Nikon AF-S Nikkor 500 mm F/4E FL ED VR i 600 mm F/4E FL ED VR

0

Autor: Maciej Luśtyk

2 Lipiec 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Oprócz pokazanego dzisiaj obiektywu do systemu DX, Nikon zaprezentował także dwa bliźniacze, stałoogniskowe teleobiektywy. Szkła o ogniskowych 500 i 600 mm są lżejsze niż wcześniejsze konstrukcje, posiadają system stabilizacji o skuteczności 4EV, a soczewki pokryto powłoką nanokrystaliczną.

Obiektywy AF-S Nikkor 500 mm f/4E FL ED VR i AF-S Nikkor 600 mm F/4E FL ED VR dzielą niemal identyczną specyfikację. Ich układy optyczne składają się z 16 elementów w 12 grupach, gdzie 2 soczewki są fluorytowe, a 3 lub 4 (Nikkon 600 mm) wykonano ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji. Dodatkowo soczewki pokryte są powłokami nanokrystalicznymi i fluorynowymi, co ograniczyć ma powstawanie odbić światła i ułatwić czyszczenie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Szkła wyposażono w 9-listkowe, elektromagnetyczne przysłony, co pozwolić ma na zachowanie stałej ekspozycji przy wykonywaniu szybkich serii zdjęć. Obiektywy pozwalają na ostrzenie od 3,6 m (Nikkor 500 mm) i 4,4 m (Nikkor 600 mm), wyposażono je w wydajny napęd autofokusa i system stabilizacji, który według producenta oferuje skuteczność rzędu 4EV. Dodatkowo stabilizację możemy przełączyć na tryb sportowy, który ułatwi fotografowanie dynamicznie poruszających się obiektów.

Obiektywy posiadają magnezowe obudowy i ważą 3090 g (Nikkor 500 mm) i 3810 g (Nikkor 600 mm).Jest to o 790 i 1250 g mniej niż w przypadku ich poprzedników. Oba obiektywy posiadają gniazdo na wsuwane filtry o średnicy 40,5 mm.

Szkła trafią do sprzedaży w połowie lipca w cenach $10,299 (Nikkor 500 mm) i $12,299 (Nikkor 600 mm). Nie znamy jeszcze cen w jakich obiektywy będą oferowane na polskim rynku.

Informacja prasowa

Nikon prezentuje dzisiaj dwa nowe, najlżejsze w swojej klasie profesjonalne superteleobiektywy: AF-S NIKKOR 600mm f/4E FL ED VR oraz AF-S NIKKOR 500mm f/4E FL ED VR*. To najlżejsze tego typu konstrukcje wśród pełnoklatkowych obiektywów, dostępnych na rynku*. Przeznaczone są one do ujęć, w których konieczne jest duże zbliżenie – np. w fotografii sportowej czy obserwacji zwierząt.

Nowe obiektywy to udoskonalone pod względem parametrów technicznych oraz znacznie lżejsze wersje dwóch słynnych superteleobiektywów dla profesjonalnych fotografów. Masę obiektywu 500 mm f/4E zredukowano o 20%, a 600 mm f/4E aż o 25%.

Oba obiektywy cechuje również zupełnie nowa konstrukcja optyczna, w której wykorzystano lekkie soczewki z fluorytu, a także powłokę nanokrystaliczną i szkło ED. Zastosowanie soczewek fluorytowych oraz konstrukcji ze stopu magnezowego umożliwiło znaczną redukcję masy. W obu obiektywach zastosowano najnowsze technologie, na przykład elektromagnetyczną przysłonę, która zapewnia spójną i precyzyjniejszą ekspozycję podczas fotografowania seryjnego z dużą szybkością. Oba obiektywy wyposażono także w najnowszą wersję opracowanej w firmie Nikon technologii redukcji drgań. Zapewnia ona imponujący efekt, porównywalny ze skróceniem czasu otwarcia migawki nawet o cztery stopnie przysłony, oraz oferuje tryb SPORT - idealny do śledzenia szybkiej akcji. Kolejna nowa cecha to obrotowy pierścień mocowania do statywu z gniazdem blokady firmy Kensington oraz kompletnie nowym łożyskowaniem umożliwiającym płynne zmiany orientacji kadru. Ponadto oba obiektywy wyposażono w opatentowane przez firmę Nikon fluorowe powłoki, które aktywnie odpychają wodę, kurz i brud.

Najnowsza optyka NIKKOR mierzy się z jednym z największych problemów dotyczących superteleobiektywów – z masą. W przypadku obu nowych produktów w spektakularny sposób zredukowano masę oraz zwiększono wydajność dzięki nowej konstrukcji optycznej oraz najnowszym technologiom w dziedzinie obiektywów. Lekkość sprzętu będzie najbardziej odczuwalna w terenie dzięki zmniejszonym naprężeniom korpusu oraz lepszemu wyważeniu – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe

Przesunięcie punktu równowagi

Każdy, kto pracuje w terenie z dużymi superteleobiektywami, wie, że liczy się każdy gram, a zwiększenie jasności robi wielką różnicę. Dzięki zastosowaniu szkła fluorytowego redukcja masy obiektywów nie odbyła się kosztem jakości zdjęć. Ważący około 3090 g nowy obiektyw 500 mm jest o 790 g lżejszy od swojego poprzednika i waży mniej niż produkowany obecnie obiektyw 200–400 mm f/4 VR II. Z kolei nowy obiektyw o ogniskowej 600 mm waży około 3810 g i jest aż o 1250 g lżejszy od wcześniejszej wersji. W obu obiektywach bardziej odciążono przednią część, a soczewki fluorytowe poprawiły także parametry optyczne.

Stabilność i niezawodność

Poprzez zastosowanie najnowszej generacji technologii redukcji drgań firmy Nikon, czas otwarcia migawki może wydłużyć się nawet o cztery stopnie przysłony, skutecznie minimalizując rozmycie powodowane przez drgania aparatu. . Oba obiektywy wyposażone są w tryb redukcji drgań SPORT, a także automatyczne wykrywanie statywu. Tryb SPORT zapewnia stabilny obraz w wizjerze podczas fotografowania szybkiego ruchu i pozwala uzyskać szybkość zdjęć seryjnych oraz opóźnienie wyzwolenia zbliżone do wartości osiąganych przy wyłączonej redukcji drgań. Obiektywy posiadają także przysłonę elektromagnetyczną, która gwarantuje stabilność ekspozycji, szczególnie podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych.

Szybkie ustawianie ostrości

Cichy silnik falowy firmy Nikon odpowiada za bardzo szybkie i ciche działanie autofokusa oraz umożliwia płynne przeostrzanie ręczne. Dostępne są dwa tryby autofokusa: A/M (priorytet ma ustawienie autofokusa, nawet gdy do sporadycznego manualnego doostrzenia używany jest pierścień ustawiania ostrości) oraz M/A (po najdrobniejszej korekcie ręcznej natychmiast przełącza z autofokusa na ręczne ustawianie ostrości w dowolnym trybie AF). Nowy ogranicznik zakresu ostrości wprowadzony w obu obiektywach pozwala ograniczać zakres ustawiania ostrości, dzięki czemu autofokus działa jeszcze szybciej. Przełącznik oferuje dwie pozycje: FULL (Pełny zakres) i ∞–10 m w obiektywie 600 mm oraz FULL i ∞–8 m w obiektywie 500 mm. Ponadto skrócono minimalną odległość zdjęciową do 3,6 m w obiektywie 500 mm oraz do 4,4 m w obiektywie 600 mm.

Udoskonalone parametry optyczne

Każdy z obiektywów ma nową konstrukcję optyczną z 16 soczewkami w 12 grupach. Obiektyw 600 mm ma cztery soczewki ze szkła ED (o superniskiej dyspersji), a obiektyw 500 mm – trzy. W obu obiektywach zastosowano powłoki nanokrystaliczne i po dwie soczewki fluorytowe. Zminimalizowało to aberrację chromatyczną oraz zapewniło kontrolę nad flarą i refleksami. Dodatkowo oba obiektywy wyposażono w 9-listkową przysłonę o okrągłym otworze zapewniającą naturalne rozmycie obiektów poza zakresem ostrości oraz wyraźną separację głównego obiektu i tła.

Udoskonalona ergonomia

Dzięki zastosowaniu soczewek fluorytowych przód obiektywu jest lżejszy, a środek ciężkości przesuwa się do tyłu, dzięki czemu obiektyw jest znacznie stabilniejszy. Oba obiektywy mają pierścienie do mocowania na statywie, w których zainstalowano łożyskowanie, aby zapewnić płynność podczas przechodzenia od ujęć w pionie do ujęć w poziomie. Mocowanie statywowe przeniesiono bliżej tylnej części obiektywu, aby zwiększyć wygodę podczas przenoszenia. Ta zmiana umożliwia także odwrotne zakładanie dołączonej jednoelementowej osłony przeciwsłonecznej. Oba obiektywy zachowują to samo gniazdo na wsuwane filtry 40,5 mm.

Akcesoria

Obiektywy AF-S NIKKOR 600mm f/4 E FL ED VR i AF-S NIKKOR 500mm f/4 E FL ED VR współpracują z wieloma telekonwerterami AF-I/AF-S, w tym z modelami z serii TC-20E, które po dołączeniu do odpowiedniego korpusu aparatu umożliwiają działanie autofokusa przy przysłonie f/8. Oba obiektywy współpracują także z nowym kołowym filtrem polaryzacyjnym C-PL405 (do nabycia osobno) wyposażonym w pokrętło ułatwiające obracanie filtrem po włożeniu go do obiektywu.

Wraz z premierą obiektywów, Nikon wprowadza do sprzedaży dwa nowe kufry transportowe - model CT-505 dla obiektywu 500 mm oraz model CT-608 dla obiektywu 600 mm. Obydwa lekkie i wytrzymałe kufry mają składany uchwyt, który ułatwia ich układanie jeden na drugim, oraz wewnętrzne dodatkowe przegrody na filtry i telekonwertery.

Ponadto do obiektywu 600 mm dodawana jest nowa jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-40, a do obiektywu 500 mm dostępna już wcześniej jednoelementowa osłona przeciwsłoneczna HK-34. Zestaw akcesoriów dostarczanych z oboma obiektywami uzupełniają: pierścień mocowania do monopodu, wsuwany filtr neutralny (NC) o średnicy 40,5 mm, nakładana przednia pokrywka obiektywu i pasek LN-2.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)