Explorest - nowy sposób na fotograficzny scouting

1
Maciej Luśtyk
18 Lipiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Znalezienie odpowiedniej scenerii może zamienić zwykła sesję w coś wyjątkowego. Dobry scouting to też jeden z najważniejszych, ale i najtrudniejszych etapów pracy fotografów krajobrazowych. Dzięki nowej aplikacji Explorest wszystko to ma stać się dużo łatwiejsze.

Z pewnością niejednemu z Was przyszedł do głowy pomysł na poszukiwanie lokalizacji na sesję za pomocą serwisów wspierających geotagowanie zdjęć. Szybko jednak okazuje się, że jest to trudniejsze wyzwanie niż z początku mogło nam się wydawać. Wiele stron przeładowanych jest niemającymi dla nas żadnej wartości zdjęciami selfie, przez które musimy przekopywać się w poszukiwaniu interesujących nas kadrów, z kolei inne, nawet te stworzone z myślą o fotografach nie dostarczają nam wystarczająco dużo informacji, by internetowy scouting okazał się skuteczny.

Zmienić ma to nowa aplikacja Explorest, która od podstaw projektowana jest z myślą o internetowych wyszukiwaniu fotograficznych “spotów”. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim fakt, że za tworzona jest przez fotografów, dla fotografów i przy współpracy z fotografami.  Dzięki temu, użytkownicy mogą mieć pewność, że znajdą to, czego szukają. Dodatkowo każde zdjęcie, oprócz dokładnych koordynatów GPS opatrzone jest opisem fotografa, informującym o tym jak dokładnie dostać się w dane miejsce i na co zwracać uwagę podczas wykonywania zdjęć. Otrzymuje też rady stricte fotograficzne, a program informuje nas dodatkowo o najlepszych porach na sesję w danym miejscu i aktualnych warunkach pogodowych. Do tego dane lokalizacyjne możemy wyeksportować do aplikacji obsługujących nawigację GPS, a wyniki wyszukiwań filtrować według interesujących na dziedzin fotografii i słów kluczowych.

Jednym słowem otrzymujemy niemal wszystko, by efektownie zaplanować fotograficzny wypad czy plenerową sesję z udziałem modelki w ciekawej scenerii. Minusy? Na razie aplikacja pokazuje jedynie lokalizacje na terenie Singapuru i dostępna jest wyłącznie na urządzenia z systemem iOS. Producenci informują, że jeszcze na jesieni tego roku serwis rozszerzy swoją działalność o Stany Zjednoczone, a w następnych miesiącach zaczną pojawiać się także lokalizację z innych części świata. Z pewnością wszystko przyspieszyłaby możliwość dodawania własnych lokalizacji z poziomu aplikacji, a także pojawienie się wersji na Androida. O jednym i drugim na razie jednak nic nie wiadomo. Aplikacja nie będzie też darmowa. Pełny dostęp do jej zasobów będzie kosztował 5 dolarów miesięcznie.

Warto jednak wspomóc aplikację w rozwoju. Fotografowie, którzy za pomocą strony internetowej aplikacji prześlą swoje własne propozycje dotyczące nowych lokalizacji i których zgłoszenia zostaną zaakceptowane mogą liczyć na korzyści materialne. Co miesiąc twórcy podzielą się 50% swoich przychodów z zaangażowanymi w projekt fotografami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem explorestapp.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Zhiyun Smooth Q2 - najmniejszy zaawansowany gimbal do smartfonów na rynku
Po zaprezentowanym w sierpniu DJI Osmo Mobile 3 myśleliśmy, że w kwestii gimbali do smartfonów nic nas już nie zaskoczy. Tymczasem Zhiyun pokazuje model o zbliżonych...
0
0
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max - powrót na fotograficzny szczyt?
"Excitement" to słowo, które podczas tegorocznej konferencji Keynote przewinęło się setki razy. Czy jednak w obliczu tego, co ma do zaoferowania konkurencja nowe...
20
0
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Xiaomi Redmi Note 8 Pro - pierwszy na świecie smartfon z 64-megapikselowym aparatem
Matryca Samsunga, o której ostatnimi czasy zrobiło się głośno, znalazła wreszcie dla siebie ciało. Pierwszym aparatem, który skorzysta z dobrodziejstw 64-milionowego...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)