Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical - szeroki i jasny obiektyw do Sony E

Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical - szeroki i jasny obiektyw do Sony E

W ofercie marki Voigtländer pojawił się nowy szerokokątny obiektyw, który spodobać ma się zarówno fotografom, jak i filmowcom, korzystającym z bezlusterkowców systemu Sony E.

Nowe dziecko Voigtländera to model, który łączy ultraszerokie pole widzenia (90,8°) z dużą jasnością, co nawet przy tak krótkiej ogniskowej ma dać nam możliwość rozmycia tła. Do tego, dzięki możliwości przełączenia przysłony w tryb bezstopniowy, chętnie wykorzystywany ma być także w produkcjach filmowych. Zwłaszcza że wygląda na to, że bez pierścienia bez większego problemu podłączymy systemy follow focus.

Szeroki kąt dla wymagających

Na układ optyczny obiektywu składa się 13 soczewek w 11 grupach, a znajdziemy w nim także elementy asferyczne, które pozwoliły na zachowanie niewielkich gabarytów szkła i które pozytywnie wpłynąć mają na rozdzielczość obiektywu, który pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm.

“Konstrukcja optyczna obiektywu skorygowana została według współczesnych standardów, zapewniając najwyższą jakość obrazowania. Voigtlander 21 mm f/1.4 Aspherical został  zoptymalizowany do współpracy z aparatami wyposażonymi w nowoczesne matryce cyfrowe o dużych rozdzielczościach” - zapewnia producent.

Oprócz tego, otrzymujemy 12-listkową przysłonę, możliwość regulowania pierścienia przysłony w zakresie co 1/3 EV (lub bezstopniowo) oraz układ elektroniki, który zapewni wsparcie dla 5-osiowego systemu stabilizacji aparatów Sony i zagwarantuje pełne przeniesienie danych EXIF.

Tubus obiektywu w całości wykonany został z metalu i jak zwykle w przypadku Voigtländera jest bardzo kompaktowy - mierzy jedyne 70,5 mm x 79,5 mm. Jest jednak przy tym dosyć ciężki (560 g). Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 62 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw pojawić ma się w sprzedaży w czerwcu 2019 roku. Oficjalna polska cena jeszcze nie jest znana, ale w Japonii szkło zostało wycenione na około 5400 zł. Ostateczna cena na naszym rynku będzie więc prawdopodobnie nieco wyższa.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem voigtlaender.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0