Kamlan 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0 - niedrogie manualne stałki do bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

21 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

O chińskiej marce Kamlan usłyszeliśmy w połowie zeszłego roku gdy zaskoczyła nas tanim obiektywem 50 mm f/1.1, który niedawno pojawił się także w wersji do aparatów Fujifilm. Teraz ofertę wzbogaciły także modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0.

Niemal co kilka tygodni pojawiają się nowe, ciekawe manualne obiektywy dedykowane cieszącym się coraz większą popularnością aparatom bezlusterkowym. Coraz częściej są to produkcje chińskie, które choć stosunkowo niedrogie i nadal mało znane, mogą godnie konkurować pod względem jakości optyki z bardziej rozpoznawalnymi markami, czego przykładem jest chociażby marka Laowa.

W zeszłym roku na rynek wkroczyła marka Kamlan firmy SainSonic, która zaskoczyła niedrogim, ultrajasnym obiektywem 50 mm f/1.1. Nie było to jednak ostatnie słowo producenta. W ofercie pojawił się także obiektyw 22 mm f/1.8, a teraz rodzina szkieł wzbogaciła się także o ciekawie zapowiadające się modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0

Kamlan 55 mm f/1.2

Kamlan 55 mm f/1.2 to manualna stałka stworzona z myślą o systemie Sony E. W przypadku pełnej klatki otrzymamy wiec standardową ogniskową, jednak prawdziwie ciekawie nowe szkło może prezentować się w połączeniu z matrycami APS-C, gdzie otrzymamy ekwiwalent ok. 85 mm.

Jego układ optyczny zbudowano na bazie 8 soczewek w 6 grupach, a 12-listkowa przysłona w połączeniu z jasnością f/1.2 dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co ważne, jak zapewnia producent optyka dostarczać ma ostry i kontrastowy obraz nawet przy szeroko otwartej przysłonie i być doskonałym kompanem nawet dla 42-milionowej matrycy modelu Sony A7R III. Szkło pozwoli na ostrzenie z odległości 60 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 62 mm.

Obiektyw, nawiązujący stylistyką do produkcji Voigtlandera oferuje duży i wygodny pierścień ostrości i bezstopniowy pierścień przysłony, dzięki czemu sprawdzić ma się także w przypadku nagrywania materiałów wideo.

Wykonany z metalu korpus mierzy 110 x 75 mm i waży 685 g. Nie oferuje jednak uszczelnień. Ze strony producenta możemy zakupić go w cenie 539 dolarów.

Kamlan 8 mm f/3.0

Kolejnym nowym szkłem jest obiektyw fisheye przeznaczony do aparatów Sony E i EOS-M z matrycą APS-C. Jego układ optyczny zbudowano na bazie 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, które zapewnią nam kąt widzenia równy 180° i pozwolą na ostrzenie z odległości 10 cm. Przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22.

Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji, tu też otrzymujemy w całości metalowy, aczkolwiek nieuszczelniony korpus. Szkło jest także bardzo kompaktowe - mierzy jedyne 64 x 62 mm przy wadze 245 g. Obiektyw dostępny jest do kupienia na stronie producenta w cenie 169 dolarów.

Więcej informacji o obiektywach Kamlan znajdziecie pod adresem sainsonic.com. Na stronie dostępne są także zdjęcia przykładowe wykonane obiektywami, niestety nie w pełnych rozdzielczościach.

 

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)