Kamlan 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0 - niedrogie manualne stałki do bezlusterkowców

1
Maciej Luśtyk
21 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

O chińskiej marce Kamlan usłyszeliśmy w połowie zeszłego roku gdy zaskoczyła nas tanim obiektywem 50 mm f/1.1, który niedawno pojawił się także w wersji do aparatów Fujifilm. Teraz ofertę wzbogaciły także modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0.

Niemal co kilka tygodni pojawiają się nowe, ciekawe manualne obiektywy dedykowane cieszącym się coraz większą popularnością aparatom bezlusterkowym. Coraz częściej są to produkcje chińskie, które choć stosunkowo niedrogie i nadal mało znane, mogą godnie konkurować pod względem jakości optyki z bardziej rozpoznawalnymi markami, czego przykładem jest chociażby marka Laowa.

W zeszłym roku na rynek wkroczyła marka Kamlan firmy SainSonic, która zaskoczyła niedrogim, ultrajasnym obiektywem 50 mm f/1.1. Nie było to jednak ostatnie słowo producenta. W ofercie pojawił się także obiektyw 22 mm f/1.8, a teraz rodzina szkieł wzbogaciła się także o ciekawie zapowiadające się modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0

Kamlan 55 mm f/1.2

Kamlan 55 mm f/1.2 to manualna stałka stworzona z myślą o systemie Sony E. W przypadku pełnej klatki otrzymamy wiec standardową ogniskową, jednak prawdziwie ciekawie nowe szkło może prezentować się w połączeniu z matrycami APS-C, gdzie otrzymamy ekwiwalent ok. 85 mm.

Jego układ optyczny zbudowano na bazie 8 soczewek w 6 grupach, a 12-listkowa przysłona w połączeniu z jasnością f/1.2 dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co ważne, jak zapewnia producent optyka dostarczać ma ostry i kontrastowy obraz nawet przy szeroko otwartej przysłonie i być doskonałym kompanem nawet dla 42-milionowej matrycy modelu Sony A7R III. Szkło pozwoli na ostrzenie z odległości 60 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 62 mm.

Obiektyw, nawiązujący stylistyką do produkcji Voigtlandera oferuje duży i wygodny pierścień ostrości i bezstopniowy pierścień przysłony, dzięki czemu sprawdzić ma się także w przypadku nagrywania materiałów wideo.

Wykonany z metalu korpus mierzy 110 x 75 mm i waży 685 g. Nie oferuje jednak uszczelnień. Ze strony producenta możemy zakupić go w cenie 539 dolarów.

Kamlan 8 mm f/3.0

Kolejnym nowym szkłem jest obiektyw fisheye przeznaczony do aparatów Sony E i EOS-M z matrycą APS-C. Jego układ optyczny zbudowano na bazie 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, które zapewnią nam kąt widzenia równy 180° i pozwolą na ostrzenie z odległości 10 cm. Przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22.

Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji, tu też otrzymujemy w całości metalowy, aczkolwiek nieuszczelniony korpus. Szkło jest także bardzo kompaktowe - mierzy jedyne 64 x 62 mm przy wadze 245 g. Obiektyw dostępny jest do kupienia na stronie producenta w cenie 169 dolarów.

Więcej informacji o obiektywach Kamlan znajdziecie pod adresem sainsonic.com. Na stronie dostępne są także zdjęcia przykładowe wykonane obiektywami, niestety nie w pełnych rozdzielczościach.

 

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
3
0
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych...
0
0
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)