Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

53-gigapikselowa reklama Bentleya

2

Autor: Maciej Luśtyk

24 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Gigapikselowea kompozycja przygotowana na potrzeby marketingu firmy Bentley pozwala nam dojrzeć haft na siedzeniu samochodu z odległości 700 metrów.

Za sprawą urządzeń typu GigaPan, gigapikselowe kompozycje, złożone z setek pojedycznych zdjęć stają się coraz bardziej popularne. Do tej pory nie widzieliśmy jednak jeszcze ich zastosowania w reklamie. A to właśnie proponuje nam Bentley z „najbardziej niesamowitym zdjęciem samochodu na świecie”.

Według producenta na ostateczny obraz składa się 700 fotografii, a jego przygotowanie zajęło łącznie ponad 8 miesięcy - 6 miesięcy planowania, 6 dni wykonywania zdjęć i 2,5 miesiąca retuszu. Do jego złożenia użyto z kolei technologii stosowanej przez NASA przy łączeniu zdjęć satelitarnych.

Zdjęcie robi wrażenie i pozwala nam dojrzeć haft na siedzeniu samochodu z odległości 700 metrów. Zdjęcie możecie samodzielnie przybliżyć na stronie internetowej producenta samochodów. Czy jednak Bentley nie posunął się do małego oszustwa?

Serwis motor1 zamieścił na swoich łamach zdjęcie aparatu, który został wykorzystany do wykonania zdjęcia. Zestaw wygląda jak Nikon D7200 z obiektywem Nikon AF-S Nikkor 800mm f/5.6E FL ED VR, podpięty do systemu GigaPan Epic Pro. Fotografowie szybko wyliczyli, że liczby podane przez producenta się nie zgadzają i na wykonanie takiej kompozycji, przy użyciu tego sprzętu potrzebne by było kilka tysięcy zdjęć. Inni wypominają, że dojrzenie szwów na siedzeniu uniemożliwiałby choćby sam fakt występowania refrakcji atmosferycznej.

Zachodzi więc podejrzenie, że samochód został w zdjęcie najzwyczajniej w świecie w klejony. Jaka by nie była prawda, trzeba przyznać, że efekt został przez producenta osiągnięty - o zdjęciu wszyscy mówią.

Fotografię możecie samodzielnie przybliżać za pośrednictwem strony internetowej producenta.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
110
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Ceny filmów Kodak w 2021 znów wzrosną. Warto kupić na zapas?
Kodak Alaris zapowiada podniesienie od nowego roku cen materiałów światłoczułych o nawet 20 procent. Tłumaczy to wzrostem kosztów spowodowanych przez światową pandemią...
6
0
Powiązane artykuły