Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH – nowa stałka w rodzinie Leica TL

Autor: Michał Chrzanowski

2 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia oraz informacje o nowym obiektywie macro z mocowaniem Leica TL krążyły w sieci już od jakiegoś czasu. Pierwsze wzmianki o zapowiadanej konstrukcji pojawiły się w pod koniec ubiegłego roku. Jednak dopiero teraz doczekała się ona swojej oficjalnej premiery.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH to najnowszy reprezentant obiektywów z rodziny Leica TL. Konstrukcja została zaprojektowana do pracy z bezlusterkowcami firmy wyposażonymi w matrycę APS-C, czyli jak na razie jedynie z modelem Leica T (Typ 701).

Na układ optyczny składa się 10 elementów rozmieszczonych w 9 grupach. Wewnątrz znajdziemy 4 soczewki asferyczne. Jak zapewnia producent, zaawansowana optyka ma znaleźć przełożenie w ponadprzeciętnej jakości obrazu. Jak na konstrukcję macro przystało, nowy obiektyw zapewnia odwzorowanie obrazu w skali 1:1, dzięki czemu fotografowanie obiektów z bliska nie powinno stanowić problemów. Zwłaszcza, że obiektyw został wyposażony w szybki i precyzyjny autofokus, a minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 16 cm. Tak więc przy ogniskowej 60 mm (ekwiwalent 90 mm na pełnej klatce)  i świetle f/2.8 powinniśmy być w stanie osiągnąć ciekawią plastykę obrazu i bardzo miękkie rozmycie dalszego planu. Obiektyw niestety nie został uszczelniony, co z pewnością przydałoby się podczas fotografowania w mniej sprzyjających warunkach. Nowa Leica mierzy 89 x 68 mm i waży 320 g.

Dzięki zaprezentowanej konstrukcji macro, linia obiektywów dedykowanych do systemu Leica TL powiększyła się do sześciu modeli: trzy stałki oraz trzy zoomy. Jak zapewnia producent, odświeżona oferta obiektywów zapewnia teraz spory zakres ogniskowych, dzięki czemu poszczególne modele sprawdzą się w różnych typach fotografii – od portretu, przez streeta, a na makrofotografii skończywszy.

Leica APO-Macro-Elmarit-TL 60mm f/2.8 ASPH będzie dostępna w sprzedaży już od połowy września 2016 roku w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i srebrnym. Za obiektyw przyjdzie zapłacić £1 800, zaś za opcjonalną osłonę przeciwsłoneczną £80. Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie leica-camera.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang Lens Station gratis przy zakupie obiektywów do Sony E
Samyang rusza z nową promocją, w ramach której do każdego obiektywu Samyang AF z mocowaniem Sony E otrzymamy gratis stacje do kalibracji i aktualizacji firmware’u...
25
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Pergear 60 mm f/2.8 Ultra-Macro - dwukrotne powiększenie dla bezlusterkowców APS-C
Niedrogi obiektyw makro wprowadziła do sprzedaży firma Pergear. Charakteryzuje się aż 2-krotnym odwzorowaniem obrazu i przeznaczony jest do aparatów z matrycami APS-C i Micro 4/3.
6
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do bezlusterkowców APS-C. Po raz pierwszy też do Fujifilm X
Tamron 18-300 mm f/3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD - nadchodzi najbardziej uniwersalny zoom do...
Wreszcie się doczekaliśmy. Tamron zapowiada nowy obiektyw APS-C z popularnej serii bezlusterkowych zoomów, który oprócz wariantu do aparatów Sony E, po raz pierwszy...
8
Powiązane artykuły