Kamlan 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0 - niedrogie manualne stałki do bezlusterkowców

0

Autor: Maciej Luśtyk

21 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

O chińskiej marce Kamlan usłyszeliśmy w połowie zeszłego roku gdy zaskoczyła nas tanim obiektywem 50 mm f/1.1, który niedawno pojawił się także w wersji do aparatów Fujifilm. Teraz ofertę wzbogaciły także modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0.

Niemal co kilka tygodni pojawiają się nowe, ciekawe manualne obiektywy dedykowane cieszącym się coraz większą popularnością aparatom bezlusterkowym. Coraz częściej są to produkcje chińskie, które choć stosunkowo niedrogie i nadal mało znane, mogą godnie konkurować pod względem jakości optyki z bardziej rozpoznawalnymi markami, czego przykładem jest chociażby marka Laowa.

W zeszłym roku na rynek wkroczyła marka Kamlan firmy SainSonic, która zaskoczyła niedrogim, ultrajasnym obiektywem 50 mm f/1.1. Nie było to jednak ostatnie słowo producenta. W ofercie pojawił się także obiektyw 22 mm f/1.8, a teraz rodzina szkieł wzbogaciła się także o ciekawie zapowiadające się modele 55 mm f/1.2 i 8 mm f/3.0

Kamlan 55 mm f/1.2

Kamlan 55 mm f/1.2 to manualna stałka stworzona z myślą o systemie Sony E. W przypadku pełnej klatki otrzymamy wiec standardową ogniskową, jednak prawdziwie ciekawie nowe szkło może prezentować się w połączeniu z matrycami APS-C, gdzie otrzymamy ekwiwalent ok. 85 mm.

Jego układ optyczny zbudowano na bazie 8 soczewek w 6 grupach, a 12-listkowa przysłona w połączeniu z jasnością f/1.2 dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co ważne, jak zapewnia producent optyka dostarczać ma ostry i kontrastowy obraz nawet przy szeroko otwartej przysłonie i być doskonałym kompanem nawet dla 42-milionowej matrycy modelu Sony A7R III. Szkło pozwoli na ostrzenie z odległości 60 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 62 mm.

Obiektyw, nawiązujący stylistyką do produkcji Voigtlandera oferuje duży i wygodny pierścień ostrości i bezstopniowy pierścień przysłony, dzięki czemu sprawdzić ma się także w przypadku nagrywania materiałów wideo.

Wykonany z metalu korpus mierzy 110 x 75 mm i waży 685 g. Nie oferuje jednak uszczelnień. Ze strony producenta możemy zakupić go w cenie 539 dolarów.

Kamlan 8 mm f/3.0

Kolejnym nowym szkłem jest obiektyw fisheye przeznaczony do aparatów Sony E i EOS-M z matrycą APS-C. Jego układ optyczny zbudowano na bazie 11 soczewek ułożonych w 9 grupach, które zapewnią nam kąt widzenia równy 180° i pozwolą na ostrzenie z odległości 10 cm. Przysłonę domkniemy zaś do wartości f/22.

Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji, tu też otrzymujemy w całości metalowy, aczkolwiek nieuszczelniony korpus. Szkło jest także bardzo kompaktowe - mierzy jedyne 64 x 62 mm przy wadze 245 g. Obiektyw dostępny jest do kupienia na stronie producenta w cenie 169 dolarów.

Więcej informacji o obiektywach Kamlan znajdziecie pod adresem sainsonic.com. Na stronie dostępne są także zdjęcia przykładowe wykonane obiektywami, niestety nie w pełnych rozdzielczościach.

 

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)