Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH – nowa stałka w rodzinie Leica TL

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH – nowa stałka w rodzinie Leica TL

Zdjęcia oraz informacje o nowym obiektywie macro z mocowaniem Leica TL krążyły w sieci już od jakiegoś czasu. Pierwsze wzmianki o zapowiadanej konstrukcji pojawiły się w pod koniec ubiegłego roku. Jednak dopiero teraz doczekała się ona swojej oficjalnej premiery.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH to najnowszy reprezentant obiektywów z rodziny Leica TL. Konstrukcja została zaprojektowana do pracy z bezlusterkowcami firmy wyposażonymi w matrycę APS-C, czyli jak na razie jedynie z modelem Leica T (Typ 701).

Na układ optyczny składa się 10 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Wewnątrz znajdziemy 4 soczewki asferyczne. Jak zapewnia producent, zaawansowana optyka ma znaleźć przełożenie w ponadprzeciętnej jakości obrazu. Jak na konstrukcję macro przystało, nowy obiektyw zapewnia odwzorowanie obrazu w skali 1:1, dzięki czemu fotografowanie obiektów z bliska nie powinno stanowić problemów. Zwłaszcza, że obiektyw został wyposażony w szybki i precyzyjny autofokus, a minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 16 cm. Tak więc przy ogniskowej 60 mm (ekwiwalent 90 mm na pełnej klatce)  i świetle f/2.8 powinniśmy być w stanie osiągnąć ciekawią plastykę obrazu i bardzo miękkie rozmycie dalszego planu. Obiektyw niestety nie został uszczelniony, co z pewnością przydałoby się podczas fotografowania w mniej sprzyjających warunkach. Nowa Leica mierzy 89 x 68 mm i waży 320 g.

Dzięki zaprezentowanej konstrukcji macro, linia obiektywów dedykowanych do systemu Leica TL powiększyła się do sześciu modeli: trzy stałki oraz trzy zoomy. Jak zapewnia producent, odświeżona oferta obiektywów zapewnia teraz spory zakres ogniskowych, dzięki czemu poszczególne modele sprawdzą się w różnych typach fotografii – od portretu, przez streeta, a na makrofotografii skończywszy.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH będzie dostępna w sprzedaży już od połowy września 2016 roku w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i srebrnym. Za obiektyw przyjdzie zapłacić £1 800, zaś za opcjonalną osłonę przeciwsłoneczną £80. Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
2