VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar

0

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to galeria, w której wystawy wraz z komentarzem autora będziecie mogli oglądać w domowym zaciszu.

VirtuRama jest miejscem bez fizycznego adresu, z wystawami do oglądania w trakcie polegiwania na kanapie. Galeria ma charakter wirtualnej symulacji przestrzeni 3D z możliwością zwiedzania połączonego z odsłuchem komentarzy autorskich. Całość dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. 

Owoc dotacji Narodowego Centrum Kultury

"Na pomysł stworzenia galerii fotografii VirtuRama, którą można zwiedzać bez ruszania się z domu wpadliśmy w czasie kwarantanny - wtedy, gdy jeszcze nie mogliśmy wychodzić, wtedy kiedy marzyliśmy o wernisażach, spacerach, obcowaniu z artystami. - mówi jedna z twórczyń projektu, Kasia Heller. - Siedząc w domu napisaliśmy projekt, na który dostaliśmy dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. W trakcie pisania dzwoniliśmy do artystów i namawialiśmy ich do wzięcia udziały w naszym przedsięwzięciu. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni bo wszyscy fotografowie bardzo entuzjastycznie podeszli do tego pomysłu. Wszyscy chcieliśmy działać i stworzyć coś fajnego, mimo trudnej i nieznanej sytuacji.

Co miesiąc wystawy uznanych polskich fotografów

W ramach VirtuRamy zobaczymy przynajmniej 5 wystaw, które cyklicznie z comiesięczną częstotliwością będą prezentowane od czerwca do października. W wirtualnej przestrzeni zobaczymy m.in. zdjęcia Chrisa Niedenthala, Tomka Sikory, Andrzeja Świetlika i Wojtka Wieteski. Już teraz można z kolei oglądać prace innego polskiego fotografa.

„Zaczynamy od zdjęć Tomasza Lazara tegorocznego zdobywcy Grand Press Photo,  niezależnego fotografa i artysty oraz wykładowcy Akademii Sztuki. Laureata wielu nagród, m.in. Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine.” - zachęcają organizatorzy.

Wystawa nosi tytuł "Dziennik Gaijina”. Przebywając w Tokio przez blisko 2 miesiące przemierzył w nocy ponad 800 km pieszo, fotografując różne zakamarki miasta. Jak sam mówi: "Dałem się ponieść uczuciom, nastrojom oraz wibracjom tego miasta. Próbując wniknąć w różne obszary życia nocnego, poznając i obserwując nowych ludzi".

Wystawę Tomasza Lazara oraz nadchodzące ekspozycje można oglądać na stronie virturama.pl.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
10 tys. złotych za sesję zdjęciową w SN to dużo? Jeden z fotografów to policzył
10 tys. złotych za sesję zdjęciową w SN to dużo? Jeden z fotografów to policzył
Od kilku dni media informacyjne żyją tematem kosztownej sesji zdjęciowej dla Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czy jednak biorąc pod uwagę realia pracy...
19
0
Canon na dobre stracił zdjęcia i filmy użytkowników chmury. Gorzki start platformy image.canon
Canon na dobre stracił zdjęcia i filmy użytkowników chmury. Gorzki start platformy image.canon
Kilka dni temu fotograficzna chmura image.canon uległa awarii, w wyniku czego serwis utracił część plików z bazy magazynowania długoterminowego. Serwis wrócił do...
92
1
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na poprawę
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na...
Rynek fotograficzny znajduje się w recesji od przeszło dekady. Teraz jednak kryzys przekracza kolejną barierę. Czy producenci będą w stanie poradzić sobie w nowych...
45
6
Powiązane artykuły