Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 - wysokiej klasy manualny obiektyw standardowy do Sony E

0
Maciej Luśtyk
8 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Voigtländer prezentuje nowy obiektyw dla uczczenia 20-lecia serii Classic Line. To wysokiej jakości manualny standard, który spodobać ma się użytkownikom aparatów Sony, także tym filmującym.

Trzeci z obiektywów Voigtländer APO Lanthar do systemu Sony E ma szansę stać się tym najpopularniejszym, a to ze względu na uniwersalną ogniskową 50 mm. I choć nie należy on do najjaśniejszych konstrukcji producenta, ma być jedną z doskonalszych pod względem optyki.

Voigtlander APO Lanthar 50 mm f/2 to bowiem obiektyw apochromatyczny, w którym za sprawą pięciu soczewek o anomalnej dyspersji właściwie do zera skorygowana została aberracja chromatyczna. Do tego, dzięki dwóm soczewkom asferycznym zapewniać ma on bezkompromisową ostrość na całej powierzchni kadru, nawet przy szeroko otwartej przysłonie.

Zaawansowany układ optyczny, transfer danych EXIF i możliwość przełączenia przysłony na tryb bezstopniowy. Tak powinien wyglądać każdy współczesny obiektyw manualny

Układ bazujący na 10 soczewkach w 8 grupach wzbogacony został 12-listkową przysłoną, która pod domknięciu do f/2.8 zagwarantować ma nam perfekcyjnie okrągłe bokeh i generalnie przyjemne dla oka rozmycie nieostrości. Ostrzyć będziemy mogli z kolei już z minimalnej odległości 45 cm.

Jak przystało na współczesny obiektyw manualny, nowy Voigtlander wyposażony został w styki, które umożliwią pełny transfer danych EXIF, a także dostarczą niezbędnych informacji systemowi stabilizacji matrycy w aparatach Sony. Do tego otrzymujemy w pełni metalową obudowę i jak zawsze wyjątkowo wygodny, wzorem klasycznym konstrukcji mocno zaakcentowany pierścień ostrości. Na dokładkę możliwość przełączenia pierścienia przysłony na tryb bezstopniowy, z czego użytek mają zrobić filmowcy.

Warto też wspomnieć, że nowe szkło jest całkiem kompaktowe i nie będzie zbytnim obciążeniem dla niewielkich korpusów Sony. Obiektyw mierzy 62,6 x 61,3 mm przy wadze 364 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 49 mm.

Cena i dostępność

Jak na razie nie wiemy dokładnie kiedy i w jakiej cenie obiektyw pojawi się na rynku, należałoby jednak spodziewać się pułapu reprezentowanego przez pozostałe konstrukcje z linii Apo Lanthar, czyli około 4000 zł.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem voigtlaender.de.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
8
4
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0
Powiązane artykuły