Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców

Autor: Maciej Luśtyk

20 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i Fujifilm.

Wśród rosnącej liczby chińskich producentów optyki pojawiła się nowa marka Rockstar, która już ma w ofercie kilka manualnych szkieł do różnych systemów. O samym producencie wiadomo niewiele, a obiektywy Rockstart sprzedawane są głównie na Ebayu. I choć nie należy spodziewać się po nich szału w zakresie jakości czy też wygody pracy (większość modeli oferuje stałą przysłonę), to wiele osób może zainteresować bardzo niska cena szkieł, która pozwoli niskim kosztem rozszerzyć arsenał szkieł amatorów. Oto kilka pozycji, które aktualnie oferuje producent.

Rockstar 10 mm f/8 Fisheye

Obiektyw rynie oko typu panckace do bezlusterkowców APS-C. Jego układ optyczny składa się z 5 elementów w 4 grupach (3 soczewki ED) i pozwala na ostrzenie z minimalnego odległości 30 cm. Szkło oferuje stałą przysłonę f/8 i waży raptem 79 g.

  • Cena: 65-75 dolarów (ok. 260-300 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 27 mm f/2.8

Kolejny płaski obiektyw szerokokątny do aparatów APS-C ze stałą przysłoną (f/2.8), tym razem z bardzie standardową ogniskową, która zaoferuje nam ekwiwalent 43 mm (52 mm na Mikro Cztery Trzecie). Układ optyczny składa się z 6 elementów w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 25 cm. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

  • Cena: 59 dolarów (ok. 235 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 14 mm f/4.5

Płaski obiektyw superszerokokątny do aparatów APS-C, oferujący ekwiwalent ok. 20 mm. Prawdopodobnie spodoba się vlogerom czy początkującym fotografom krajobrazu oraz wszystkim szukającym budżetowego obiektywu z dużym polem widzenia. Szczegóły specyfikacji nie sa znane, ale na slajdach w serwisie Ebay znajdziemy informacje o soczewkach asferycznych i bardzo niskiej dystorsji. Na pewno tu także mamy do czynienia ze stałą przysłoną.

  • Cena: 89 dolarów (ok. 355 zł)
  • Mocowania: Sony E, Canon EF-M, Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z

Rockstar 24 mm f/6.3 ASPH

Szerokokątny pancake do Leica M. Szkło zbudowano na bazie  5 soczewek w 5 grupach, wśród których znajdziemy dwie soczewki asferyczne i jedną soczewkę HR, co rodzi nadzieję na akceptowalną jakość. Szkło pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 24 mm, a producent obiecuje bardzo dobrze skorygowaną dystorsję.

  • Cena: 280 dolarów (ok. 1115 zł)
  • Mocowania: Leica M

Rockstar 40 mm f/5.6

Niewielkie (32,4 x 51 mm), pełnoklatkowe szkło do Leica M, które może znaleźć zastosowanie w fotografii ulicznej, dokumencie czy reportażu. Tym razem z regulowaną przysłoną (f/5.6-f/22). Szkło zbudowane jest na bazie 7 soczewek w 5 grupach i pozwala na ostrzenie z minimalnej odległości 40 cm. Waży tylko 144 g.

  • Cena: 210 dolarów (ok. 835 zł)
  • Mocowania: Leica-M

Obiektywy Rockstar dostępne są do kupienia w serwisie Ebay.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
7Artisans 50 mm f/1.4 Tilt-Shift - supertani obiektyw z regulacją osi
Konstrukcje typu Tilt-Shift to domena wąskiej i kosztownej oferty kierowanej dla profesjonalistów. Chińczycy z 7Artisans chcą pokazać, że można inaczej i prezentują jasną stawkę z...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)