Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne

2

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

1700 pojedynczych zdjęć, 35166600000 pikseli i ponad miesiąc pracy. Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka opowiadają o pracy nad największym polskim zdjęciem panoramicznym.

Artyści Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka wykonali największą gigapikselową panoramę w Polsce. Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około sto metrów od pomostu widokowego z lewej strony Wisły. Stworzona 35-gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata. A tak o swoim projekcie opowiadają sami twórcy.

"Do końca nie byliśmy pewni końcowego rozmiaru panoramy"

Od kilku lat planowaliśmy wspólnie z Jadwigą wykonanie bardzo dużej gigapikselowej panoramy Torunia. Na przeszkodzie stawał brak dostępu do odpowiedniego sprzętu oraz ultraszybkich komputerów. W tym roku udało nam się połączyć nasze możliwości.

35-gigapikselową panoramę Torunia możecie obejrzeć w pełnym rozmiarze na stronie forphotography.eu.

Pierwszą gigapikselową panoramę Torunia o wielkości 5 Gpikseli (5021400000 pikseli) wykonaliśmy w czerwcu i była ona próbą generalną przed wykonaniem docelowej panoramy, na realizację której poświęciliśmy pięć tygodni pracy w lipcu i w sierpniu tego roku. Do końca nie byliśmy pewni końcowego rozmiaru panoramy.

Największa panorama wykonana w Polsce

 

Po zakończeniu prac okazało się, że panorama ma wymiar 300000 pikseli w podstawie i 117222 piksele na wysokość, co daje w sumie wielkość panoramy 35,166 Gigapiksela (35 166 600 000 piksela). Panorama została wykonana z Kępy Bazarowej w Toruniu, z miejsca oddalonego o około sto metrów na zachód od pomostu widokowego. Taki wybór miejsca umożliwił nam przedstawienie na zdjęciu wieżę Ratusza Staromiejskiego. Jest to największa gigapikselowa panorama wykonana w Polsce.

Panorama w maksymalnym powiększeniu

Panorama została wykonana aparatem Canon 5DS z matrycą 50 Mpix i obiektywem Canon EF 400 mm, F/2,8L IS III USM i konwerterem dwukrotnie zwiększającym ogniskową obiektywu Extender EF 2x III, co dało rzeczywistą ogniskową 800 mm. Do wykonania panoramy wykorzystaliśmy zrobotyzowaną głowicę panoramiczną GigaPan EPIC Pro.

Panorama została wykonana z 1700 pojedynczych zdjęć. Wykonanie wszystkich zdjęć w postaci RAW zajęło ponad trzy godziny. Zastosowana ogniskowa 800 mm oraz wymagana bardzo duża głębia ostrości wynikająca z konieczności zmieszczenia w głębi ostrości obiektów oddalonych od siebie o ponad 300 metrów powodowały, że aby zapewnić właściwe parametry ekspozycji zdecydowaliśmy się na wariant czułości ISO 1600, migawkę 1/640 s oraz przysłonę F29. Dzięki temu uniknęliśmy ryzyka poruszenia aparatu wynikającego z silnego wiatru jaki nam towarzyszył w czasie sesji zdjęciowej w dniu 18 lipca 2020 roku.

Łączenie zdjęć zajęło komputerowi ponad 30 godzin. Konwersja na wersję interaktywną - kolejne 24 godziny

Wszystkie pliki RAW wywołane zostały w programie Camera RAW z uwzględnieniem wbudowanego profilu obiektywu, likwidującego szczątkowe błędy aberracji i dystorsji. Zostały również skorygowane światła i cienie oraz poprawiona ostrość. Wszystkie pliki zostały przekonwertowane na TIF 8-bit o wielkości około 150 MB każdy.

Proces łączenia zdjęć wykonaliśmy w programie PTGui. Po procesie łączenia i blendowania (20 wierszy i 85 kolumn) panorama zapisana została jako plik PSB (waga pliku wyniosła 95 GB). Operacja ta zajęła ponad 30 godzin pracy komputera. Przejrzenie i retusz panoramy wykonywany przy 100% podglądzie w najnowszej wersji Photoshopa zajął około tygodnia.

Kolejne operacje konwersji na zoomowalny plik panoramy to ponad 24 godziny pracy komputera. W ten sposób powstało 2798 folderów z cząstkowymi zdjęciami panoramy dające możliwość szybkiego powiększania zdjęcia przy jego oglądaniu na ekranie komputera. Wszystkie te foldery zostały przetransferowane na serwer FTP strony, na której panorama będzie prezentowana, zajęło to już tylko 34 godziny transmisji.

Stworzona przez nas gigapikselowa panorama Torunia mieści się w czołówce największych tego typu panoram świata.

Zobacz gigapanoramę w pełnym rozmiarze

Panoramę w pełnej krasie, z możliwością zoomowania można obejrzeć na stronie Fundacji For Photography (forphotography.eu), na stronie autora (czarneckiphotography.eu) oraz w serwisie gigapano.eu.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
2500 zdjęć polskiego mistrza krajobrazu - powstało archiwum Pawła Pierścińskiego
Paweł Pierściński był jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów i pejzażystów. Jego dorobek to kilkaset tysięcy fotografii, kilkaset wystaw i szereg...
296
0
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do obejrzenia za darmo
Gilbert Garcin zrobił karierę dopiero po sześćdziesiątce - dokument o wyjątkowym fotografie do...
Fotograficzną karierę zrobił dopiero na starość, ale swoją wyobraźnią i pomysłowością w kreowaniu surrealistycznych światów Gilbert Garcin mógłby obdarzyć przynajmniej...
63
0
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparaty fotograficzne CIA - zobacz, czym fotografowali szpiedzy
Aparat w długopisie lub pudełku od zapałek? Fotografia to jeden z najistotniejszych elementów wywiadu. O fotografowaniu tajnych dokumentów i nie tylko opowiada była...
70
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)