Kamlan 21 mm f/1.8 - szerokokątna stałka do bezlusterkowców z APS-C już dostępna w sprzedaży

1
Michał Chrzanowski
10 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kamlan nie zwalnia tempa i prezentuje kolejne ciekawe szkło. Model 21 mm f/1.8 z mocowaniem Fujifilm X, Sony, E, Canon EF-M i Mikro Cztery Trzecie ma odznaczać się wyrazistym obrazem oraz kompaktowymi wymiarami. Stałka właśnie trafiła do sprzedaży, a cena - jak zwykle w przypadku tego producenta - nie uszczupli mocno naszego portfela.

Po raz pierwszy o modelu Kamlan 21 mm f/1.8 firma poinformowała po koniec ubiegłego roku. Wtedy jednak dowiedzieliśmy się jedynie, że producent pracuje nad nowym w pełni manualnym obiektywem do bezlusterkowców wyposażonych w matryce APS-C. Żadne kluczowe elementy układanki nie zostały podane. Do teraz.

Kamlan 21 mm f/1.8 to obiektyw, który ma sprawdzić się w różnej fotografii: od krajobrazowej, przez uliczną, a nawet portretowej - zwłaszcza, gdy na zdjęciach chcemy ująć więcej kontekstu. Najnowsza stałka producenta o polu widzenia 68° zapewnia ekwiwalent ogniskowej 31,5 mm. We wnętrzu znajdziemy układ optyczny składający się z 9 elementów rozmieszczonych w 8 grupach. Z kolei minimalna odległość ogniskowania wynosi 12 cm, co w połączeniu z przysłoną o nominalnym otworze względnym f/1.8 (który domkniemy do f/16) powinno zagwarantować ciekawych rozmyć dalszego planu przy fotografowaniu z najbliższej odległości. Na frontowy element tubusa będziemy w stanie nakręcić filtry o średnicy 52 mm. Sam obiektywy mierzy 57 x 58 mm i warzy 264 g.

Cena i dostępność

Kamlan 21 mm f/1.8 jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem: Fujifilm X, Sony, E i Canon EF-M. Za ten model przyjdzie nam zapłacić 180 dolarów, co w przeliczeniu daje około 685 zł. Obiektyw ma także pojawić się w wersji do Mikro Cztery Trzecie. W tym przypadku ekwiwalent ogniskowej wyniesie 42 mm. Cena nie ulegnie zmianie.

Specyfikacja

Nazwa Kamlan 21 mm f/1.8
Producent Kamlan
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon EF-M, Fujifilm X, Sony E
Ogniskowa 21
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 9 elementów / 8 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 68°
Minimalna odległość ogniskowania 12 cm
Średnica filtra 52 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 57 x 58 mm
Waga 264 g
Akcesoria dwa dekielki
Cena w dniu premiery 180 dolarów

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
SLR Magic Micro Prime 21 mm T1.6 i 50 mm T1.4 - filmowe stałki do Mikro Cztery Trzecie
Producent niedrogich obiektywów filmowych wprowadził do swojej oferty dwa nowe jasne modele kierowane do użytkowników systemu M43.
1
0
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Sirui 50 mm f/1.8 1.33x - czy nadchodzi era tanich obiektywów anamorficznych?
Obiektywy anamorficzne to droga zabawa nawet jak na standardy profesjonalnych produkcji wideo. Być może jednak jesteśmy w przeddzień prawdziwej rewolucji.
12
0
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny obiektyw filmowy z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)