Nikon szykuje inwestorów na nadzwyczajne straty finansowe. Czy epidemia przetrzebi rynek aparatów?

Autor: Maciej Luśtyk

13 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

O dramatycznym wpływie pandemii na sprzedaż aparatów wiemy już od pewnego czasu. Teraz wiemy też jak przekłada się on na finanse producentów. Czy producentom uda się przetrzymać ten kryzys?

O tym, że epidemia koronawirusa Sars-Cov2 znacznie spowolni rynek fotograficzny wiedzieliśmy już od momentu, gdy Chiny postanowiły wstrzymać pracę poszczególnych fabryk. Potwierdzenie tych przypuszczeń otrzymaliśmy wraz z ostatnim raportem CIPA, który informował o 50% spadku sprzedaży w marcu, w stosunku do poprzedniego roku. Podobnie ostatni raport finansowy Canona wykazał 25-procentowy spadek w pierwszym kwartale 2020 roku, a pamiętajmy, że prawdziwe straty zaczęły się pojawiać prawdopodobnie dopiero od momentu wprowadzenia restrykcji społecznych, które w większości świata pojawiły się dopiero pod koniec zimy. Dlatego też Canon prognozował nawet 80-procentowy spadek zysków operacyjnych.

Nikon prognozuje nawet 90-procentowy spadek zysków operacyjnych

W związku z pandemią publikację wyników finansowych odroczyły także marki Nikon i Olympus. Teraz pierwszy z tych producentów wystosował też oficjalne oświadczenie, w którym każe inwestorom przygotować się na nadchodzące „nadzwyczajne” straty finansowe. Jednocześnie opublikowane wczoraj prognozy producenta dotyczące ostatniego roku pokazują z jaką skalą problemu mamy do czynienia.

Amerykańska siedziba Nikona, fot. Joe Shlabotnik / Creative Commons

Według raportu, firma szykuje się na straty rzędu 103 milionów dolarów, z czego aż 70 mln dotyczyć będzie działu obrazowania, co przekłada się ma się na niemal 5% większy spadek przychodów i ponad 70% większy spadek zysków operacyjnych względem ostatniej prognozy z lutego bieżącego roku. Finalnie w stosunku rocznym można więc będzie spodziewać się 16-procentowego spadku przychodów i nawet 90% mniejszych zysków operacyjnych. Jednocześnie zawarcie w prognozach wpływu epidemii pomóc ma producentowi w uporaniu się z problemami natury podatkowej. Pełne oświadczenie i prognozę znajdziecie tu i tu. Oficjalny raport podsumowujący ostatni rok fiskalny firma zaprezentować ma pod koniec maja.

Czy wszystkim uda się przetrzymać obecną sytuację?

Rewelacje te nie powinny nikogo specjalnie dziwić, jednak dość delikatnym tematem pozostaje to, jak cała sytuacja wpłynie na obraz rynku foto w dalszym rozrachunku. Czy ciągnące się miesiąca straty spowodują, że któryś z producentów wykruszy się ze stawki? Przy braku popytu nie pomoże bowiem nawet najbardziej kreatywna księgowość. W końcu skoro aż 75% fotografów deklaruje całkowitą utratę źródeł przychodów, raczej nie należy spodziewać się szybkiego odwrócenia trendu.

Choć takiemu np. Nikonowi, który z problemami finansowymi boryka się już dłuższy czas, wielu wróży niechybną śmierć już od wielu lat, raczej nie należy spodziewać się, by któryś z gigantów branży zrezygnował z produkcji aparatów. Przynajmniej w najbliższym czasie. Mimo ewidentnych strat finansowych, udziałowcami tych firm są w dużej mierze japońskie banki czy fundusze inwestycyjne, które - biorąc pod uwagę kulturę biznesową kraju - nie pozwolą tak łatwo zniknąć globalnej marce. Poza tym jak pokazują przykłady innych firm, często nawet wieloletnie straty nie są w stanie zmienić polityki producenta i odstraszyć inwestorów, choćby ze względów wizerunkowych.

Póki co, to wszystko jeszcze wróżenie z fusów, ale nadchodzące miesiące mogą przynieść różne niespodzianki

W przypadku największych graczy nie powinniśmy mieć więc obaw. Co najwyżej sytuacja przełoży się na mniejszą liczbę premier. Co jednak w przypadku bardziej niszowych podmiotów? Czy np. za rok lub dwa nadal istnieć będzie dział aparatów Pentaksa? Jak poradzą sobie producenci skupieni wokół systemu Mikro Cztery Trzecie? No i co z producentami akcesoriów, którzy zwykle są dużo mniejszymi podmiotami?

Jak na razie jest jeszcze zbyt wcześnie na konkrety, ale jeśli potwierdzą się prognozy dotyczące kolejnych fal epidemii, a kraje na nowo zmuszone będą do wprowadzania restrykcji, które w ostatnim czasie zaczynają poluzowywać, w najbliższych kilkunastu miesiącach mogą nas czekać różne nieoczekiwane i niestety raczej smutne niespodzianki.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
HIPA podwaja pulę nagród. Za jedno zdjęcie możecie zgarnąć tu prawie milion złotych
Wystartowała kolejna edycja „najbogatszego” konkursu fotograficznego na świecie. W tym roku organizatorzy Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum International Photography Award...
7
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Profoto wchodzi na rynek wideo - nowe profesjonalne LED-y na horyzoncie
Lepiej późno niż wcale. Profoto zamierza rozszerzyć swoją ofertę o lampy światła ciągłego do pracy wideo. Premiera już w czerwcu.
6
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Powiązane artykuły