26-gigapikselowa panorama Drezna - największe zdjęcie na świecie

Autor: Michal Grzegorczyk

18 Grudzień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Na stronie dresden-26-gigapixels.com można podziwiać największe na świecie zdjęcie cyfrowe. Przedstawia panoramę Drezna i ma rozdzielczość 26 gigapikseli. Powstało poprzez złączenie ponad 1600 zrobionych Canonem EOS 5D Mark II z obiektywem 400 milimetrów.

Na stronie {LNK|http://www.dresden-26-gigapixels.com;dresden-26-gigapixels.com można podziwiać największe na świecie zdjęcie cyfrowe (przynajmniej tak deklarują jego twórcy). Powstało w pewien chłodny, słoneczny dzień w Dreźnie i przedstawia panoramę tego miasta. Do jego powstania użyto 1665 pojedynczych zdjęć zrobionych Canonem EOS 5D Mark II i obiektywem Canon 400 mm f/5,6. Oprócz tego użyto częściowo automatycznej głowicy Rodeon. Całość ważyła 8 kilogramów i stanęła na drewnianym statywie Berlebach. Rejestracja zdjęć zajęła 172 minuty i w tym czasie na dysk podłączonego do aparatu laptopa spłynęło około 100 GB danych.

Nie mniejszym wyzwaniem było sklejenie ponad 1600 zdjęć w jedno - zajął się tym komputer wyposażony w 48-gigabajtową pamięć podręczną, dysk o pojemności 4,5 terabajta i łącznie 16 rdzeni procesorów. Czas łączenia fotografii wyniósł 94 godziny. W efekcie powstało zdjęcie o rozmiarze 297,500 x 97,500 pikseli.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Media społecznościowe już dzisiaj wygrywają z portalami i agencjami pod względem szybkości przekazywania informacji. Aplikacja Citizen zatrudnia „etatowych streamerów”...
23
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Po raz pierwszy w historii na okładce znanego magazynu Sports Illustrated pojawia się osoba transpłciowa. „Jeśli ci się to nie podoba, możesz pójść gdzie indziej....
36
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Przeżywacie twórczy zastój? Dlaczego by nie sięgnąć po pomoc? The Inspiration Generator szybko podsunie ci pomysł na sesję.
16
Powiązane artykuły