Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samyang 21 mm f/1.4 oraz 50 mm f/1.2 - dwa nowe obiektywy do bezlusterkowców

0

Autor: Michał Chrzanowski

21 Wrzesień 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Koreańska firma Samyang zaprezentowała dziś dwa jasne manualne obiektywy stałoogniskowe dedykowane do aparatów bezlusterkowych. Oba modele będą dostępne z mocowaniem Fujifilm X, Canon EF-M, Sony E oraz Mikro Cztery Trzecie.

Samyang 50mm F1,2 AS UMC CS posiada ogniskową 50 mm (ekwiwalent około 75 mm w systemie małoobrazkowym). Obiektyw składa się z dziewięciu soczewek rozmieszczonych w siedmiu grupach, w których skład wchodzą dwa asferyczne elementy. W konstrukcji wykorzystano 9-listkową przysłonę, którą można domknąć do f/16. Jej maksymalny otwór wynosi f/1.2. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 50 cm. Na tubusie znalazły się pierścień przysłony oraz rowkowany pierścień ustawiania ostrości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Z kolei Samyang 21mm F1,4 ED AS UMC CS posiada stałą ogniskową 21 mm (ekwiwalent około 32 mm w systemie małoobrazkowym). Obiektyw posiada 9-listkową przysłonę o maksymalnym otworze f/1.2 (minimalny otwór wynosi f/22). Serce nowej konstrukcji tworzy osiem elementów umieszczonych w siedmiu grupach. W jego skład wchodzą trzy elementy asferyczne oraz jeden ze szkła ED. Na tubusie również znalazło się miejsce na dwa pierścienie - przysłony i ustawiania ostrości. Natomiast minimalna odległość ostrzenia wynosi 30 cm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Samyang 21 mm f/1.4 oraz 50 mm f/1.2 są dostępne w przed sprzedaży (na razie tylko w Stanach Zjednoczonych). Za jasny szeroki kąt trzeba będzie zapłacić 499 dolarów. Z kolei “pięćdziesiątka” została wyceniona na 549 dolarów. Polskie ceny nie są jeszcze znane, jednak jak twierdzi dystrybutor oba modele na krajowym rynku mają być dostępne w połowie października 2015 roku. Obiektywy będą także posiadały swoje odpowiedniki przeznaczone dla entuzjastów filmowania.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Informacja prasowa

{BLD|Manualny szerokokątny obiektyw

Samyang 21mm F1,4 ED AS UMC CS to szerokokątny obiektyw manualny zaprojektowany do pracy z bezlusterkowcami dysponującymi matrycami w formacie APS-C. Można nim tworzyć kreatywne obrazy dzięki unikalnej kombinacji szerokiego kąta i płytkiej głębi ostrości. Idealny do fotografii architektury, krajobrazowej, reporterskiej a nawet portretowej.

Samyang 50mm F1,2 AS UMC CS to standardowy obiektyw manualny zaprojektowany do współpracy z bezlusterkowcami wyposażonymi w matryce formatu APS-C.

Konstrukcja optyczna

Samyang 21mm F1,4 ED AS UMC CS dysponuje przysłoną o wartości F1,4. Dzięki niej oraz minimalnej odległości ostrzenia 0,28m można wykonywać ciekawe zbliżenia zachowując jednocześnie większą perspektywę. Konstrukcja optyczna zbudowana jest z 8 soczewek ułożonych w 7 grupach w tym 3 elementy asferyczne i 1 element o niskiej dyspersji. Za kontrolę przenikania światła i likwidację refleksów świetlnych odpowiadają znakomite i sprawdzone powłoki antyodbiciowe Ultra Multi Coating (UMC).

To co wyróżnia nowy obiektyw Samyang 50mm F1,2 AS UMC CS to przysłona F1,2 dzięki której można kreatywnie fotografować nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Tor optyczny składa się z 9 soczewek ułożonych w 7 grupach. Aby zaoferować najwyższą jakość obrazu w całym kadrze zastosowano 2 elementy asferyczne. Za optymalizacją przenikania światła i likwidację refleksów odpowiadają znakomite i sprawdzone powłoki antyodbiciowe Ultra Multi Coating (UMC).

Specyfikacja

Samyang 21mm F1,4 ED AS UMC CS - niemal kołową przysłonę tworzy 9 listów które w połączeniu z maksymalnym otworem przysłony F1,4 są w stanie zaoferować bardzo plastyczne obrazy z pięknym efektem bokeh. Budowa obiektywu jest solidna i kompaktowa a dzięki wykorzystaniu stopów aluminium bardzo lekka. Dołączana do zestawu osłona przeciwsłoneczna zapobiega wpadaniu ostrego i bocznego światła do obiektywu.

Samyang 50mm F1,2 AS UMC CS jest dedykowany do współpracy z bezlustrkowcami, jego budowa jest kompaktowa i lekka (stopy aluminium). Konstrukcja przysłony zbudowana jest z 9 listków które w połączeniu z maksymalnym otworem przysłony F1,2 gwarantują wspaniałe rozmycie tła (bokeh). Będąca w zestawie osłona przeciwsłoneczna zapobiega wpadaniu ostrego i bocznego światła do obiektywu.

Dostępne mocowania: Canon M, Fuji X, MFT i Sony E.]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Trzy nowe kompaktowe stałki Sigmy - premiera już we wtorek
Po kompaktowym obiektywie 45 mm f/2.8 DG DN, Sigma szykuje premierę trzech kolejnych niewielkich obiektywów do bezlusterkowców - modeli 24 mm f/3.5 DG DN, 35 mm f/2 DG...
12
0
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Nadchodzi Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RX D - zoom, dla którego porzucisz pełną klatkę
Wyciekły informacje na temat nowego obiektywu zoom Tamron, który oferując ekwiwalent ogniskowych 25-105 mm i dużą jasność, ma szansę przynieść rewolucję w systemach...
20
15
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina ATX-i 17-35 mm f/4 - szerokokątny zoom do pełnej klatki
Tokina zaprezentowała szerokokątny zoom nowej generacji. Model z serii ATX-i dostępny jest w wersji z bagnetami Canon EF oraz Nikon F ma do zaoferowania
0
0
Powiązane artykuły