Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

26-gigapikselowa panorama Drezna - największe zdjęcie na świecie

0

Autor: Michal Grzegorczyk

18 Grudzień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Na stronie dresden-26-gigapixels.com można podziwiać największe na świecie zdjęcie cyfrowe. Przedstawia panoramę Drezna i ma rozdzielczość 26 gigapikseli. Powstało poprzez złączenie ponad 1600 zrobionych Canonem EOS 5D Mark II z obiektywem 400 milimetrów.

Na stronie {LNK|http://www.dresden-26-gigapixels.com;dresden-26-gigapixels.com można podziwiać największe na świecie zdjęcie cyfrowe (przynajmniej tak deklarują jego twórcy). Powstało w pewien chłodny, słoneczny dzień w Dreźnie i przedstawia panoramę tego miasta. Do jego powstania użyto 1665 pojedynczych zdjęć zrobionych Canonem EOS 5D Mark II i obiektywem Canon 400 mm f/5,6. Oprócz tego użyto częściowo automatycznej głowicy Rodeon. Całość ważyła 8 kilogramów i stanęła na drewnianym statywie Berlebach. Rejestracja zdjęć zajęła 172 minuty i w tym czasie na dysk podłączonego do aparatu laptopa spłynęło około 100 GB danych.

Nie mniejszym wyzwaniem było sklejenie ponad 1600 zdjęć w jedno - zajął się tym komputer wyposażony w 48-gigabajtową pamięć podręczną, dysk o pojemności 4,5 terabajta i łącznie 16 rdzeni procesorów. Czas łączenia fotografii wyniósł 94 godziny. W efekcie powstało zdjęcie o rozmiarze 297,500 x 97,500 pikseli.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
31
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021
Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego...
34
0
Powiązane artykuły