Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical - szeroki i jasny obiektyw do Sony E

0
Maciej Luśtyk
17 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

W ofercie marki Voigtländer pojawił się nowy szerokokątny obiektyw, który spodobać ma się zarówno fotografom, jak i filmowcom, korzystającym z bezlusterkowców systemu Sony E.

Nowe dziecko Voigtländera to model, który łączy ultraszerokie pole widzenia (90,8°) z dużą jasnością, co nawet przy tak krótkiej ogniskowej ma dać nam możliwość rozmycia tła. Do tego, dzięki możliwości przełączenia przysłony w tryb bezstopniowy, chętnie wykorzystywany ma być także w produkcjach filmowych. Zwłaszcza że wygląda na to, że bez pierścienia bez większego problemu podłączymy systemy follow focus.

Szeroki kąt dla wymagających

Na układ optyczny obiektywu składa się 13 soczewek w 11 grupach, a znajdziemy w nim także elementy asferyczne, które pozwoliły na zachowanie niewielkich gabarytów szkła i które pozytywnie wpłynąć mają na rozdzielczość obiektywu, który pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm.

“Konstrukcja optyczna obiektywu skorygowana została według współczesnych standardów, zapewniając najwyższą jakość obrazowania. Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical został  zoptymalizowany do współpracy z aparatami wyposażonymi w nowoczesne matryce cyfrowe o dużych rozdzielczościach” - zapewnia producent.

Oprócz tego, otrzymujemy 12-listkową przysłonę, możliwość regulowania pierścienia przysłony w zakresie co 1/3 EV (lub bezstopniowo) oraz układ elektroniki, który zapewni wsparcie dla 5-osiowego systemu stabilizacji aparatów Sony i zagwarantuje pełne przeniesienie danych EXIF.

Tubus obiektywu w całości wykonany został z metalu i jak zwykle w przypadku Voigtländera jest bardzo kompaktowy - mierzy jedyne 70,5 mm x 79,5 mm. Jest jednak przy tym dosyć ciężki (560 g). Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży w czerwcu 2019 roku. Oficjalna polska cena jeszcze nie jest znana, ale w Japonii szkło zostało wycenione na około 5400 zł. Ostateczna cena na naszym rynku będzie więc prawdopodobnie nieco wyższa.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem voigtlaender.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny filmowy zoom z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na horyzoncie
Sony FE C 16-35 mm T3.1 G - szerokokątny filmowy zoom z AF i silnikiem zoom. Dwa kolejne na...
Wygląda na to, że Sony szykuje dla filmowców nową serię obiektywów zoom, które sprawić mają, źe uzyskanie pożądanych efektów stanie się znacznie łatwiejsze niż...
3
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
40
0
Samyang XEEN CF - kompaktowe i lekkie obiektywy filmowe z włókna węglowego
Samyang XEEN CF - kompaktowe i lekkie obiektywy filmowe z włókna węglowego
Nowa linia kinematograficznych szkieł Samyanga doskonale wpisywać ma się w najnowszy trend kompaktowego i lekkiego sprzętu wideo.
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)