Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM - obiektyw makro z wbudowaną lampą LED

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Dość skromna rodzina obiektywów Canona do  bezlusterkowego systemu EOS-M poszerza się o ciekawy model, skierowany do entuzjastów fotografii makro. Jego wyjątkową cechą jest wbudowana lampa LED, która pomoże doświetlić fotografowane sceny.

Najnowszy Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM to dopiero piąty obiektyw producenta dedykowany aparatom bezlusterkowym, niemniej jednak bardzo ciekawy. Przy tak niewielkiej gamie szkieł, wprowadzenie modelu dedykowanego właściwie wyłącznie fotografom makro budzi nadzieję na to, że jest to jedynie przedsmak bezlusterkowej ofensywy Canona.

Układ optyczny obiektywu składa się z 11 elementów, ułożonych w 10 grupach, w tym z jednej soczewki o niskiej dyspersji i dwóch asferycznych, co gwarantować ma bardzo dobrą jakość obrazu na całej powierzchni kadru.

Z racji tego, że aparaty z serii EOS-M korzystają z matryc o rozmiarze APS-C, obiektyw da nam ekwiwalent 45 mm. Ostrość będziemy w stanie ustawić już z odległości 0,9 cm, przy czym maksymalne powiększenie oferowane przez szkło to 1,2x.

Dość wyjątkowo prezentuje się ogólna konstrukcja obiektywu. Wysuwany, węższy front zniwelować ma problemy z rzucaniem cienia przez obiektyw przy dużych zbliżeniach, a do tego otrzymujemy dwie lampy LED, których mocą możemy sterować, co pozwolić ma na profesjonalne oświetlenie scen makro, bez konieczności zabierania ze sobą kosztownego sprzętu.

 

Dodatkowo otrzymujemy system stabilizacji, który według producenta oferuje skuteczność rzędu 3,5 EV oraz krokowy silnik AF, mający zapewnić niemal bezgłośnie ustawianie ostrości, co docenią także osoby używające bezlusterkowców Canona do filmowania.

 

Cena? Jak na te możliwości bardzo atrakcyjna - $299. Szkło pojawi się w sprzedaży już w czerwcu. Na razie nie znamy ceny w jakiej obiektyw oferowany będzie w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS | Sport - teleobiektyw w wersji na lekko
Dla fotografów dzikiej przyrody, lotnictwa i sportu Sigma stworzyła kolejny ciekawy teleobiektyw. Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS to konstrukcja wyjątkowo poręczna, lekka i o wysokich parametrach...
0
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Sigma 15 mm f/1.4 DG DN Diagonal Fisheye | Art - pierwsze na świecie tak jasne rybie oko
Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu rybie oko - tak w skrócie Sigma charakteryzuje swój najnowszy ultraszerokokątny obiektyw z serii...
0
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Filtry Benro za 1 zł przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika ruszą z promocją na obiektywy Viltrox. Każdy kto do 15 marca zakupi jeden z obiektywów objętych promocją otrzyma zestaw filtrów UV i CPL marki Benro za jedyne 1,23...
6
Powiązane artykuły