Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM - obiektyw makro z wbudowaną lampą LED

0
Maciej Luśtyk
11 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Dość skromna rodzina obiektywów Canona do  bezlusterkowego systemu EOS-M poszerza się o ciekawy model, skierowany do entuzjastów fotografii makro. Jego wyjątkową cechą jest wbudowana lampa LED, która pomoże doświetlić fotografowane sceny.

Najnowszy Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM to dopiero piąty obiektyw producenta dedykowany aparatom bezlusterkowym, niemniej jednak bardzo ciekawy. Przy tak niewielkiej gamie szkieł, wprowadzenie modelu dedykowanego właściwie wyłącznie fotografom makro budzi nadzieję na to, że jest to jedynie przedsmak bezlusterkowej ofensywy Canona.

Układ optyczny obiektywu składa się z 11 elementów, ułożonych w 10 grupach, w tym z jednej soczewki o niskiej dyspersji i dwóch asferycznych, co gwarantować ma bardzo dobrą jakość obrazu na całej powierzchni kadru.

Z racji tego, że aparaty z serii EOS-M korzystają z matryc o rozmiarze APS-C, obiektyw da nam ekwiwalent 45 mm. Ostrość będziemy w stanie ustawić już z odległości 0,9 cm, przy czym maksymalne powiększenie oferowane przez szkło to 1,2x.

Dość wyjątkowo prezentuje się ogólna konstrukcja obiektywu. Wysuwany, węższy front zniwelować ma problemy z rzucaniem cienia przez obiektyw przy dużych zbliżeniach, a do tego otrzymujemy dwie lampy LED, których mocą możemy sterować, co pozwolić ma na profesjonalne oświetlenie scen makro, bez konieczności zabierania ze sobą kosztownego sprzętu.

 

Dodatkowo otrzymujemy system stabilizacji, który według producenta oferuje skuteczność rzędu 3,5 EV oraz krokowy silnik AF, mający zapewnić niemal bezgłośnie ustawianie ostrości, co docenią także osoby używające bezlusterkowców Canona do filmowania.

 

Cena? Jak na te możliwości bardzo atrakcyjna - $299. Szkło pojawi się w sprzedaży już w czerwcu. Na razie nie znamy ceny w jakiej obiektyw oferowany będzie w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
2
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0
Powiązane artykuły