Canon EOS M200 – jakość lustrzanki, wygoda smartfona

1
Maciej Zieliński
25 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Następca modelu M100 to przede wszystkim nowszy procesor, szybszy AF, tryb 4K oraz szereg funkcji, które mają przyciągnąć fanów Social Mediów.

Nowy bezlusterkowiec Canon, to podobnie jak jego poprzednik, EOS M100, model adresowany do początkujących fotoamatorów, przede wszystkich fanów aplikacji mobilnych, dla których miałby on być uzupełnieniem smartfona – sposobem na lepszej jakości zdjęcia i stylowym towarzyszem w codziennej fotografii. Głównym celem inżynierów było więc stworzenie konstrukcji możliwie przyjaznej – kompaktowej, intuicyjnej, estetycznej i niedrogiej.

Małe body, duże możliwości

Sercem aparatu jest nadal 24-milionowa matryca CMOS formatu APS-C ale obsługiwana tym razem przez nowszej generacji procesor obrazu DIGIC 8. Taki tandem pozwala na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-25600 (rozszerzonej do ISO 51200), a bardziej wydajny główny układ ma przekładać się również na lepszą kontrolę szumu podczas fotografowania w miejscach o bardzo niskim poziomie światła czy wydajne filmowanie w jakości 4K (otrzymujemy także funkcję Time-Lapse i możliwość eksportu pojedynczych klatek 8 Mp)

Za ustawianie ostrości odpowiada technologia Canon Dual Pixel CMOS AF, który ma skutecznie śledzić fotografowane obiekty w każdych warunkach (nawet do -4 EV). Z kolei funkcja detekcji oka (Eye Detection AF) ułatwi wykonywanie portretów, automatycznie utrzymując ostrość na oczach fotografowanej osoby.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Zdjęcia w trybie selfie

Kwestia kluczowa. By wygodnie wykonywać selfie, pamiątkowe zdjęcia z rodziną i przyjaciółmi, aparat wyposażono w dotykowy, obracany o 180 stopni ekran LCD. Do tego tryb autoportretu umożliwia łatwą regulację ustawień, takich jak rozmycie tła i jasność, prezentując przy tym efekty ich zmiany w czasie rzeczywistym.

EOS M200 to pierwszy aparat w linii EOS, w którym przycisk nagrywania filmu wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie dotykowym (w trybie filmowania), co ułatwia np. samodzielnym twórcom nagrywanie vloga przy ekranie obróconym o 180 stopni. Filmy mogą być też nagrywane i odtwarzane w orientacji pionowej, co jest kolejnym ukłonem w stronę fanów mediów społecznościowych.

Również z myślą o nich EOS M200 wprowadzono tryb Creative Assist, który oferuje szereg efektów, filtrów i narzędzi do regulacji kolorów, które można stosować zarówno podczas robienia zdjęć, jak i po ich wykonaniu. Do wykonanych zdjęć można dodać efekt filtrów, takich jak czarno-biały ziarnisty, rybie oko czy miękka regulacja ostrości.

Dziel się szybko

Producent zapewnia też, że zdjęcia i filmy wykonane EOS M200 niemal natychmiast wyślemy do smartfona czy tabletu dzięki łączności Bluetooth i Wi-Fi. Aplikacja Canon Camera Connect na systemy iOS i Android, pozwala pobierać, przeglądać i udostępniać zdjęcia i filmy w pełnej rozdzielczości. Co chyba najważniejsze, aplikacja pozwala także na automatyczny transfer zdjęć z aparatu do smartfona w trakcie ich wykonywania. Tak długo, jak aparat znajduje się w zasięgu Bluetooth, można utrzymywać stałe połączenie ze smartfonem, nawet jeśli aparat jest wyłączony.

Kolorowy ptak

Sam korpus w zasadzie niczym różni się od poprzednika. Wykonany głównie z dobrej jakości tworzyw sztucznych waży zaledwie 299 g (wraz z baterią i kartą pamięci) i w połączeniu z kompaktowym obiektywem powinien bez problemu zmieścić się w kieszeni kurtki czy damskiej torebce. Aparat dostępny będzie w kolorach czarnym i białym z wykończeniem imitującym wysokiej jakości skórę. Jego wygląd będzie można dodatkowo spersonalizować, dzięki szerokiej gamie etui, odpowiadających różnym trendom w modzie.

Canon EOS M200 będzie dostępny w sprzedaży od października 2019 r.

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0