Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM - obiektyw makro z wbudowaną lampą LED

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Dość skromna rodzina obiektywów Canona do  bezlusterkowego systemu EOS-M poszerza się o ciekawy model, skierowany do entuzjastów fotografii makro. Jego wyjątkową cechą jest wbudowana lampa LED, która pomoże doświetlić fotografowane sceny.

Najnowszy Canon EF-M 28 mm f/3.5 IS STM to dopiero piąty obiektyw producenta dedykowany aparatom bezlusterkowym, niemniej jednak bardzo ciekawy. Przy tak niewielkiej gamie szkieł, wprowadzenie modelu dedykowanego właściwie wyłącznie fotografom makro budzi nadzieję na to, że jest to jedynie przedsmak bezlusterkowej ofensywy Canona.

Układ optyczny obiektywu składa się z 11 elementów, ułożonych w 10 grupach, w tym z jednej soczewki o niskiej dyspersji i dwóch asferycznych, co gwarantować ma bardzo dobrą jakość obrazu na całej powierzchni kadru.

Z racji tego, że aparaty z serii EOS-M korzystają z matryc o rozmiarze APS-C, obiektyw da nam ekwiwalent 45 mm. Ostrość będziemy w stanie ustawić już z odległości 0,9 cm, przy czym maksymalne powiększenie oferowane przez szkło to 1,2x.

Dość wyjątkowo prezentuje się ogólna konstrukcja obiektywu. Wysuwany, węższy front zniwelować ma problemy z rzucaniem cienia przez obiektyw przy dużych zbliżeniach, a do tego otrzymujemy dwie lampy LED, których mocą możemy sterować, co pozwolić ma na profesjonalne oświetlenie scen makro, bez konieczności zabierania ze sobą kosztownego sprzętu.

 

Dodatkowo otrzymujemy system stabilizacji, który według producenta oferuje skuteczność rzędu 3,5 EV oraz krokowy silnik AF, mający zapewnić niemal bezgłośnie ustawianie ostrości, co docenią także osoby używające bezlusterkowców Canona do filmowania.

 

Cena? Jak na te możliwości bardzo atrakcyjna - $299. Szkło pojawi się w sprzedaży już w czerwcu. Na razie nie znamy ceny w jakiej obiektyw oferowany będzie w Polsce.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 70-300 mm f/4-5.6 R LM - kompaktowy długi zoom w zasięgu portfela
Fujifilm Fujinon XF 70-300 mm f/4-5.6 R LM - kompaktowy długi zoom w zasięgu portfela
Do systemu Fujifilm X dołącza wreszcie przystępny cenowo zoom o dużym zasięgu.
0
0
Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR - najjaśniejsze szkło z AF do średniego formatu
Fujifilm Fujinon GF 80 mm f/1.7 R WR - najjaśniejsze szkło z AF do średniego formatu
Fujifilm rozszerza system GFX o jedno z najciekawszych szkieł, jakie w ostatnich latach wzbogaciło segment średniego formatu. Fujinon GF 80 mm f/1.7 R W ma szansę stać...
0
1
Fujinon XF 27 mm f/2.8 R WR - uniwersalny obiektyw typu naleśnik do aparatów Fujifilm
Fujinon XF 27 mm f/2.8 R WR - uniwersalny obiektyw typu naleśnik do aparatów Fujifilm
Waży 84 gramy i ma tylko 2 cm grubości. Nowy obiektyw Fujinon XF 27 mm f/2.8 R WR może stać się jedną z najpopularniejszych stałek w systemie X.
0
0
Powiązane artykuły