Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4.0-6.3 ASPH Power O.I.S.

Autor: Michał Chrzanowski

5 Styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut
CES 2016: Zakres ogniskowych 100-400 mm, zmienne światło f/4-6.3, uszczelniana konstrukcja, stabilizacja obrazu czy wreszcie zaawansowany układ optyczny - to tylko niektóre cechy zaprezentowanego dziś zmiennoogniskowego teleobiektywu przeznaczonego do systemu Mikro Cztery Trzecie.

Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4.0-6.3 ASPH Power O.I.S. to nowy superteleobiektyw zmiennoogniskowy zaprojektowany do systemu Mikro Cztery Trzecie. Oferuje zmienne światło f/4-6.3 i zakres ogniskowych 100-400 mm (ekwiwalent 200-800 mm w systemie małoobrazkowym), zachowując przy tym kompaktowy rozmiar (około 171,5 mm i około 985 g). Serce obiektywu to układ optyczny składający się z 20 elementów rozmieszczonych w 13 grupach. Wśród nich znajdziemy dwie soczewki o niskiej dyspersji ED, jeden element o ultra niskiej dyspersji UED i jedno asferyczne szkło ED. Jak podkreśla producent, zastosowany układ ma dostarczać wysoką rozdzielczość i kontrast na całym planie fotograficznym, a wady takie jak aberracja chromatyczna mają zostać zminimalizowane. Natomiast za sprawą 9-listkowej przysłony powinniśmy uzyskać atrakcyjny i płynny efekt rozmycia w obszarach nieostrych podczas fotografowania przy szeroko otwartej przysłonie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Obiektyw jest odporny na błoto, kurz, pył i zachlapania. Dzięki temu ędziemy w stanie go używać w bardziej wymagających warunkach, na przykład podczas fotografowania dzikiej przyrody. Ponadto, został wyposażony w wewnętrzny napęd ostrzenia oparty na silniku krokowym, który ma zapewniać płynne i ciche działanie, idealne do współpracy z kontrastowym systemem autofokusa o wysokiej szybkości i precyzji. A to z kolei może okazać się niezwykle przydatne zarówno przy fotografowaniu, jak i rejestracji nagrań wideo - nawet 4K. Nowa Leika dzięki powiększeniu 0.5x (odpowiednik dla aparatu 35 mm) pozwala również na wykonywanie zdjęć makro.

Na pokładzie znajdziemy również system optycznej stabilizacji obrazu POWER O.I.S. Jak zapewnia producent ma on skutecznie kompensować poruszenia dłoni i sprawić, że robienie zdjęć będzie wygodniejsze - nawet bez statywu. Co więcej, obiektyw gdy zostanie zamocowany do aparatu Panasonic LUMIX GX8 będzie skutecznie współpracował także z systemem Dual I.S.

Jak dotąd nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm F4.0-6.3 ASPH Power O.I.S. trafi do sprzedaży. Więcej informacji o obiektywie możecie znaleźć na stronie www.panasonic.com.

Informacja prasowa

Firma Panasonic przedstawiła nowy superteleobiektyw zmiennoogniskowy LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm / F4.0-6.3 ASPH. / POWER O.I.S.(H-RS100400) należący do rodziny cyfrowych obiektywów LUMIX G. Nowy superteleobiektyw zmiennoogniskowy zgodny z systemem Mikro Cztery Trzecie oferuje zakres ogniskowych 100-400 mm (w przypadku aparatu 35 mm odpowiada zakresowi 200-800 mm), zachowując przy tym kompaktowy rozmiar. Długość całkowita to około 171,5 mm (6,75 cala), a waga około 985 g (34,74 uncji). Wodoodporny obiektyw LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm / F4.0-6.3 ASPH. / POWER O.I.S. jest odporny także na błoto, pył i zachlapania, dzięki czemu można go używać w trudnych warunkach, np. podczas fotografowania dzikiej przyrody. Dzięki niewielkiej wadze i rozmiarom obiektyw LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm / F4.0-6.3 ASPH. / POWER O.I.S. można łatwo montować we wszystkich aparatach LUMIX DSLM bez konieczności stosowania podpórki*.

Obiektyw spełnia rygorystyczne wymogi jakości firmy LEICA. Cały obiektyw składa się z 20 elementów w 13 grupach, w tym z dwóch obiektywów ED (o niskiej dyspersji), jednego obiektywu UED (o ultraniskiej dyspersji) oraz jednego asferycznego obiektywu ED. Dzięki zastosowaniu obiektywu UED i asferycznego obiektywu ED osiągnięto wysoką rozdzielczość i wysoki kontrast całego obrazu. Aberracja chromatyczna została skutecznie zmniejszona przez obiektywy ED i UED. Chociaż obiektyw ma 800-milimetrowy zoom optyczny (odpowiednik dla aparatu 35 mm), zastosowanie asferycznego obiektywu ED umożliwiło również znaczące zmniejszenie rozmiaru całego obiektywu. Obiektyw pozwala również na wykonywanie zdjęć makro dzięki powiększeniu 0.5x (odpowiednik dla aparatu 
35 mm).

Dzięki wyposażeniu w wewnętrzny napęd ostrzenia oparty na silniku krokowym obiektyw LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm / F4.0-6.3 ASPH. / POWER O.I.S. zapewnia płynne i ciche działanie, idealne do współpracy z kontrastowym systemem autofokusa o wysokiej szybkości i precyzji, przydatnym zarówno przy fotografowaniu, jak i rejestracji nagrań wideo. Jest on także kompatybilny z matrycowym systemem autofokusa o maksymalnej szybkości 240 kl./s, dzięki czemu pozwala uzyskać największe korzyści przy współpracy z aparatami o szybkim systemie ostrzenia. Znakomita wydajność systemu autofokusa umożliwia nagrywanie filmów wideo w wymagającej precyzyjnego ostrzenia rozdzielczości 4K.

System POWER O.I.S. (optyczna stabilizacja obrazu) skutecznie kompensuje poruszenia dłoni i sprawia, że robienie zdjęć jest łatwe nawet bez statywu. Obiektyw współpracuje z systemem Dual I.S. (stabilizator obrazu), gdy zostanie zamontowany w aparacie Panasonic LUMIX DSLM DMC-GX8 (bezlusterkowy, jednoobiektywowy aparat cyfrowy).
Dziewięć listków przysłony nadaje jej okrągły kształt. Zapewnia to atrakcyjny i płynny efekt rozmycia w obszarach nieostrych podczas fotografowania przy szeroko otwartej przysłonie. Pierścień blokady zoomu umożliwia jego pewne zablokowanie w wybranej pozycji. Metalowe mocowanie jest bardzo trwałe i odporne na zużycie.

LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm / F4.0-6.3 ASPH. / POWER O.I.S. (H-RS100400) pasuje do stylowej obudowy aparatu LUMIX G.

*Podczas pracy z aparatem DMC-GH4 wyposażonym w pojemnik na baterie obiektyw musi mieć mocowanie do zewnętrznego statywu.
• Leica jest zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do Leica Microsystems IR GmbH.
•Obiektywy LEICA DC VARIO-ELMAR produkowane są przy użyciu instrumentów pomiarowych i systemu zapewnienia jakości certyfikowanych przez firmę Leica Camera AG na podstawie standardów jakości obowiązujących w firmie.•Projekt i dane techniczne mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Po obiektywach AF przyszedł czas na kolejną rewolucję w ofercie Samyanga. Producent zaprezentował świetnie zapowiadający się obiektyw 24-70 mm do Sony E, który jest...
34
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Łączy w sobie niezwykłą kompaktowość i lekkość przy stałej jasności f/2.8. Czy Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary będzie pierwszym wyborem dla fotografów i filmowców wykorzystujących aparaty...
32
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9