Czy chiński musi oznaczać gorszy? Zaprezentowany obiektyw Zonlai 22 mm f/1.8 wydaje się temu przeczyć

5
Michał Chrzanowski
21 Marzec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zonlai 22 mm f/1.8 to najnowsze dzieło SainSonic. Obiektyw do systemów Sony E, Fujifilm X, Canon M oraz Mikro Cztery Trzecie ma przekonać do siebie fotografów krajobrazu, dokumentalistów, a także miłośników streeta. Zonlai jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena może zaskoczyć.

SainSonic ani myśli zwalniać tempa. Po udanej premierze modelu Kamlan 50 mm f/1.1 przyszła pora na kolejne manualne szkło. Zaprezentowany Zonlai 22 mm f/1.8 to konstrukcja stworzona z myślą o fotografach krajobrazu, miłośnikach streeta, dokumentalistów, jak również portrecistach chcących fotografowaną osobę wpisać w kontekst i daną scenę.

Stałka gwarantuje nam ekwiwalent 33 mm (dla pełnej klatki), co ma zapewnić naturalny kąt widzenia, a przysłona f/1.8 powinna dostarczyć miękkich nieostrości i relatywnie okrągłego bokeh - o czym zresztą zapewnia producent. Do tego mamy otrzymać wyjątkowo precyzyjne wykonanie obudowy oraz wygodne pierścienie, w tym stopniowany pierścień przysłony.

Układ optyczny składa się z 8 elementów rozmieszczonych w 7 grupach. Wśród nich znajdziemy soczewkę wykonaną ze szkła niskodyspersyjnego, która ma skutecznie redukować występowanie aberracji chromatycznej podczas fotografowania kontrastowych scen. Poza tym dostarczany obraz ma odznaczać się wysoką rozdzielczością w centrum kadru już od nominalnego otworu f/1.8. Za plastykę odpowiada 10-listkowa przysłona, którą możemy domknąć do wartości f/16.

Co więcej obiektyw Zonlai ma również doskonale sprawdzić się w fotografii nocnego nieba: „po przymknięciu przysłony punkt światła rozproszy się w gwiazdę, a nie w tradycyjne kółko“ - podkreśla producent. Natomiast minimalna odległość efektywnego ostrzenia wynosi 15 cm, zaś na przednią soczewkę będziemy mogli nakręcić filtr o średnicy 46 mm.

To wszystko zamknięto w konstrukcji mierzącej 45 x 45 mm i ważącej 224 g. Zonlai 22 mm f/1.8 jest już dostępny w sprzedaży z mocowaniem Sony E, Fujifilm X, Canon M oraz Mikro Cztery Trzecie. Za obiektyw zapłacimy około 160 dolarów. W tej cenie otrzymamy także metalową osłonę przeciwsłoneczną, metalowy dekielek oraz osłonę bagnetu. Po więcej informacji odsyłamy na stronę SainSonic - producenta tego szkła.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
3
0
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Po długich finansowych perypetiach Meyer Optik Görlitz wznawia działalność pod nowym kierownictwem i prezentuje trzy nowe, a raczej lekko odświeżone obiektywy, które...
12
1
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Powiązane artykuły