Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM – druga odsłona uniwersalnego zooma

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Nowy układ optyczny, mechanizm Nano USM oraz cyfrowy wyświetlacz umieszczony na kompaktowym tubusie – to najważniejsze cechy zaprezentowanego dziś Canona EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM.

Pełnoklatkowy Canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM to następca wysłużonego już uniwersalnego teleobiektywu, który swoją premierę miał w 2005 roku. Nowa konstrukcja to zupełnie nowe rozwiązania, które mają odpowiadać na potrzeby zarówno amatorów jak i zaawansowanych fotografów.   

Jest to pierwszy model Canona z cyfrowym wyświetlaczem informacji o ustawieniach obiektywu. Rozwiązanie to w szczególności przypadnie do gustu profesjonalnym fotografom, którzy w czasie rzeczywistym będą mieć dostęp do najważniejszych informacji na temat ujęcia. Zmiana ustawień będzie jeszcze łatwiejsza – wyświetlacz wskaże między innymi odległość ostrzenia, głębię ostrości dla różnych wartości przysłony czy ogniskową. Szybkie informacje o ustawieniach są przydatne np. podczas ujęć pod małym kątem – zapewnia producent.

Nowy Canon to także zupełnie nowy układ optyczny składający się z 17 elementów rozmieszczonych w 12 grupach. Znajdziemy w nim między innymi soczewkę UD (ultraniskodyspersyjna) korygującą aberrację chromatyczną. Ponadto obiektyw ma zapewniać wyjątkowo ostry obraz, wyraziste kolory i wysoki kontrast. Wszystko to w połączeniu z uniwersalnym zakresem ogniskowej ma dać nam wygodę oraz funkcjonalność podczas wykonywania zdjęć.

EF 70-30 0mm f/4-5.6 IS II USM wyposażono także w silnik Nano USM – mechanizm po raz pierwszy zastosowany w obiektywie EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM. System ten ma zapewniać precyzyjne ustawianie ostrości, wyjątkowo szybkie śledzenie obiektów oraz płynne i ciche działanie całego mechanizmu. To ostatnie ma sprawdzić się doskonale przy filmowaniu – cicha praca silnika nie powinna zakłócać ścieżki dźwiękowej i zapewniać płynne przejścia ostrości z jednego obiektu na drugi. W efektywnym fotografowaniu i filmowaniu ma pomóc także czterostopniowy optyczny stabilizator, którego zadaniem jest redukowanie drgań obrazu.

Nie zapomniano również o kwestiach wizualnych. Czarne wykończenia obiektywu współgrają z elementami korpusów serii Canon EOS. Model EF 70-300 mm f/4-5.6 IS II USM powinien być dostępny w sprzedaży od listopada 2016 roku. Jego cena ma wynieść $550. Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły