VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to galeria, w której wystawy wraz z komentarzem autora będziecie mogli oglądać w domowym zaciszu.

VirtuRama jest miejscem bez fizycznego adresu, z wystawami do oglądania w trakcie polegiwania na kanapie. Galeria ma charakter wirtualnej symulacji przestrzeni 3D z możliwością zwiedzania połączonego z odsłuchem komentarzy autorskich. Całość dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. 

Owoc dotacji Narodowego Centrum Kultury

"Na pomysł stworzenia galerii fotografii VirtuRama, którą można zwiedzać bez ruszania się z domu wpadliśmy w czasie kwarantanny - wtedy, gdy jeszcze nie mogliśmy wychodzić, wtedy kiedy marzyliśmy o wernisażach, spacerach, obcowaniu z artystami. - mówi jedna z twórczyń projektu, Kasia Heller. - Siedząc w domu napisaliśmy projekt, na który dostaliśmy dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. W trakcie pisania dzwoniliśmy do artystów i namawialiśmy ich do wzięcia udziały w naszym przedsięwzięciu. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni bo wszyscy fotografowie bardzo entuzjastycznie podeszli do tego pomysłu. Wszyscy chcieliśmy działać i stworzyć coś fajnego, mimo trudnej i nieznanej sytuacji.

Co miesiąc wystawy uznanych polskich fotografów

W ramach VirtuRamy zobaczymy przynajmniej 5 wystaw, które cyklicznie z comiesięczną częstotliwością będą prezentowane od czerwca do października. W wirtualnej przestrzeni zobaczymy m.in. zdjęcia Chrisa Niedenthala, Tomka Sikory, Andrzeja Świetlika i Wojtka Wieteski. Już teraz można z kolei oglądać prace innego polskiego fotografa.

„Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo,  niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine.” - zachęcają organizatorzy.

Wystawa nosi tytuł "Dziennik Gaijina”. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta. Jak sam mówi: "Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi".

Wystawę Tomasza Lazara oraz nadchodzące ekspozycje można oglądać na stronie virturama.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Grand Press Photo 2024: Wojciech Grzędziński fotografem roku i XX-lecia
Wojciech Grzędziński trzeci raz z rzędu wygrywa główną nagrodę Grand Press Photo - największego polskiego konkursu fotografii reportażowej i dokumentalnej. Fotoreporter otrzymał...
12
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Powiązane artykuły