglądające rozmycie obrazu z mocno zaakcentowanymi krążkami w punktach świetlnych (tzw. donut bokeh). Jest to jednak szkło niezwykle kompaktowe, jak na swoje możliwości, a do tego bardzo tanie (ok. 1000 zł). I najwyraźniej musiało cieszyć się popularnością, gdyż producent właśnie pokazał jego kolejną odsłonę.

Tokina 400 mm f/8 N II Sto nowy układ optyczny i zmniejszony problem odbić światła

Tokina 400 mm f/8 N II S, tak samo jak poprzednik, bazuje na technologii lustrzanej, inżynierowie zaktualizowali w nim jednak układ optyczny, który teraz bazuje na 6 elementach w 2 grupach. Trudno powiedzieć jak wpłynęło to na możliwości optyczne, wiadomo natomiast, że nadal najkrótsza odległość ostrzenia wynosi 115 cm, a maksymalne powiększenie, jakie jesteśmy w stanie uzyskać to 1:2,5. Konstrukcja stała się natomiast nieco cięższa i w zależności od mocowania będzie waży od 500 do 540 g.

Oprócz tego producent obiecuje, że zminimalizował odbicia światła wynikające z użycia mocowania T. Pojawiają się także nowe warianty adapterów/mocowań montowanych na gwint T-Mount, które pozwolą teraz podpiąć obiektyw do pełnoklatkowych systemów bezlusterkowych. Warto mieć jedynie na uwadze, że w tym wypadku szkło znacznie się wydłuży.

Obiektyw zaadaptowany fabrycznie do pracy z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami

Tokina 400 mm f/8 N II S to obiektyw bez jakiejkolwiek elektroniki, co zmusi nas do fotografowania w pełnym manualu. Dwa przykładowe zdjęcia, pokazujące charakterystykę obiektywu możecie obejrzeć poniżej.

Cena i dostępność

Tokina 400 mm f/8 N II S trafi do sprzedaży 24 grudnia w cenie 29800 jenów, czyli ok. 1100 zł. Szkło będzie dostępne w wariantach z mocowaniami: Canon EF, Nikon F, Nikon Z, Sony E, Pentax K, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kenko-tokina.co.jp.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Tokina
logo logo
Magazyny
Zamów