Szukasz dobrych miejsc na zdjęcia? Ta mapa pokaże ci gdzie (nie) jechać

0
Maciej Luśtyk
13 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zastanawialiście się kiedyś gdzie powstają najbardziej malownicze zdjęcia? A może wybieracie się w podróż i szukacie ciekawych “spotów”? W obydwu przypadkach pomoże Wam nowo powstały serwis Photo HotSpots.

Geolokalizacja zdjęć nie jest niczym nowym. Tysiące zdjęć przypisanych do mapy znajdziemy chociażby włączając program Google Earth, niewiele powiedzą nam one jednak na temat popularności miejsc w jakich zostały wykonane. Zmienić to postanowił fotograf Mike Wong, który stworzył serwis Photo HotSpots, ukazujący na mapie najchętniej fotografowane miejsca na świecie.

Serwis bazuje na danych ze zdjęć umieszczanych w serwisie 500px, który stanowi raptem wycinek działalności fotografów w internecie, niemniej jednak interaktywna mapa pozwoli odnaleźć miejsce wykonania niejednego fantastycznego ujęcia. W raz w przybliżaniem mapy, na pasku u dołu ekranu wyświetlone zostaną zdjęcia wykonane na obserwowanym obszarze, a najechanie na którekolwiek z nich ukaże nam dokładnie miejsce, w którym zostało zrobione.

Dodatkowo dane na mapie możemy filtrować względem miesięcy, co ułatwi znalezienie najlepszych “spotów” zarówno dla zdjęć letnich, jak i zimowych. Twórca ma w planach dodanie kolejnych filtrów, na przykład segregujących fotografie według ich rodzaju, a w przyszłości także synchronizację z innymi serwisami fotograficznymi.

Photo Hotspots może być więc ciekawym narzędziem “scoutingowym”, które z jednej strony pokaże gdzie łatwo znaleźć zapierające dech lokalizacje, a z drugiej da nam rozeznanie na temat tego, jakich miejsc najlepiej unikać, by nie powielać kadrów. Przy przeglądaniu mapy pocieszające jest także to, jak wiele miejsc wydaje się być jeszcze nieodkrytych przez aparat, choć trzeba pamiętać, że widzimy tu jedynie wyniki “zassane” z tylko jednego portalu fotograficznego. Ciekawe, jak mapa prezentowałaby się po synchronizacji z serwisem Flickr?

Możliwości platformy możecie sprawdzić na własną rękę pod adresem photospots.mwong.ch.

 

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Luminar 4 już dostępny. Przygotujcie się na dużą dawkę automatyzacji
Edytor RAW o którym było w tym roku chyba najgłośniej, nareszcie dostępny jest do pobrania. Co otrzymujemy wraz z najnowszą odsłoną programu?
15
8
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
Koniec z bezkarnym retuszem twarzy - Adobe zaprezentowało narzędzie do wykrywania fotomanipulacji
We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Adobe opracowało nowy algorytm do wykrywania cyfrowych zmian dokonanych za pomocą narzędzia skraplania z uwzględnieniem...
33
0
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Adobe Photoshop Camera - nowy poziom mobilnej automatyzacji
Software'owy gigant chce przeprowadzić kolejny szturm na rynek aplikacji mobilnych, pokazując na konferencji Adobe MAX 2019 nowy program, który praktycznie sam robi i edytuje zdjęcia.
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)