Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH – nowa stałka w rodzinie Leica TL

0
Michał Chrzanowski
2 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia oraz informacje o nowym obiektywie macro z mocowaniem Leica TL krążyły w sieci już od jakiegoś czasu. Pierwsze wzmianki o zapowiadanej konstrukcji pojawiły się w pod koniec ubiegłego roku. Jednak dopiero teraz doczekała się ona swojej oficjalnej premiery.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH to najnowszy reprezentant obiektywów z rodziny Leica TL. Konstrukcja została zaprojektowana do pracy z bezlusterkowcami firmy wyposażonymi w matrycę APS-C, czyli jak na razie jedynie z modelem Leica T (Typ 701).

Na układ optyczny składa się 10 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Wewnątrz znajdziemy 4 soczewki asferyczne. Jak zapewnia producent, zaawansowana optyka ma znaleźć przełożenie w ponadprzeciętnej jakości obrazu. Jak na konstrukcję macro przystało, nowy obiektyw zapewnia odwzorowanie obrazu w skali 1:1, dzięki czemu fotografowanie obiektów z bliska nie powinno stanowić problemów. Zwłaszcza, że obiektyw został wyposażony w szybki i precyzyjny autofokus, a minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 16 cm. Tak więc przy ogniskowej 60 mm (ekwiwalent 90 mm na pełnej klatce)  i świetle f/2.8 powinniśmy być w stanie osiągnąć ciekawią plastykę obrazu i bardzo miękkie rozmycie dalszego planu. Obiektyw niestety nie został uszczelniony, co z pewnością przydałoby się podczas fotografowania w mniej sprzyjających warunkach. Nowa Leica mierzy 89 x 68 mm i waży 320 g.

Dzięki zaprezentowanej konstrukcji macro, linia obiektywów dedykowanych do systemu Leica TL powiększyła się do sześciu modeli: trzy stałki oraz trzy zoomy. Jak zapewnia producent, odświeżona oferta obiektywów zapewnia teraz spory zakres ogniskowych, dzięki czemu poszczególne modele sprawdzą się w różnych typach fotografii – od portretu, przez streeta, a na makrofotografii skończywszy.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH będzie dostępna w sprzedaży już od połowy września 2016 roku w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i srebrnym. Za obiektyw przyjdzie zapłacić £1 800, zaś za opcjonalną osłonę przeciwsłoneczną £80. Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
8
4
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
Laowa 4 mm f/2.8 Fisheye, 100 mm f/2.8 Macro 2:1 i 17 mm f/4 Zero-D już na polskim rynku. Znamy ceny
W ofercie firmy FoxFoto pojawiły się najnowsze manualne obiektywy Laowa, czyli kierowany do użytkowników systemu Mikro Cztery Trzecie obiektyw Fisheye, pełnoklatkowy...
5
0
Powiązane artykuły