Content Authenticity Initiative - zobacz jak system uwierzytelniania zdjęć działa w praktyce

Autor: Maciej Luśtyk

9 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Pod koniec października Adobe szerzej przedstawiło inicjatywę CAI, która proponując możliwość przypisaniu zdjęciu metadanych opisujących całą historię jego edycji, w perspektywie czasu ma uzdrowić obieg obrazów w internecie. Dziś wiemy już jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce.

Brak kontroli nad obiegiem materiałów w internecie, małą dostępność skutecznych środków chroniących przed ich kradzieżą, a także problemy wynikające z manipulacji obrazem w celu wywołania określonych zachowań u odbiorców - to powszechne problemy dzisiejszego internetu, na które póki co nie ma skutecznej recepty.

Niedawno swoją propozycję rozwiązania niektórych z tych kwestii zaproponowało Adobe z inicjatywą Content Authenticity Initiative. Celem przedsięwzięcia rozwijanego wspólnie z The New York Times i Twiterem jest sprawienie, by obieg zdjęć w internecie był zupełnie przejrzysty, a w przypadku dowolnego zdjęcia łatwo można było odnaleźć jego autora, a także dowiedzieć się gdzie zostało wykonane oraz czy i jak zostało edytowane.

Content Authenticity Initiative w praktyce

W praktyce oznacza to zaszywanie w zdjęciach dodatkowych, szyfrowanych metadanych które widoczne były po otworzeniu materiałów w programie graficznym, lub na wspierających CAI serwisach internetowych. Do dzisiaj był to jednak tylko pięknie brzmiący koncept. Teraz możemy wreszcie zobaczyć jak rozwiązanie działa w rzeczywistości - na stronie CAI pojawiło się pierwsze studium przypadku opisujące działanie systemu.

W rzeczywistości wszystko zaczyna się od dobrej woli autora, który zdecyduje się zaszyć dodatkowe metedane w zdjęcie. W ten sposób, w przypadku wspierających rozwiązanie serwisów internetowych, a także w ekosystemie Adobe przy zdjęciu pojawi się ikonka „i”, po najechaniu na którą otrzymamy pełne informacje dotyczące autora, czasu i miejsca wykonania zdjęcia, elementów użytych do stworzenia danej grafiki czy też procesów edycji, jakim dany obraz został poddany. Do tego niezbędne informacje o wydawcy i licencji.

Wszystko to wygląda ciekawie i praktycznie, na pewno też ułatwi weryfikację publikowanych zdjęć przez outlety mediowe. Do uzdrowienia internetu jeszcze jednak długa droga.

Przed twórcami CAI jeszcze długa droga, ale pomóc może rynek smartfonów

Przykład dodatkowych metadanych, zaszywanych w zdjęciach w ramach CAI

Przede wszystkim, póki co, system w żaden rzeczywisty sposób nie zabezpiecza przed kradzieżą i manipulacją. Zdjęcie ograbić z metadanych można wykonując zwykły zrzut ekranu. Większym problemem nie powinno okazać się także przypisanie fałszywych metadanych zmanipulowanemu obrazowi. Do tego dochodzi problem z upowszechnieniem proponowanego rozwiązania. By inicjatywa Adobe mogła odnieść sukces, musiałaby wspierać ją większość serwisów i mediów na świecie. Na dzień dzisiejszy wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Adobe informuje jednak, że CAI nadal jest w fazie prototypu i cały system będzie jeszcze rozwijany, w perspektywie czasu obejmując większość rodzajów cyfrowej twórczości. Być może więc z czasem twórcom uda się spełnić utopijne marzenie o kompletnej przejrzystości treści w internecie. Co chyba najciekawsze, z case study pokazanego przez CAI można wnioskować, że nowy standard wspierać będą smartfony z układem Qualcomm - rozpowszechnienie usługi CAI na rynku mobile na pewno pozwoli na szybsze wdrożenie jej na wielu platformach.

Więcej informacji znajdziecie na stronie contentauthenticity.org.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)