Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC i 50 mm f/1.4 AS UMC IF - cena, dostępność i więcej szczegółów

0
Maciej Luśtyk
23 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Na początku maja Samyang zaprezentował pierwsze w swojej historii szkła wyposażone w system AF, przeznaczone do aparatów Sony E. Dziś poznaliśmy na ich temat więcej szczegółów.

Najnowsze szkła Samyanga mają być wyjątkowe z kilku względów. To nie tylko pierwsze w ponad 40-letniej historii firmy obiektywy wyposażone w silnik AF, ale też pozycje, które w systemie Sony mają wyznaczać nowe standardy. Samyang 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC będzie najszerszym szkłem na rynku pełnoklatkowych bezlusterkowców, z kolei model 50 mm f/1.4 AS UMC IF najjaśniejszym.

Do tej pory producent nie udostępniał jednak szczegółów na temat ich specyfikacji. Te poznaliśmy dzisiaj. Obiektyw 50 mm f/1.4 to 9 elementów optycznych, ułożonych w 8 grupach, oferujących kąt widzenia 47 ° i powiększenie 0,15 x. Z kolei 9-listkowa przysłona, w połączeniu z dużą światłosiłą zapewnić ma nam wyjątkowo plastyczne rozmycie i okrągłe bokeh. Na obiektyw zamocujemy filtry o średnicy 67 mm.

Szerokokątny model 14 mm f/2.8, to 14 elementów optycznych w 10 grupach, kąt widzenia 113°, powiększenie obrazu 0,12 x i 7-listkowa przysłona. Ze względu na wypukłą przednią soczewkę, na szkło nie zamocujemy standardowych filtrów.

Ponadto w układach optycznych obu obiektywów zastosowano soczewki asferyczne i powłoki antyrefleksyjne, dzięki którym obraz dostarczany przez nowe szkła ma być ostry na całej powierzchni kadru i pozbawiony niechcianych blików i flar. Szczególnie istotne będzie to zapewne w przypadku modelu szerokokątnego.

Niestety ciągle nie wiadomo jakiego rodzaju napęd autofokusa w nowych obiektywach zastosował producent. O jego skuteczności przekonamy się najwcześniej na początku sierpnia - wtedy na polskim rynku pojawi się model 50 mm f/1.4 AS UMC IF. Jego cena wyniesie 2599 zł. Na razie nie mamy informacji o dostępności modelu 14 mm f/2.8.

Obiektywy o rozmiarach 73,5 x 97,7 mm (50 mm f/1.4), 85,5 x 97,5 mm (14 mm f/2.8) i wadze 540 g oraz 450 g oferują metalowe, wytrzymałe obudowy, a dodatkowo zostały objęte programem 5-letniej gwarancji. O jego szczegółach możecie przeczytać tutaj.

Więcej informacji o obiektywach znajdziecie pod adresem samyang-foto.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Olympus wycofa się z rynku foto? Jak na razie zapowiada 3 nowe obiektywy
Olympus wycofa się z rynku foto? Jak na razie zapowiada 3 nowe obiektywy
W ostatnich tygodniach świat obiegły plotki na temat tego, jakoby Olympus miał wycofać się z produkcji aparatów. Czy to jednak możliwe, gdy producent zapowiada istotne...
4
1
Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro - ekstremalne makro w dobrej cenie
Mitakon 85 mm f/2.8 1-5X Super Macro - ekstremalne makro w dobrej cenie
Najnowszy Mitakon to - w odróżnieniu od większości obiektywów makro - konstrukcja, której nie wykorzystamy do żadnego innego rodzaju fotografii. Zachwyci jednak...
20
0
Meike 35 mm T2.2 Cine - budżetowa filmowa stałka do Mikro Cztery Trzecie
Meike 35 mm T2.2 Cine - budżetowa filmowa stałka do Mikro Cztery Trzecie
Kolejny kinematograficzny obiektyw Meike zaoferuje użytkownikom ekwiwalent ogniskowej 70 mm, korpus przygotowany do pracy z systemami follow focus i ostrą, pozbawioną...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)