Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC i 50 mm f/1.4 AS UMC IF - cena, dostępność i więcej szczegółów

Autor: Maciej Luśtyk

23 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Na początku maja Samyang zaprezentował pierwsze w swojej historii szkła wyposażone w system AF, przeznaczone do aparatów Sony E. Dziś poznaliśmy na ich temat więcej szczegółów.

Najnowsze szkła Samyanga mają być wyjątkowe z kilku względów. To nie tylko pierwsze w ponad 40-letniej historii firmy obiektywy wyposażone w silnik AF, ale też pozycje, które w systemie Sony mają wyznaczać nowe standardy. Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC będzie najszerszym szkłem na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców, z kolei model 50 mm f/1.4 AS UMC IF najjaśniejszym.

Do tej pory producent nie udostępniał jednak szczegółów na temat ich specyfikacji. Te poznaliśmy dzisiaj. Obiektyw 50 mm f/1.4 to 9 elementów optycznych, ułożonych w 8 grupach, oferujących kąt widzenia 47 ° i powiększenie 0,15 x. Z kolei 9-listkowa przysłona, w połączeniu z dużą światłosiłą zapewnić ma nam wyjątkowo plastyczne rozmycie i okrągłe bokeh. Na obiektyw zamocujemy filtry o średnicy 67 mm.

Szerokokątny model 14 mm f/2.8, to 14 elementów optycznych w 10 grupach, kąt widzenia 113°, powiększenie obrazu 0,12 x i 7-listkowa przysłona. Ze względu na wypukłą przednią soczewkę, na szkło nie zamocujemy standardowych filtrów.

Ponadto w układach optycznych obu obiektywów zastosowano soczewki asferyczne i powłoki antyrefleksyjne, dzięki którym obraz dostarczany przez nowe szkła ma być ostry na całej powierzchni kadru i pozbawiony niechcianych blików i flar. Szczególnie istotne będzie to zapewne w przypadku modelu szerokokątnego.

Niestety ciągle nie wiadomo jakiego rodzaju napęd autofokusa w nowych obiektywach zastosował producent. O jego skuteczności przekonamy się najwcześniej na początku sierpnia - wtedy na polskim rynku pojawi się model 50 mm f/1.4 AS UMC IF. Jego cena wyniesie 2599 zł. Na razie nie mamy informacji o dostępności modelu 14 mm f/2.8.

Obiektywy o rozmiarach 73,5 x 97,7 mm (50 mm f/1.4), 85,5 x 97,5 mm (14 mm f/2.8) i wadze 540 g oraz 450 g oferują metalowe, wytrzymałe obudowy, a dodatkowo zostały objęte programem 5-letniej gwarancji. O jego szczegółach możecie przeczytać tutaj.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie pod adresem samyang-foto.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)