Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szeroki kąt dla wymagających

0
Michał Chrzanowski
14 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

To nie koniec nowości, jakie zaserwowała nam dziś firma Fujifilm. Oferta obiektywów powiększyła się o model Fujinon XF16 mmf/2.8 R WR - kompaktową i uszczelnioną stałkę o ekwiwalencie 24 mm.

Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR to kolejny po modelach XF 23 mm f/2 R WR, XF 35 mm f/2 R WR i XF 50 mm f/2 R WR reprezentant kompaktowych i wytrzymałych stałek. W pełni metalowy tubus został uszczelniony w dziewięciu miejscach, dzięki czemu jest odporny na kurz, zachlapania i pracę w niskich temperaturach (do -10°C). Do tego może pochwalić się wyjątkowo zwartą budową - 60 x 45.4 mm i 155 g.

Konstrukcja optyczna obiektywu obejmuje 10 elementów ułożonych w 8 grupach. Wśród nich znalazły się dwie soczewki asferyczne, które mają tłumić aberracje sferyczne oraz zakrzywienie pola i jednocześnie utrzymywać wysoką jakość odwzorowania od centrum kadru aż po same brzegi. Za plastykę obrazu ma odpowiadać kombinacja 9-listkowej przysłony o nominalnym otworze f/2.8, który domkniemy do f/22 oraz ogniskowej o ekwiwalencie 24 mm zapewniającej 83.2° kąt widzenia. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 17 cm, zaś na przedni element optyki będziemy w stanie zamocować filtr o średnicy 49 mm. Nowy model - poza ponadprzeciętną jakością i wyrazistością obrazu - ma również charakteryzować się szybkim i precyzyjnym autofokusem. Zadbać ma o to system wewnętrznego ogniskowania napędzany przez silnik krokowy.

Fujifilm Fujinon XF16 mmf/2.8 R WR będzie dostępny w sprzedaży od marca tego roku. Obiektyw dostanie w wersji srebrnej czarnej, a jego cena to 400 dolarów.

Nazwa Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR
Producent Fujifilm
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Fujifilm X
Ogniskowa 16 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 10 elementów / 8 grup
Pole widzenia 83.2°
Maksymalne powiększenie 0.13x
Minimalna odległość ogniskowania 17cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 49 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 45.4 x 60 mm
Waga 155 g
Akcesoria dwa dekielki, pokrowiec ochronny, osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 1749 zł

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Powitajcie serię obiektywów...
40
0
Samyang XEEN CF - kompaktowe i lekkie obiektywy filmowe z włókna węglowego
Samyang XEEN CF - kompaktowe i lekkie obiektywy filmowe z włókna węglowego
Nowa linia kinematograficznych szkieł Samyanga doskonale wpisywać ma się w najnowszy trend kompaktowego i lekkiego sprzętu wideo.
4
0
Irix Cine 11 mm T4.3 - ultraszerokokątny obiektyw filmowy dołącza do rodziny
Irix Cine 11 mm T4.3 - ultraszerokokątny obiektyw filmowy dołącza do rodziny
Irix rozszerza ofertę szkieł o drugi model kierowany do filmowców. Choć ogólna specyfikacja przypomina jego fotograficzny odpowiednik, producent obiecuje że zarówno...
8
0
Powiązane artykuły