Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

20 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i Fujifilm.

Wśród rosnącej liczby chińskich producentów optyki pojawiła się nowa marka Rockstar, która już ma w ofercie kilka manualnych szkieł do różnych systemów. O samym producencie wiadomo niewiele, a obiektywy Rockstart sprzedawane są głównie na Ebayu. I choć nie należy spodziewać się po nich szału w zakresie jakości czy też wygody pracy (większość modeli oferuje stałą przysłonę), to wiele osób może zainteresować bardzo niska cena szkieł, która pozwoli niskim kosztem rozszerzyć arsenał szkieł amatorów. Oto kilka pozycji, które aktualnie oferuje producent.

Rockstar 10 mm f/8 Fisheye

Obiektyw rynie oko typu panckace do bezlusterkowców APS-C. Jego układ optyczny składa się z 5 elementów w 4 grupach (3 soczewki ED) i pozwala na ostrzenie z minimalnego odległości 30 cm. Szkło oferuje stałą przysłonę f/8 i waży raptem 79 g.

  • Cena: 65-75 dolarów (ok. 260-300 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 27 mm f/2.8

Kolejny płaski obiektyw szerokokątny do aparatów APS-C ze stałą przysłoną (f/2.8), tym razem z bardzie standardową ogniskową, która zaoferuje nam ekwiwalent 43 mm (52 mm na Mikro Cztery Trzecie). Układ optyczny składa się z 6 elementów w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

  • Cena: 59 dolarów (ok. 235 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 14 mm f/4.5

Płaski obiektyw superszerokokątny do aparatów APS-C, oferujący ekwiwalent ok. 20 mm. Prawdopodobnie spodoba się vlogerom czy początkującym fotografom krajobrazu oraz wszystkim szukającym budżetowego obiektywu z dużym polem widzenia. Szczegóły specyfikacji nie sa znane, ale na slajdach w serwisie Ebay znajdziemy informacje o soczewkach asferycznych i bardzo niskiej dystorsji. Na pewno tu także mamy do czynienia ze stałą przysłoną.

  • Cena: 89 dolarów (ok. 355 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 24 mm f/6.3 ASPH

Szerokokątny pancake do Leica M. Szkło zbudowano na bazie  5 soczewek w 5 grupach, wśród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i jedną soczewkę HR, co rodzi nadzieję na akceptowalną jakość. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 24 mm, a producent obiecuje bardzo dobrze skorygowaną dystorsję.

  • Cena: 280 dolarów (ok. 1115 zł)
  • Mocowania: Leica M

Rockstar 40 mm f/5.6

Niewielkie (32,4 x 51 mm), pełnoklatkowe szkło do Leica M, które może znaleźć zastosowanie w fotografii ulicznej, dokumencie czy reportażu. Tym razem z regulowaną przysłoną (f/5.6-f/22). Szkło zbudowane jest na bazie 7 soczewek w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 40 cm. Waży tylko 144 g.

  • Cena: 210 dolarów (ok. 835 zł)
  • Mocowania: Leica-M

Obiektywy Rockstar dostępne są do kupienia w serwisie Ebay.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Na naszych oczach odgrywa się optyczna rewolucja. Kolejny chiński producent wprowadza obiektyw z napędem AF, który wzbogaci rosnącą ofertę zewnętrznej optyki w...
5
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
Pełnoklatkowy manualny obiektyw rybie oko chińskiego producenta TTartisan debiutuje w wersji przeznaczonej do lustrzanek. Od teraz kupimy go także z mocowaniami Canon...
5
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback marki Tarmon to świetna okazja na zakup obiektywów do systemu Sony E. Do końca roku obiektywy zoom kupimy nawet 960 zł taniej.
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)