Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm F2.8-4E ED VR

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm F2.8-4E ED VR
Nikon zaprezentował nowy obiektyw zoom przeznaczony do aparatów producenta z matrycą APS-C. Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR oferuje zoom o ekwiwalencie 24-120 mm i wyposażony jest w system stabilizacji o skuteczności 4 EV. Jako pierwsze szkło DX oferuje elektromagnetyczną przysłonę i powłoki fluorynowe.
Układ optyczny obiektywu Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR składa się z 17 elementów w 13 grupach, w tym z trzech soczewek asferycznych i czterech o obniżonym współczynniku dyspersji. Soczewki zostały dodatkowo pokryte powłokami nanokrystalicznymi, co ograniczyć ma powstawanie efektu flary i odbić, a frontowy element otrzymał pokrycie fluorynowe, dzięki czemu łatwiej będzie go wyczyścić.
Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm F2.8-4E ED VR
Obiektyw wyposażono w 7-listkową, elektromagnetyczną przysłonę, cichy napęd autofokusa i system stabilizacji, który według producenta odznacza się skutecznością na poziomie 4EV. Szkło pozwala na ostrzenie od 35 cm i posiada gwint filtra o średnicy 72 mm. Wymiary obiektywu to 80 x 86 mm, a jego waga wynosi 480 g.

Nikon AF-S DX Nikkor 16-80 mm f/2,8-4E ED VR trafi do sprzedaży w lipcu w cenie $1069. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Informacja prasowa:

Firma Nikon wprowadza na rynek nowy obiektyw zmiennoogniskowy NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4. Obiektyw, wyposażony w rozwiązania znane z systemów profesjonalnych, spełni wymagania fotografów, którzy posiadają lustrzankę formatu DX i oczekują zdjęć najwyższej jakości. Dzięki niskiej masie doskonale sprawdzi się on zarówno w dokumentowaniu wakacyjnych podróży, jak i poważniejszych fotograficznych wypraw.

Szczegóły
NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 to zaawansowana i zwarta konstrukcja, ważąca jedynie 480 gramów. Dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych - 16–80 mm - obiektyw umożliwi fotografowanie w większości sytuacji zdjęciowych: od rozległych krajobrazów do dyskretnych portretów. Duży maksymalny otwór względny f/2,8–4 pomaga w fotografowaniu słabo oświetlonych planów. Unikalny dla Nikona system redukcji drgań VR oferuje zysk czterech stopni ekspozycji, co pozwala na ostre zdjęcia nawet, gdy czas ekspozycji jest relatywnie długi. Jest to pierwszy obiektyw do formatu DX, który posiada technologie znane z segmentu profesjonalnego: elektromagnetyczną przysłonę, ochronne powłoki fluorynowe oraz powłoki nanokrystaliczne. Wyposażenie nowego obiektywu 16–80 mm w systemy znane z systemów profesjonalnych powoduje, że jest on najlepszym wyborem dla każdego podróżnika. Z technicznego punktu widzenia, obiektyw posiada zarówno innowacyjne dla formatu DX rozwiązania, takie jak powłoki nanokrystaliczne, jak i sprawdzone od lat elementy – na przykład wydajny system VR. Obiektyw oferuje ponadto dogodny zakres ogniskowych od szerokiego kąta widzenia do teleobiektywu, jak również duży maksymalny otwór względny f/2,8–4. Wszystko to udało się zmieścić w niewielkim korpusie. Połączenie tych cech powoduje, że obiektyw idealnie sprawdzi się w podróży, gdyż nie zabierze wiele miejsca w torbie, a na pewno umożliwi wykonanie fantastycznych zdjęć – powiedział Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania Nikon Europe

Jasny zoom
Nowy NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 to mobilny pięciokrotny zoom, który jest odpowiednikiem ogniskowych 24–120 mm w formacie pełnoklatkowym. Bez względu na to, czy obiekt jest fotografowany szerokokątnym zakresem obiektywu, czy przy użyciu największej ogniskowej, uzyskasz na zdjęciu miłe dla oka rozmycie tła, nawet w słabym oświetleniu. Dodatkową zaletą jest minimalna odległość fotografowania, pozwalająca zbliżyć się do obiektu aż na 0,35 m

Najnowsze technologie
Zastosowanie technologii z modeli profesjonalnych pozwala na osiągnięcie imponującej jakości zdjęć. Elektromagnetyczna przysłona odpowiada za precyzyjną ekspozycję, zwłaszcza przy szybkich zdjęciach seryjnych. Ochronna warstwa fluorynowa aktywnie odpycha wodę, pył i brud bez pogarszania jakości optycznej obiektywu oraz ułatwia czyszczenie szkła bez niszczenia powierzchni soczewek. Dodatkowo jest to pierwszy obiektyw formatu DX, w którym zastosowano powłoki nanokrystaliczne Nikon.

Stały i cichy
Nowy obiektyw został wyposażony w najnowszej generacji system redukcji drgań (VR), który umożliwia fotografowanie z czasem ekspozycji o cztery stopnie dłuższym bez poruszenia wywołanego drgnięciem aparatu. Działanie systemu VR jest ciche, a możliwe do wyboru są dwa tryby pracy (Normal do ogólnego fotografowania „z ręki” lub Active służące do zniwelowania drgań o częstotliwościach wywołanych urządzeniami mechanicznymi). Przełącznik M/A pozwala na płynne przejście na ręczne ustawianie ostrości w szczególnych przypadkach.

Wysoka wydajność optyczna
Obiektyw został zaprojektowany do wydobycia maksymalnej jakości z obecnych lustrzanek formatu DX o wysokiej rozdzielczości matrycy. Jego zaawansowany układ optyczny składa się z 17 elementów w 13 grupach. Poza zastosowaniem powłok nanokrystalicznych i ochronnych powłok fluorynowych, w obiektywie użyto trzy soczewki asferyczne i cztery wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (ED). Błędy optyczne takie, jak “ghosting”, flary czy inne zniekształcenia, zostały
zminimalizowane tak, aby otrzymać obraz o wysokim kontraście w różnorodnych warunkach oświetleniowych w całym zakresie ogniskowych obiektywu.Doskonale wyważony &mdash podróż pierwszej klasy. Ważący zaledwie 480 g, NIKKOR DX 16–80mm f/2.8–4 jest doskonałym wyborem do ogólnego fotografowania jak również do fotografii podróżniczej. Dzięki zaawansowanym technologiom zawartym w niewielkich rozmiarach obiektyw zadowoli zarówno wymagających entuzjastów fotografii, jak i zawodowców, którzy chcą podróżować z lekkim zestawem obiektywu z aparatem o matrycy w formacie DX.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4