Tokina SZ 33 mm f/1.2 - jasny ekwiwalent 50 mm do Sony E i Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

23 Maj 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina prezentuje kolejny niedrogi obiektyw do bezlusterkowców. Tym razem jest to superjasny obiektyw manualny do aparatów APS-C w systemie Sony E i Fujifilm X.

Nowy obiektyw Tokina SZ 33 mm f/1.2 ma być atrakcyjną propozycją dla osób, które zarówno fotografują, jak i filmują. Manualny obiektyw o ekwiwalencie 50 mm zbudowany został na bazie 9 soczewek w 7 grupach i 11-listkowej przysłony, która działa w trybie bezstopniowym tak, by obiektyw mógł posłużyć także do bardziej ambitnych realizacji wideo.

Tokina SZ 33 mm f/1.2 ma do zaoferowania dużą jasność, ale jest w pełni manualna

Producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów na temat optyki, ale zapewnia, że szkło jest kontrastowe, a soczewki pokryto wielowarstwowymi powłokami, co zapewne pozytywnie wpłynie m.in. na pracę pod światło. Duża światłosiła (f/1.2) zagwarantuje nam płytką głębie ostrością i plastyczne rozmycie nieostrości. Dzięki niej, obiektyw doskonale sprawdzi się też w słabych warunkach oświetleniowych.

Producent zaznacza też świetnie minimalizowany breathing, co w połączeniu z manualnym pierścieniem ostrości o dużym kącie obrotu (160º) pozwolić ma na wygodną i skuteczną realizację materiałów wideo. Na tubusie mamy też skalę ostrości, która ułatwi pracę foto i wideo. Obiektyw pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 50 cm.

Tokina SZ 33 mm f/1.2 - zdjęcia przykładowe

Możliwości obiektywu możecie wstępnie ocenić na podstawie zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Niestety nie są to sample w dużej rozdzielczości.

Tokina SZ 33 mm f/1.2 mierzy 71 x 87,5 mm i waży 605 g. Nie będzie to wiec typowa kompaktowa stałka do systemu APS-C, ale swoje gabaryty powinna wynagrodzić nam plastyką i wytrzymałą, metalową obudową.

Cena i dostępność

Obiektyw Tokina SZ 33 mm f/1.2 trafi do sprzedaży na przełomie czerwca i lipca 2022 roku w cenie 399 dolarów (ok. 1750 zł) w wariantach z bagnetem Sony E i Fujifilm X. Dokładnej polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.com.

Tokina SZ 33 mm f/1.2 - specyfikacja:

Nazwa Tokina SZ 33 mm f/1.2
Producent Tokina
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Sony E
Ogniskowa 33 mm
Maksymalna jasność 1.2
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 9 elementów / 7 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 48°
Maksymalne powiększenie 0,1x
Minimalna odległość ogniskowania 50 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 62 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 71 x 87,5
Waga 605 g
Cena w dniu premiery 499 dolarów

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Najnowszy teleobiektyw z systemu Nikon Z to lekka, mniejsza i dużo tańsza alternatywą dla modelu ze światłem f/2.8. W sam raz dla aspirujących fotografów sportu i...
0
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16
Powiązane artykuły