Nowe obiektywy Voigtlander już na polskim rynku - Macro APO Lanthar 110 mm f/2.5, Ultron 35 mm f/2 i Nokton 50 mm f/1.2

Autor: Maciej Luśtyk

23 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na polski rynek trafiają szkła marki Voigtländer zaprezentowane na przestrzeni ostatnich miesięcy - dwie jasne stałki pod Sony E i klasyczny reporterski standard do Leiki. Znamy polskie ceny.

Voigtlander Macro APO Lanthar 110 mm f/2.5

“Obiektyw makro z odwzorowaniem 1:1, ale również jasny teleobiektyw, który idealnie sprawdzi się w fotografii portretowej, produktowej czy krajobrazowej. Nienaganne wykonanie, niezwykle zaawansowana konstrukcja optyczna oraz odpowiednio wyselekcjonowane soczewki czynią z niego jeden z najostrzejszych obiektywów do systemu Sony E” - pisze o swoim obiektywie producent.

We wnętrzu znajduje się 14 elementów umieszczonych w 12 grupach, z czego aż 8 soczewek zostało wykonanych ze szkła o anomalnej dyspersji. Stałka zapewnia pole widzenia wynoszące 22.6° i maksymalne powiększenie obrazu 1:1. W połączeniu z 10-listkową przysłoną o maksymalnej światłosile f/2.5 (domkniemy ją do f/22) mamy otrzymać wyjątkowo plastyczne zdjęcia uchwycone już z odległości 35 cm (minimalna długość ostrzenia). Ponadto Voigtländer posiada skokowy pierścień przysłony, zaś na frontową soczewkę będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 58 mm. Mamy też elektroniczne styki, które będą odpowiadać za przenoszenie danych dotyczących ekspozycji i stabilizacji.

Cena: 4599 zł

Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical

We wnętrzu Noktona 50 mm f/1.2 Aspherical znajdziemy 8 elementów rozmieszczonych w 6 grupach. Wśród nich są dwie soczewki asferyczne, co ma zapewnić znakomitą wydajność i jakość obrazu. Standardowa ogniskowa 50 mm gwarantuje 47.5-stopniowe pole widzenia, czyli zbliżone do tego jakie widzi ludzkie oko. Natomiast 12-listkowa przysłona o maksymalnym otworze f/1.2 ma zapewnić wręcz papierową głębię ostrości oraz efekt okrągłego bokeh. Przysłonę będziemy w stanie domknąć do f/22, zaś na przedni element nakręcimy filtry o średnicy 58 mm.

Oczywiście zaprezentowany model to w pełni manualna stałka, którą będziemy mogli efektywnie ostrzyć z odległości 45 cm. Warto także odnotować, że stałka przystosowana do aparatów Sony zapewnia wsparcie dla 5-osiowej stabilizacji obrazu, systemu potwierdzenia ostrości, a także przekazuje do korpusu dane EXIF. Z kolei miłośników filmowania ucieszy możliwość przełączania rodzaju pracy pierścienia przysłony pomiędzy trybem cichym i skokowym.

Cena: 4999 zł

Voigtländer Ultron 35 mm f/2

Najnowszy reprezentant serii Vintage Line, stylizowanej na konstrukcje z lat 50. XX wieku, ale opartej o najnowszą optykę. Układ optyczny obiektywu to 8 elementów w 5 grupach. Podobnie jak w przypadku modelu 21 mm, tu też otrzymujemy soczewkę asferyczną, a sam obiektyw pozwoli na ostrzenie już z odległości 58 mm. Do tego 10-listkowa przysłona (maksymalne domknięcie do f/22) oraz w pełni metalowa, kompaktowa obudowę (52 x 28 mm, 170 g) z gwintem filtra o średnicy 39 mm.

{$in-article-newsletter}

“Voigtlander Ultron 35 mm f/2,0 to obiektyw, który pozwoli Ci tchnąć odrobinę analogowej magii do cyfrowego świata współczesnej fotografii. Obiektyw, który niejednokrotnie zaskoczy Cię wyjątkowym obrazowaniem i nada niespotykany charakter Twoim zdjęciom” - pisze dystrybutor o nowym szkle w swoje ofercie.

Cena: 3199 zł

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie pod adresem voigtlaender.de.

Specyfikacje:

Nazwa Voigtlander Ultron 35 mm f/2 Aspherical VM Vintage Line
Producent Voigtlander
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Leica M
VM-Mount
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 2
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 10
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 8 elementów / 5 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 62.5°
Minimalna odległość ogniskowania 58 cm
Tryb makro nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Wymiary 28.1 x 52 mm
Waga 170 g
Akcesoria dwa dekielki

Nazwa Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical
Producent Voigtlander
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Sony E
Sony FE
Ogniskowa 50 mm
Maksymalna jasność 1.2
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 12
Pierścień przysłony tak
Układ optyczny 8 elementów / 6 grup
Pole widzenia 47°
Maksymalne powiększenie 1:12
Minimalna odległość ogniskowania 45 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 58 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 58 x 70 mm
Waga 434 g
Akcesoria dwa dekielki
Cena w dniu premiery 1060

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 40 mm f/2.5 Z - supertani standard do Nikon Z
Viltrox AF 40 mm f/2.5 Z - supertani standard do Nikon Z
Viltrox prezentuje kolejny obiektyw do systemu Nikona. Tym razem jest to kompaktowy i bardzo tani obiektyw pełnoklatkowy 40 mm, który będzie świetnym wyborem na pierwsze szkło.
6
Irix - zapisz się do newslettera i zgarnij zniżkę na obiektywy filmowe
Irix - zapisz się do newslettera i zgarnij zniżkę na obiektywy filmowe
Irix, producent wysokiej jakości obiektywów filmowych, z radością ogłasza czasową promocję z okazji premiery najnowszej kamery Blackmagic PYXIS 6K. Od teraz do 30 kwietnia miłośnicy...
2
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)