Tryb nocny w iPhonie zawitał ze sporym opóźnieniem. Ale wypada świetnie

Autor: Andrzej Wencel

4 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Słynny fotograf Chase Jarvis powiedział kiedyś: „Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. W dobie dominacji smartfonów jest to bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek, zwłaszcza, że robią coraz lepsze zdjęcia. Zobaczcie, co ma do zaoferowania tryb Night Mode najnowszych iPhone'ów.

Dziś większość z nas ma przy sobie aparat codziennie w kieszeni. Zawsze i o każdej mamy go w zasięgu ręki, ponieważ większość z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem. Psychologowie biją na alarm, ale fotografowie chyba się cieszą? W końcu z każdym rokiem aparaty w smartfonach stają się doskonalsze. Ostatnio hitem stały się tryby nocne, które pozwalają swobodnie fotografować po zmroku - rzecz, która użytkownikom smartfonów jeszcze kilka lat temu wydawała się niemożliwa.

Trend ten zapoczątkował Huawei, a w kolejnych latach podążyli za nim inni czołowi producenci. Na imprezę jak zwykle ostatnimi czasy spóźniło się Apple, ale firma od dawna wie jak robić dobrą minę do złej gry. Zamiast przechwalać się możliwościami trybu, który prawdopodobnie nie różni się zbyt wiele możliwościami od tych, które już od pewnego czasu oferuje konkurencja, firma z Cupertino postanowiła w tym celu posłużyć się użytkownikami. Apple zorganizowało więc konkurs Night Mode Photo Challenge, w którym rywalizowały ze sobą zdjęcia wykonane przy użyciu trybu nocnego w najnowszym iPhonie 11.

Najlepsze zdjęcia wykonane w trybie Night Mode

Według organizatorów, poziom wydarzenia był tak wysoki, że jury nie było w stanie wybrać wcześniej umówionych 5 zdjęć. Zamiast tego, przytłoczeni poziomem, wybrali aż 6. Czy rzeczywiście zdjęcia są tak świetne? Jedno jest pewne - jeśli nie zamierzamy publikować zdjęć poza sieciami społecznościowymi, tryb nocny iPhone'a z powodzeniem zastąpi nam bardziej zaawansowane aparaty. Poniżej możecie zobaczyć nagrodzone zdjęcia.

fot. Konstantin Chalabov, Instagram Account: @chalabov

fot. Andrei Manuilov, Instagram: @houdini_logic

fot. Mitsun Soni Instagram, Account: @mitsun

fot. Rubén P. Bescós, Instagram Account: @rubenpb

fot. Rustam Shagimordanov, Instagram Account: @tomrus

fot. Yu “Eric” Zhang, Weibo ericube_23

Apple wreszcie zapłaci zwycięzcom

W komisji oceniającej uczestników zasiadali fotografowie i twórcy: Malin Fezehai (USA), Tyler Mitchell (USA), Sarah Lee (Wielka Brytania), Alexvi Li (Chiny), Darren Soh (Singapur), Phil Schiller, Kaiann Drance, Brooks Kraft, Jon McCormack i Arem Duplessis. Z ich sylwetkami oraz warunkami konkursu możecie zapoznać się tutaj.

Świetną wiadomością jest także to, że nareszcie zwycięzcy konkursu, nie tylko będą oficjalnie wspomniani na stronie Apple, ich Instagramie oraz billboardach , ale także - ze względu na presję, jaką wywarli na firmę internauci przy okazji wcześniejszych odsłon kampanii Shot on iPhone - poza wątpliwym międzynarodowym splendorem, laureaci dostaną też wynagrodzenia pieniężne za wykorzystywanie ich zdjęć do promocji produktów.

Więcej informacji na temat zwycięzców znajdziecie pod adresem happle.com.

Skopiuj link

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)