Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC i 50 mm f/1.4 AS UMC IF - cena, dostępność i więcej szczegółów

0
Maciej Luśtyk
23 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku maja Samyang zaprezentował pierwsze w swojej historii szkła wyposażone w system AF, przeznaczone do aparatów Sony E. Dziś poznaliśmy na ich temat więcej szczegółów.

Najnowsze szkła Samyanga mają być wyjątkowe z kilku względów. To nie tylko pierwsze w ponad 40-letniej historii firmy obiektywy wyposażone w silnik AF, ale też pozycje, które w systemie Sony mają wyznaczać nowe standardy. Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC będzie najszerszym szkłem na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców, z kolei model 50 mm f/1.4 AS UMC IF najjaśniejszym.

Do tej pory producent nie udostępniał jednak szczegółów na temat ich specyfikacji. Te poznaliśmy dzisiaj. Obiektyw 50 mm f/1.4 to 9 elementów optycznych, ułożonych w 8 grupach, oferujących kąt widzenia 47 ° i powiększenie 0,15 x. Z kolei 9-listkowa przysłona, w połączeniu z dużą światłosiłą zapewnić ma nam wyjątkowo plastyczne rozmycie i okrągłe bokeh. Na obiektyw zamocujemy filtry o średnicy 67 mm.

Szerokokątny model 14 mm f/2.8, to 14 elementów optycznych w 10 grupach, kąt widzenia 113°, powiększenie obrazu 0,12 x i 7-listkowa przysłona. Ze względu na wypukłą przednią soczewkę, na szkło nie zamocujemy standardowych filtrów.

Ponadto w układach optycznych obu obiektywów zastosowano soczewki asferyczne i powłoki antyrefleksyjne, dzięki którym obraz dostarczany przez nowe szkła ma być ostry na całej powierzchni kadru i pozbawiony niechcianych blików i flar. Szczególnie istotne będzie to zapewne w przypadku modelu szerokokątnego.

Niestety ciągle nie wiadomo jakiego rodzaju napęd autofokusa w nowych obiektywach zastosował producent. O jego skuteczności przekonamy się najwcześniej na początku sierpnia - wtedy na polskim rynku pojawi się model 50 mm f/1.4 AS UMC IF. Jego cena wyniesie 2599 zł. Na razie nie mamy informacji o dostępności modelu 14 mm f/2.8.

Obiektywy o rozmiarach 73,5 x 97,7 mm (50 mm f/1.4), 85,5 x 97,5 mm (14 mm f/2.8) i wadze 540 g oraz 450 g oferują metalowe, wytrzymałe obudowy, a dodatkowo zostały objęte programem 5-letniej gwarancji. O jego szczegółach możecie przeczytać tutaj.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie pod adresem samyang-foto.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
11
1
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 do Sony E i Color-Skopar 21 mm f/3.5 do Leica M już dostępne w Polsce
Szerokokątne nowości firmy Voigtlander mają zainteresować miłośników wyrafinowanej optyki opakowanej w klasyczny i elegancki design - dodatkowo niemiecki producent przedstawił nowe akcesoria.
0
0
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena zwala z nóg
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - superjasny potwór zadebiutuje jeszcze w październiku. Cena...
Nikon wreszcie oficjalnie zaprezentował zapowiadany od roku obiektyw Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct, który ma być ukoronowaniem bezlusterkowego systemu Z. Choć pięknie...
9
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)